שתף קטע נבחר

צילום: AP, EPA

קהיר: 278 נהרגו, "לשים קץ למצב החירום"

בתמונות מקהיר נראית אש בוערת ברחובות אך משרד הפנים המצרי הודיע כי מתחמי האחים המוסלמים פונו לחלוטין. מזכיר המדינה האמריקני קרא לשים קץ למצב החירום שהוכרז במדינה ואמר כי האירועים "ראויים לכל גינוי"

ארה"ב מגנה במילים קשות את אירועי יום הדמים במצרים וקוראת לסוף למצב החירום ולפתרון פוליטי. לאחר שנראה שכוחות הביטחון השתלטו כליל על מעוזי "האחים המוסלמים" בקהיר, אמר אמש (יום ד') מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי "התרחשויות היום נתעבות והן מנוגדות לשאיפות המצריות לשלום, הכללה ודמוקרטיה אמיתית". משרד הבריאות המצרי הודיע כי 278 בני אדם – 235 אזרחים ו-48 אנשי ביטחון – נהרגו באלימות בקהיר ומחוצה לה. מנגד ממשיכים האחים המוסלמים לטעון כי מניין ההרוגים מגיע ל-2,000. בתמונות מקהיר נראית אש ברחובות ומהעיר ממשיכים לזרום דיווחים לא מאומתים על גילוי גופות נוספות במתחם המרכזי של תומכי האחים, מסגד ראבעה אל-עדאוויה.

 

גופות לאחר פינוי מתחם ראבעה אל עדאוויה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גופות לאחר פינוי מתחם ראבעה אל עדאוויה(צילום: AFP)

  

הלילה דווח מפי גורם אמריקני כי ארה"ב שוקלת לבטל תרגיל צבאי גדול משותף עם מצרים בעקבות האלימות הקטלנית במדינה. הגורם הוסיף כי ארה"ב דנה באפשרות של ביטול התרגיל החצי שנתי "כוכב זוהר", שאמור להיערך באמצע החודש הבא, בישיבה של המועצה לביטחון לאומי שבה השתתפו סגני שרים וראשי סוכנויות המודיעין. מוקדם יותר הודיעה מחלקת המדינה כי היא ממשיכה לבחון את המשך הסיוע האמריקני למצרים. עד כה נמנע הממשל מלכנות את המתרחש במצרים "הפיכה צבאית", בין היתר כדי לא להביא להפסקה של הסיוע, המתחייבת במקרה זה על פי חוק.

"המצב במצרים ממשיך להיות נזיל, אין לתאר אותו כמלחמת אזרחים", הודיעה מחלקת המדינה.

 

קרי קרא לממשלה הזמנית במצרים לשים קץ למצב החירום שעליו הכריזה "בהקדם האפשרי". מצב החירום הוכרז לתקופה של חודש, והוא כולל עוצר לילה ב-11 מחוזות, פיקוח על אמצעי התקשורת והענקת סמכויות נרחבות לצבא לסייע למשטרה להשיב את הסדר על כנו.

 

מזכיר המדינה האמריקני הזהיר כי האלימות לא תיצור מפת דרכים לעתידה של מצרים וכי אלימות רק תעכב את המעבר לממשלה אזרחית שתיבחר בבחירות הוגנות וחופשיות. לדבריו, המשך האלימות "ישתק את הכלכלה המצרית וימנע יצירת מקומות עבודה שהעם המצרי רוצה נואשות". עם זאת, קרי נמנע מלהאשים רק את הממשלה המצרית ואמר: "קראנו לכל הצדדים לפתור את המחלוקת בדרכי שלום והדגשנו שהמפגינים חייבים להימנע מאלימות והסתה".

 

 (צילום: EPA, AFP) (צילום: EPA, AFP)
(צילום: EPA, AFP)
 

מפגין וילדיו לאחר פינוי אחד המתחמים (צילום: AP) (צילום: AP)
מפגין וילדיו לאחר פינוי אחד המתחמים(צילום: AP)

מפגינים מתפנים ממאהל ליד האוניברסיטה (צילום: AP) (צילום: AP)
מפגינים מתפנים ממאהל ליד האוניברסיטה(צילום: AP)

מעצר של אנשי האחים המוסלמים שפונו (צילום: AP) (צילום: AP)
מעצר של אנשי האחים המוסלמים שפונו(צילום: AP)

שוטר בועט באיש האחים המוסלמים (צילום: AP) (צילום: AP)
שוטר בועט באיש האחים המוסלמים(צילום: AP)

פצועים בבית חולים מאולתר לאחר פינוי ראבעה אל עדאוויה (צילום: AP) (צילום: AP)
פצועים בבית חולים מאולתר לאחר פינוי ראבעה אל עדאוויה(צילום: AP)

 

התגובה האמריקנית מצטרפת לביקורת בינלאומית קשה מצד אירופה, האו"ם וטורקיה. הלילה הודיע משרד החוץ באקוודור כי הוא מחזיר את שגרירו ממצרים להתייעצויות בשל אירועי הדמים במדינה. בהודעה נאמר כי נשיא מצרים המודח מוחמד מורסי נבחר על ידי העם המצרי ומאז הדחתו בהפיכה צבאית חווים המצרים דיכוי מצד הממשלה הזמנית במדינה. מנגד, ראש הממשלה הזמני חזאם אל-בבלאווי הגן על החלטת הממשלה להשתלט בכוח על מחנות תומכי מורסי ואמר כי "העניינים הגיעו לנקודה שאף מדינה שמכבדת את עצמה לא יכולה לקבל". הוא תיאר "התפשטות אנרכיה ומתקפות על בתי חולים ותחנות משטרה", ואמר שההחלטה לפעול לא הייתה קלה והתקבלה רק לאחר שמאמצי התיווך מוצו.

 

אולם לא כולם תמימי דעים. אתמול התפטר מתפקידו סגן הנשיא הזמני מוחמד אל-בראדעי במחאה על האלימות. במכתב ההתפטרות שלו אמר כי ניתן היה למצוא פתרון למשבר באמצעים לא אלימים וכי אינו יכול לשאת באחריות לטיפת דם.

 

משרד הפנים המצרי הודיע אתמול כי 43 אנשי כוחות הביטחון נהרגו במהלך היום בעימותים עם תומכי מורסי ושר הפנים מוחמד איברהים הדגיש כי מחנות התומכים פונו לחלוטין וכי לא ירשה הקמה מחודשת של מחנות דומים. איברהים אמר שלשוטרים ניתנו הוראות לא להשתמש בנשק לפיזור המפגינים. הצהרה זו עומדת בסתירה על דיווחים על שימוש באש חיה, שחלקם הגיעו מעיתונאים בשטח. הוא האשים את האחים המוסלמים בירי.

 

מפגינים ליד ראבעה אל עדאוויה (צילום: AP) (צילום: AP)
מפגינים ליד ראבעה אל עדאוויה(צילום: AP)

מיק דין, צלם רשת "סקיי" שנורה למוות במהלך סיקור הפינוי בקהיר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מיק דין, צלם רשת "סקיי" שנורה למוות במהלך סיקור הפינוי בקהיר(צילום: רויטרס)

מפגינים נמלטים מהמאהל העולה באש (צילום: AP) (צילום: AP)
מפגינים נמלטים מהמאהל העולה באש(צילום: AP)

תומכי מורסי מתפנים (צילום: AP) (צילום: AP)
תומכי מורסי מתפנים(צילום: AP)

פינוי כיכר א-נהדה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
פינוי כיכר א-נהדה(צילום: EPA)

פצוע בפינוי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פצוע בפינוי(צילום: AFP)

קהיר, אתמול בבוקר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קהיר, אתמול בבוקר(צילום: AFP)

פינוי מאהל (צילום: EPA) (צילום: EPA)
פינוי מאהל(צילום: EPA)

 

כוחות משטרה מיוחדים מצוידים במשוריינים, בולדוזרים ומסוקים הסתערו אתמול משעות הבוקר המוקדמות על שני מחנות מרכזיים שבהם התבצרו בששת השבועות האחרונים תומכי הנשיא המודח מוחמד מורסי. המחנה הקטן יותר, בכיכר א-נהדה, פונה במהירות יחסית אך כל היום נמשכות ההתנגשויות במתחם המרכזי והגדול ליד מסגד ראבעה אל-עדאוויה. בשעות הערב אמש הודיעה הטלוויזיה הממלכתית על פינויו גם כן.

 

במהלך שעות היום זרמו אתמול תמונות זוועה ותיאורים קשים מהמתחולל בקהיר. "מראות של כאוס מוחלט ומספר עצום של מתים;

בתי חולים שדה מלאים בגופות ובפצועים קשה", צייץ טום ראיינר, כתב רשת החדשות הבריטית "סקיי". "בתוך המסגד עצמו מתכווצים אלפי נשים וילדים. ראיתי לפחות שני תינוקות מתים, לא מפציעות ירי אלא מחום וממחסור במים". "קהיר נעצרה לחלוטין. הרחובות נטושים והחנויות סגורות", דיווח כתב רשת BBC. עימותים קטלניים אירעו גם מחוץ לבירה, בערים סואץ, אלכסנדריה, אסואן ואיסמעיליה. בין מאות ההרוגים ישנם גם שלושה עיתונאים זרים. עיתונאית בת 26 העובדת עבור "חדשות המפרץ", היוצא לאור באיחוד האמירויות וממומן על ידי השלטון, נורתה ונהרגה סמוך למסגד ראבעה אל-עדאוויה שבקהיר בעת ששהתה במדינה עקב חופשה. בנוסף, נהרג עיתונאי מצרי העובד בעיתון הממלכתי "אל-אחבאר". מוקדם יותר דווח כי מיק דין, צלם של רשת "סקיי" הבריטית, נורה למוות במהלך ההפגנות בקהיר. 

 

בשעה 16:00 ביום רביעי נכנס לתוקפו מצב חירום שאמור להימשך חודש. בשעה 19:00 הוחל עוצר לילה ב-11 מחוזות במצרים, בהם קהיר. צעדי החירום כוללים הגבלת תנועה, הענקת סמכויות נרחבות לצבא לסייע למשטרה ופיקוח על אמצעי וכלי התקשורת.


פורסם לראשונה 14/08/2013 22:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
איש כוחות הביטחון מכה תומך של מורסי בקהיר
צילום: AP
מומלצים