שתף קטע נבחר

הנגיד החדש: "תנו לי 100 ימים ותראו"

"חייבים להניע את מנועי הצמיחה לעוצמות הרבה יותר גבוהות", כך אמר אתמול נגיד בנק ישראל הנכנס, פרופ' ליאו ליידרמן, בראיון ל"ידיעות אחרונות". פרופ' ליידרמן ציין כי "הייצוא וההשקעות מצויים זה זמן בהאטה וצריך להחזיר אותם למסלול טוב יותר"

יומיים לאחר פרישתו הדרמטית של פרופ' יעקב פרנקל ממינויו המיועד לתפקיד נגיד בנק ישראל, ואחרי שבועות ארוכים של זעזועים בבנק המרכזי של ישראל, הודיעו אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד על מינוי נגיד חדש: פרופ' ליאו ליידרמן.

 

פרופ' ליאו ליידרמן ימונה לנגיד בנק ישראל

הנגיד הבא: איש של פרנקל, נגד העלאת מע"מ

פישר: "הנגיד פחות חשוב מבשנים קודמות"

 

ליידרמן, בן ‭,62‬ מבכירי בנק ישראל לשעבר, הוא פרופ' מוערך ומוכר בקהילה הכלכלית, אך לא מאוד מוכר בקרב הציבור הרחב. ליידרמן היה מועמד להיות נגיד גם טרם מינויו של הפרופ' סטנלי פישר לנגיד בנק ישראל, לפני למעלה משמונה שנים. בתפקידו הנוכחי הוא משמש ככלכלן הראשי של בנק הפועלים.

 

"תנו לי 100 ימי חסד"

"חשוב מאוד עכשיו להחזיר את המשק הישראלי לצמיחה‭,"‬ אמר אתמול ליידרמן בשיחה מיוחדת עם "ידיעות אחרונות‭."‬ "חייבים להניע את מנועי הצמיחה לעוצמות הרבה יותר גבוהות. אני בטוח שנוכל לעשות את זה כבר בקרוב. תנו לי מאה ימים של חסד ואחר כך תראו שנתחיל לראות כבר תוצאות‭."‬

 

פרופ' ליידרמן אמר אמש כי העניין הראשון שיש לטפל בו במשק הישראלי הוא החזרת מנועי הצמיחה לתפוקה גבוהה: "צריכים לטפל בעיקר בהגדלת היצוא ובהגברת ההשקעות במשק. הייצוא וההשקעות מצויים זה זמן בהאטה וצריך להחזיר אותם למסלול טוב יותר לקראת שנת התקציב ‭,2014‬ כדי שאז הם כבר יחזרו לעבוד בתפוקה מלאה‭."‬

 

פרופ' ליידרמן קיבל אמש עשרות שיחות טלפון שבהן בירכו אותו כלכלנים וחברים. בשעת ערב מאוחרת יצא ליידרמן לחתונה, שעליה לא וויתר. כבר היום יחל להכין את המסמכים שיהיה עליו להציג לוועדת טירקל – וועדת המינויים הבכירים בשירות הציבורי, שבפניה הוא צפוי להתייצב כבר בראשית השבוע הקרוב.

 

ההחלטה לבחור בפרופ' ליידרמן לתפקיד הנגיד נפלה אצל ראש הממשלה עוד ביום שני בערב, שעה קלה לאחר שהפרופ' יעקב פרנקל הודיע כי הוא מסיר את מועמדותו לשמש כנגיד בנק ישראל. למחרת, בעוד שר האוצר מבקש להציע לראש הממשלה למנות את קרנית פלוג לנגידה ולסיים בכך את הפארסה של מינוי הנגיד הבא, הפתיע נתניהו את לפיד כאשר אמר לו כי החליט כבר מי יהיה הנגיד הבא: בעקבות זאת זימן לפיד לביתו, כדי לשמור על סודיות, את ליידרמן והתרשם ממנו עמוקות. שיחתם נמשכה שעה ארוכה שלשום בערב, ולאחר שהסתיימה הודיע שר האוצר לראש הממשלה כי הוא תומך במועמדותו.

 

מינויו של ליידרמן, שעוד צריך לעבור את אישור ועדת טירקל, הוא אות הסיום של מסע ארוך למציאת מחליף לנגיד הפורש סטנלי פישר. בחודשים האחרונים תמך שר האוצר לפיד בבחירתה של ד"ר קרנית פלוג לאישה הראשונה שתשמש כנגידת בנק ישראל, אולם למן הרגע הראשון נתניהו הסתייג מהמינוי הזה וניסה לחפש מועמדים אחרים.

 

לאחר שארבעה פרופסורים לכלכלה מחו"ל השיבו בשלילה להצעת נתניהו, הוא הצליח לשכנע את הפרופ' יעקב פרנקל להתמנות לתפקיד, למרות דו"ח חמור של מבקר המדינה שנכתב אודותיו. השבוע הסיר פרנקל את מועמדותו לתפקיד בעקבות הסערה שעורר החשד לפיו הוא לקח מבלי לשלם תיק משדה התעופה בהונג־קונג. "חרצו את דיני והכפישו אותי בלי עובדות‭,"‬ אמר פרנקל.

 

בפני הנגיד המיועד עומדת שורת יעדים מאתגרת. בין היתר יעסוק ליידרמן בהרגעת הרוחות בצמרת בנק ישראל לאחר הסערה שעברה על הבנק בשבועות האחרונים, מינוי משנה חדש, טיפול באמצעים העומדים לרשותו ביוקר הדיור, העלאת שערי הדולר והיורו לטובת הייצוא, הקמת מערך פיקוח חדש של שלושת הרגולטורים העיקריים: המפקח על הבנקים, הממונה על שוק ההון באוצר ויו"ר הרשות לניירות ערך. בנוסף ידאג הנגיד להמשך ביצוע צעדים לשמירה על יציבות הבנקים, שיפור היחסים המתוחים בין בכירי בנק ישראל לבכירי משרד האוצר ועוד.

 

הכתבה התפרסמה הבוקר ב"ידיעות אחרונות"

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
פרופ' ליאו ליידרמן
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים