שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: רויטרס, צביקה טישלר

  אנחנו שפני ניסיון? כל התשובות על חיסון הפוליו

  האם החיסון נאסר לשימוש ברוב מדינות העולם ולמה לא מחסנים גם את המבוגרים? מאז החל מבצע החיסונים כנגד פוליו הורים רבים נחשפים למידע המעלה בהם חשש רב. ד"ר איתי גל עם התשובות לכל השאלות המטרידות

  מבצע החיסונים כנגד פוליו מגיע למרכז ולצפון: החל ממחר (א') מתרחב המבצע, שבשבועיים האחרונים מתקיים באזור הדרום. המטרה: לחסן את מיליון הילדים עד גיל תשע החיים בישראל. אך נראה כי חרושת של שמועות וחששות, בהן התמלאה הרשת בשבוע האחרון, עלולה לפגוע במטרה, לאחר שהורים רבים מעלים ספק בנחיצותו של החיסון ופוחדים כי הוא עלול לגרום לילדיהם לתופעות לוואי ואף למחלה עצמה.  

   

  רופאי הילדים ותחנות טיפת חלב הוצפו בשאלות, שהגיעו גם למערכת ynet. עד כמה החיסון בטוח, למי אסור לקבלו ולמה בכלל כדאי להתחסן? כל התשובות לכל השאלות.

    

  בהלת הפוליו - התפתחויות אחרונות:

    

  ישנה טענה שהחיסון לא נבדק מספיק. האם אנחנו שפני נסיון?

  החיסון ניתן עד כה לשניים וחצי מיליארד ילדים ברחבי העולם, זאת לאחר מחקר ענק שפורסם בכתב העת הרפואי Lancet, שהראה כי הוא יעיל ובטוח.

   

  טוענים שהוא נאסר לשימוש ברוב מדינות העולם ומותר רק בניגריה וישראל

  לא נכון. החיסון לא נאסר לשימוש באף מדינה, וניתן ברוב מדינות העולם בעת התפרצויות פוליו.  

   

  האם נותנים את החיסון כדי להעשיר את חברות התרופות?

  החיסון נגד פוליו אינו מצוי תחת פטנט, ולכן הרווח מרכישתו ברחבי העולם הוא מינימלי ואינו גורם ל"התעשרות" חברות תרופות.

   

  האם מדובר בחיסון הישן, שנחשב מסוכן, שנשאר במחסנים לשעת חירום?

  לחלוטין לא. כל חיסוני הסייבין דרך הפה שניתנו לילדי הדרום וינתנו לכל ילדי ישראל במבצע הנוכחי הם חיסונים חדשים, בטוחים, המכילים שני זנים בלבד, ולא שלושה כמו בחיסון הישן.

   

  למי אסור לתת את החיסון?

  לתינוקות או פגים שטרם קיבלו מנה ראשונה של החיסון בזריקה נגד פוליו, לחולים הסובלים מחום גבוה ולסובלים מדיכוי חיסוני. כמו כן אין לחסן קרובי משפחה מדרגה ראשונה החיים סמוך לחולה הסובל מדיכוי חיסוני.

   

  אחד מבני המשפחה חולה סרטן ועובר כימותרפיה. האם מותר לחסן?

  בני משפחתו של חולה מדוכא חיסון (חולי סרטן בכימותרפיה פעילה, חולים עד שנה לאחר השתלת מח עצם, מטופלי סטרואידים כרוניים, חולי HIV וחולי מחלות דיכוי חיסוני) צריכים להימנע מחיסון הסייבין, החיסון החי-מוחלש.

    

  אם החיסון כל כך טוב, למה לא נותנים אותו גם למבוגרים?

  מבוגרים כבר חוסנו בעבר בחיסון סייבין המכיל נגיף חי מוחלש דרך הפה ולכן אין סיבה לתת אותו שוב. פרט לכך חשוב לזכור שאף חיסון אינו מגן ב-100% ולכן ככל שהאוכלוסיה תהיה מחוסנת יותר, כך יגבר אפקט "חסינות העדר", וזו השיטה להעלמת מחלות. מעבר לכך, יש חלק באוכלוסיה שאינו מחוסן כלל, יש כאלה שחיסונם הולך ונחלש עם השנים, ואנשים עם דיכוי חיסוני הנמצאים בסיכון הגבוה ביותר. מסיבה זו, חשוב להכחיד כליל את הפוליו ממדינת ישראל.

   

  הכותב הוא מומחה לרפואת ילדים, וכתב הבריאות של ynet

   

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל יוחנן
  החיסון כנגד פוליו. חדש ובטוח
  צילום: גיל יוחנן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים