שתף קטע נבחר

מערכת ביצורים עתיקה נמצאה באשדוד

ממצאים מרשימים נמצאו בתל אשדוד-ים - נמלה של העיר הפלישתית אשדוד - ביניהם ביצורים מהמאה ה-8 לפנה"ס וכן שרידי מבנים, מטבעות ומשקולות מהתקופה ההליניסטית

ממצאים מרשימים נמצאו בתל אשדוד-ים - נמלה של העיר הפלישתית אשדוד - בתום עונת החפירות הראשונה של המכון לארכיאולוגיה של אוניברסיטת תל אביב.

 

במהלך החפירות שהתנהלו בראשותו של ד"ר אלכסדר פאנטלקין מהמכון לארכיאולוגיה של אוניברסיטת תל אביב, נחשפו שרידים של מערכת ביצורים מהמאה ה-8 לפנה"ס, שמקיפים בין השאר מעין מעגן. מדובר בחומה מסיבית של לבני בוץ אשר היא עיקרה של מערכת חלקלקות (מעין סוללות עפר) פנימיות וחיצוניות.

 

עוד תגליות ארכיאולוגיות בערוץ התיירות:

 

מראה חיצוני של החומה מן המאה ה-8 לפנה"ס בתוך הסוללה (צילום: המכון לארכיאולוגיה, אוניברסיטת ת"א) (צילום: המכון לארכיאולוגיה, אוניברסיטת ת
מראה חיצוני של החומה מן המאה ה-8 לפנה"ס בתוך הסוללה(צילום: המכון לארכיאולוגיה, אוניברסיטת ת"א)

 

מרד והתנגדות לשלטון האשורי

פרק זמן זה מתאפיין בשלטון אשורי בחלקו הדרומי של אגן הים התיכון המזרחי, שגרר אחריו מאבקי כוח ומלחמות. אשדוד הפלישתית נזכרת בכתובות האשוריות שבהן צוינו פרשיות מרד והתנגדות לשלטון האשורי בשלהי המאה ה-8 לפנה"ס. ממלכת יהודה, תחת שלטונו של המלך חזקיהו, דחתה אז את פניותיה של אשדוד להצטרף למרד.

 

בתגובה למרד נענשה אשדוד הפלישתית קשות ונהרסה על ידי הריבון האשורי. בעקבות זאת, עבר מרכז הכובד מאשדוד עצמה לאשדוד-ים (כ-5 ק"מ מאשדוד), שבה התקיימו עתה החפירות. לדברי ד"ר פאנטלקין, יש להניח ששרידי הביצורים שנחשפו עתה קשורים בצורה זו או אחרת למאורעות אלה.

 

צילום בתלת מימד של הריסות המבנה מהתקופה ההלינסטית מהמאה ה-2 לפנה"ס באשדוד-ים (צילום: המכון לארכיאולוגיה, אוניברסיטת ת"א) (צילום: המכון לארכיאולוגיה, אוניברסיטת ת
צילום בתלת מימד של הריסות המבנה מהתקופה ההלינסטית מהמאה ה-2 לפנה"ס באשדוד-ים(צילום: המכון לארכיאולוגיה, אוניברסיטת ת"א)
 

 

בחפירות במתחם נחשפו גם שרידי מבנים מרשימים מהתקופה ההלינסטית (שלהי מאה רביעית ועד מאה שנייה לפנה"ס), שהניבו ממצא מרתק לרבות מטבעות ומשקולות.

 

לדברי ד"ר פאנטלקין, על יסוד התשתית והלקחים שהופקו העונה, יש לצפות לגילויים מעניינים נוספים בעונות החפירה הבאות.

 

יצוין כי עד כה לא נחפר אתר אשדוד-ים בצורה מסודרת, למעט חפירות בדיקה מועטות בין השנים 1965-68 על ידי הארכיאולוג ד"ר יעקב קפלן ז"ל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: המכון לארכיאולוגיה, אוניברסיטת ת"א
החומה מן המאה השמינית לפנה"ס שנמצאה באשדוד-ים
צילום: המכון לארכיאולוגיה, אוניברסיטת ת"א
מומלצים