שתף קטע נבחר

מענה למצוקה: 7,598 דירות ייבנו בקריית גת

לראשונה מאז גל העלייה של שנות ה-90, תחתום הממשלה על הסכם גג לבניית דירות. 7,598 דירות ייבנו בקריית גת, והממשלה תתחייב על המועדים שבהם תספק את כל התשתיות והשירותים הנלווים. מחר תתקיים ישיבה נרחבת על מנת לקדם עסקאות דומות עם ערים נוספות

ממשלת ישראל החליטה להחזיר את שיטת "עסקאות הגג", שהייתה בשימוש לאחרונה בשנות ה-90 של המאה הקודמת, כמענה למצוקת הדיור. בשיטה זו, יחתמו משרדי הממשלה על הסכמים עם עיריות בישראל על הקמת אלפי יחידות דיור, כאשר הממשלה מתחייבת לספק את כל התשתיות והשירותים הנדרשים לקליטת התושבים שיתווספו לעיר.

 

 

היום (ג') ייחתם הסכם לוחות זמנים ראשוני בין שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר, מנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, וראש העיר קריית גת, אבירם דהרי, למשרדי החינוך, השיכון, הבריאות, התחבורה, הכלכלה והגנת הסביבה. 

 

במסגרת ההסכם יתחייבו המשרדים להעמיד את כל השירותים והתשתיות הנדרשים להקמת 7,598 דירות במתחם "חוות הזרע" בצפון קריית גת. העירייה, מצדה, תתחייב להוציא היתרי בנייה ולבצע עבודות פיתוח ראשוניות תוך זמן קצוב ולהשתמש בהיטלי ההשבחה שישלמו הקבלנים לצורך הקמת מוסדות ציבור ותרבות בשכונות החדשות שיוקמו.

 

מחר תתקיים ישיבה נרחבת במשרד ראש הממשלה במטרה לקדם את התוכנית בקריית גת ולהמשיך בקידומן של תוכניות דומות בערים אחרות. הישיבה תתקיים בנוכחות מנכל״י משרדי השיכון, התחבורה, הכלכלה, החינוך, הפנים ונציגי אגף תקציבים.

 

על פי ההסכם, יפונה מתחם חוות הזרע עד סוף שנה זו, ורוב הדירות ישווקו עד סוף 2014. אכלוס סופי יושלם עד מרס 2017 כאשר עד סוף 2015 מתחייבים משרדי הממשלה להשלים את בניית התשתיות ועד מרס 2017 מתחייבים משרדי החינוך והכלכלה להקים את מוסדות החינוך הנדרשים. כמו כן, משרד התחבורה מתחייב להקים מפרידנים (מפלסיות קטנות המשמשות כיום כתחליף למחלפים) על כביש 35 עד סוף 2016.

 

סנונית ראשונה

העסקה שיוצאת לדרך היום היא סנונית ראשונה בסדרה של עסקאות דומות שיחתמו בשנים הקרובות עם עיריות שיסכימו לקדם בנייה של אלפי יחידות דיור חדשות בשטחן. עסקאות אלה מכונות "עסקאות גג" ונעשה בהן שימוש בעבר בשנות ה-90, כאשר ביקשה הממשלה לקדם את בנייתן של דירות חדשות על מנת לשכן עולים מחבר העמים. העסקה הנרחבת ביותר שנחתמה אז הייתה העסקה בין הממשלה לעיריית ראשון לציון. כתוצאה מעסקה זו גדלה אוכלוסייתה של ראשון לציון בשיעור ניכר והיא הפכה לעיר הרביעית בגודלה בישראל.

 

"הרעיון העומד מאחורי 'הסכם הגג' הוא ההבנה כי דירת מגורים היא 'מוצר מורכב' הבנוי מחוליות שונות הקשורות אחת בשנייה ונמצאות בתחומי טיפול של משרדי ממשלה שונים וגורמים נוספים. מספיק שחוליה אחת לא תתבצע, כדי לעכב את בניית הדירה וכפועל יוצא גם את הפחתת מחיר הדירות".

 

ייחודן של עסקאות הגג הוא בכך שהן מעניקות לעירייה אפשרות לקלוט כמות גדולה של תושבים, תחת הבטחה בכתב מהממשלה שהיא תספק את כל השירותים הנלווים שנדרשים לקליטתם. שירותים אלה כוללים, בין היתר: בתי ספר וגני ילדים, כבישים חדשים ומחלפים כדי לעמוד בעומס התנועה שייווצר, תשתיות מים וחשמל, מוסדות תרבות ובידור, תקציבי בריאות ועוד.

 

העסקה בנויה כך שהעיר מתחייבת לקדם תוך זמן קצוב בנייה של מספר מוגדר של דירות, ובתמורה כל משרד ממשלתי שחתום על החוזה מתחייב בנפרד למועד שבו יספק את השירותים והתשתיות הנחוצים. קיומן של עסקאות עתידיות דומות תלוי בנכונות מצד משרד האוצר להעמיד את התקציב הנדרש.

 

חזרתן של עסקאות הגג כאמצעי לבנייה מסיבית של דירות הוחזרה כעת למדיניות הממשלתית לאחר שגורמים רבים בממשלה, ובראשם מנכ"ל משרד ראש הממשלה לוקר וראש רשות מקרקעי ליברמן, הגיעו למסקנה כי השיטה הוכיחה את עצמה בגל העלייה של שנות ה-90 ולכן היא מהווה את הפיתרון הרצוי למצוקת הדיור הנוכחית.

 

"הפתרון המרכזי לבעיית הדיור טמון בהסרת חסמים שישחררו אלפי יחידות דיור לשיווק", אמר היום לוקר. "הסרת חסמים לדיור כרוכה בעבודה סיזיפית של תִכלול (אינטגרציה), ירידה לפרטים וריכוז עבודה בינמשרדית אותה מובילים משרד ראש הממשלה ומשרד השיכון והבינוי יחד עם משרדי החינוך, התחבורה, הכלכלה, הבריאות, רשות מקרקעי ישראל והרשויות המקומיות. זה כלי שעבד בשנות התשעים וזה כלי שנושא בשורה גם היום". 

 

"לצד השיווקים המוגברים אנו חייבים לפעול להסרת חסמים ביורוקרטיים שיקצרו את הליכי הבניה משמעותית וזה יתאפשר רק אם נדע לשלב ידיים ולעבוד יחדיו", אמר שר השיכון אורי אריאל. "הסכם הגג היום הוא צעד חשוב לקראת מציאות כזאת". 

 

מנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, אמר כי "ברור לכל ששיווק אפקטיבי וממוקד בהיקפים האמורים, בטווח הזמן של שלוש השנים הקרובות, ישפיע על מחירי הדיור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
קריית גת. אלפי דירות חדשות
צילום: צפריר אביוב
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מנכ"ל משרד רה"מ, הראל לוקר
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
צילום: מוטי קמחי
שר השיכון אורי אריאל
צילום: מוטי קמחי
צילום: אייל יצהר
בנצי ליברמן, מנהל רשות מקרקעי ישראל
צילום: אייל יצהר
מומלצים