שתף קטע נבחר

תחליפי סוכר: עוד משחקי "קאנדי קראש"

לתופעה העולמית שורשים בשנות התשעים - וברוסית. מאז סודרו מיליוני צורות שהפכו למיליוני דולרים לחברה שפיתחה את השיגעון. וגם: קבלו כמה משחקים דומים וממכרים לא פחות, חלקם הרבה יותר מוצלחים מקאנדי קראש

קנדי קראש הוא תופעת החודש, או אולי הרבעון, בתחום המשחקים. המשחק של King.com, שהחל כעוד משחק פלאש צנוע באתר החברה - אחד מכ-150 המשחקים שהיא מציעה, הפך בשלב בלתי מוגדר במדויק כלשהו לויראלי - והתפוצץ. גרסת הפייסבוק שלו אספה עשרות מיליוני לייקים, והגרסה הניידת שלו (אייפון ואנדרואיד)  - אחד משלושה משחקים בלבד ש-King יצרו לסמרטפונים עד כה - קפצה לראש מצעדי ההורדות והחלה לייצר הכנסות בקצב של עשרות מיליוני

דולרים לחודש.

 

עם כאלה ביצועים, בוודאי מדובר במשחק שמציע משהו חדש ומקורי במיוחד לשחקנים. לא? אז אולי משחק עם ערכי הפקה יוצאי דופן? נראטיב מפותח משולב בהומור מבריק? בוודאי יש לו איזה טוויסט או גימיק בצורת ההגשה? גם לא? אז מה הופך את קנדי קראש למשחק השעה, ללהיט חורך דו"חות כלכליים, למבזבז הזמן הרשמי של קיץ 2013?

 

 

המתוקים שלי  ()
המתוקים שלי

 

התשובה הקלאסית היא "הכל ולא כלום". קנדי קראש הוא משחק שהמקוריות ממנו והלאה - אבל מה שקבר אלף משחקים דומים לפניו יכול להיות בדיוק מה שיהפוך את המשחק עם השם הנכון, במראה הנכון ובזמן הנכון, נדחף על ידי השיווק הנכון, לאופנה בקרב ההמונים ולחללית אל העושר בעבור המעטים.

 

אז מה הוא קנדי קראש? בבסיסו הוא עוד חיקוי של Bejeweled, המשחק הותיק של פופקאפ משנת 2001 שבו צריך להחליף בין מקומותיהן של שתי צורות במטריצה כדי ליצור רצפים אופקיים או אנכיים של שלוש צורות זהות או יותר, וכך להסיר אותן מהלוח. ב-Bejeweled שיחקנו עם יהלומים, בקנדי קראש אנחנו משחקים עם ממתקים - עוד מוטיב ותיק ופופולרי במשחקים שנועדו לקהל הרחב.

 

מפתה ()
מפתה

 

קנדי קראש כמובן משוכלל יותר מה-Bejeweled המקורי, וכולל מספר שלבים ו"עולמות" רב, וריאציות שונות על חוקי המשחק והרבה בונוסים וכוחות מיוחדים להיעזר בהם כדי להגיע ליעד כל שלב: כולם חיוניים לחיקוי Bejeweled מודרני אבל לא יוצאי דופן בשום צורה ביחס למאות משחקים מהז'אנר שיצאו בשנים האחרונות.

 

הז'אנר שאנחנו מדברים עליו הוא זה של משחקי הפאזל, וספציפית יותר - משחקים מהסוג שנקרא Match-3. אלה נולדו ממשחקי פאזל של תחילת שנות התשעים כמו Columns (הקליקו כדי לשחק) ו-Bust-a-Move .

 

האב-טיפוס של משחקי ההתאם-3 הופיע ב-1994 במשחק רוסי אנונימי בשם Shariki, אבל קיבל את צורתו המלוטשת והמוכרת שבע שנים מאוחר יותר ב-Diamond Mine, המשחק הראשון של פופקאפ, ששינה את שמו ל-Bejeweled לאחר שמיקרוסופט, שאירחה אותו בפורטל המשחקים שלה, הציעה לפופקאפ לבחור עבורו שם מקורי יותר.

 

  

Bejeweled כבש את שוק המשחקים הקלילים בסערה, ומשחקי ההתאם-3 התרבו כמו יהלומים בטקס האוסקר. על פי מחקר אחד, שנת 2005 הייתה שנת השיא של הז'אנר, במהלכה הוא נבחר על ידי מדגם שחקנים "קלים" כסוג המשחק האהוב עליהם ביותר. לאחר מכן הוא החל להיחלש וירד למקום רביעי בשנת 2007, אחרי ז'אנרים חדשים ומשוכללים יותר כמו משחקי ניהול הזמן ממשפחת Diner Dash, הרפתקאות Hidden Object ומשחקי בניה או נדל"ן.

 

בתהליך טבעי של אבולוציה, וגם כתוצאה מהיחלשות משיכתה של הנוסחה הבסיסית של ההתאם-3, החלו משחקי הז'אנר, שהמשיכו וממשיכים להשתחרר בקצב מרשים עד היום, להרחיב על המשחקיות הקלאסית, בין השאר תוך שילובה במנגנוני משחק השאובים מז'אנרים אחרים לגמרי, כמו משחקי תפקידים, אסטרטגיה וקצב. קנדי קראש הוא לא כזה: הלהיט של King, למרות דקויותיו וכל הקישוטים שמסביב, נצמד לבסיס הפשוט אך מוצק שהפך את אבותיו הקונספטואליים לשליטי שנת 2005. מאז עברו שמונה שנים, דור חדש של שחקנים ופלטפורמות משחק הגיע לבשלות, ואולי קנדי קראש תפס בדיוק את הרגע הנכון להחייאה זמנית של תהילת הז'אנר.

 

 

כמובן שמה שסייע בידו של קנדי קראש לא רק להפוך לטעם החודש בקרב עשרות מיליונים, אלא גם לנצל זאת להצלחה כלכלית מרשימה, הוא תפיסתו בשנים האחרונות של מודל המיקרו-תשלומים או ה-Free2Play, זה שמאפשר לך לשחק בחינם, אבל מעוצב כדי לפתות אותך להשקיע בו מדי פעם סכומים מהסוג שקל להוציא ספונטנית - חצי דולר, דולר. כשיש לך עסק עם מיליוני שחקנים, אפילו אם רק כמה אחוזים מהם מחליטים להשקיע, זה מצטבר. במקרה של קנדי קראש, הוא נותן לכל שחקן חמש פסילות: אם נכשלתם חמש פעמים בפיצוח שלב בזמן ואיבדתם את כולן, תוכלו לחכות חצי שעה כדי לקבל הזדמנות מחודשת או להשקיע קצת פחות מדולר ולהמשיך מייד.

 

יש אולי מידה של אבסורד בכך שיש מאות משחקי התאם-3 לא פחות טובים מקנדי קראש, שניתן לשחק לגמרי בחינם או אחרי תשלום חד פעמי צנוע - אבל לקהל הרחב אין זמן לחפש אותם: הוא משחק במה שמגיע אליו ככדור שלג ויראלי. ואולי, רק אולי, כל העניין הכספי מוסיף לריגוש בכך שהוא מוסיף לכשלון תג מחיר כלכלי. אבל מאחר ומשחקי הז'אנר בכל זאת עשו כמה דברים מעניינים בשנים האחרונות, מלבד להוסיף סוכר ומיקרו-תשלומים לצלחת, נעבור מכאן והלאה על כמה מהמעניינים שבהם:

 

משחק מ-2007 שהוליד את ז'אנר התפקידים-פאזל הוא Puzzle Quest: Challenge of the Warlords. בסוג המשחקים הזה חוקרים מפה, מקבלים משימות ובעיקר נתקלים באויבים: כאשר זה קורה עוברים לפעילות הראשית, והיא קרב אחד על אחד מול האויב כאשר כל אחד בתורו מנסה להשלים רצפים של מתקפות, קסמים התקפיים וקסמים הגנתיים. במשחקים מהסוג הזה, קרב ה-Bejeweled ראש-בראש מתרחש לרוב על לוח אחד, כך שלא רק שצריך למצוא את התנועות הטובות ביותר, אלא גם צריך להימנע עד כמה שאפשר מלהביא את הלוח בסוף התור שלנו למצב שיהיה שימושי לבינה המלאכותית בתורה.

 

Puzzle Quest הוליד המשכים וחיקויים רבים, ביניהם משחק בסדרת Might & Magic המפורסמת, Clash of Heroes.  

  

 

10,000,000

מה עשרה מיליון? עשרה מיליון (להורדה לאייפון או האנדרואיד) הוא דוגמה לאחד הכיוונים אליו התפתחו יורשי Puzzle Quest, ובו במקום להתקדם דרך מפה שעוצבה מראש, המשחק מעמת את השחקן עם סדרת מפגשים, אוצרות וקרבות אקראיים בסגנון דיאבלואי. נצחון במשחק ידרוש מכם לפתח את דמותכם לדרגה הרואית כדי שתוכלו לאסוף עשר מיליון נקודות במשחק אחד, בלי למות, ולקנות את דרככם החוצה מהמבוך. בינתיים, תצטרכו ליצור רצפים של סמלים כדי לנצח בקרבות ולאסוף משאבים כמו עץ וזהב שיעזרו לכם לשפר את יכולותיכם.

 

אתם יכולים לשחק במשחק דומה וחינמי לגמרי, אם לא אכפת לכם לעבור מגרפיקת הרטרו המפוקסלת לסגנון 16-ביט יפני, ב-Token Hero (קישור -  

 

 

Triple Town

שילוב של משחקי התאם-3 (לאייפון ו-לאנדרואיד), משחק בניית ערים ומשחקי אלכימיה כמו Doodle God . כאן צריך להקים עיר מפוארת על ידי יצירת רצפי אובייקטים, דבר שמחבר ביניהם ליצירת אובייקט - חלק מבני או קישוטי של העיר - יקר או מורכב יותר.

 

 

Knightfall  

סדרת Knightfall עושה משהו מיוחד עם לוח ההתאם-3 הרגיל - היא מכניסה אותך לתוכו כגיבור המשחק! שתי יכולות עיקריות ישמשו אתכם כאביר מרסק רצפים כדי לכבוש כל שלב: אחת היא השמדת רצפי צורות בחוד המקדחה הקסומה שלכם, ושניה היא סיבוב הלוח כדי לעזור לכוח המשיכה לעזור לכם ליצור דרך אל היעד בלי להיתקל ביותר מדי מפלצות הדרך.

 

את המשחק הראשון ו השני  בסדרה ניתן לשחק לגמרי בחינם.

 

   

Pixel Defenders

לסיום, מפתחים בלתי נלאים מאלצים עוד ז'אנר פופולרי להזדווג עם משחק התאם-3, הכל למען השבחת הגזע. הפעם זה ז'אנר ה-Tower Defense, שהעיקרון בו הוא למקם מגדלי או יחידות הגנה על מפה כדי שיעצרו כוח מתקדם של מפלצות. ב-Pixel Defenders (לאייפון או לאנדרואיד) תיצרו רצפים של שלושה או יותר גיבורים כדי להפוך אותם לגיבור חזק יותר או בעל תכונות ספציפיות שנחוצות לכם.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים