שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר ענק: שותים יותר מ-4 קפה ביום? אתם בבעיה

  אמרו לנו שהוא בריא, אבל מסתבר שאסור להפריז בכמויות: חוקרים אמריקנים שבדקו עשרות אלפי אנשים מצאו כי שתייה של יותר מארבע כוסות קפה ביום מעלה את הסיכון לתמותה מוקדמת ביותר מ-50%. ההשערה: קפאין הופך רעיל במינונים גבוהים

  סכנה במשקה הלאומי: חוקרים בארצות הברית מצאו כי סיכון התמותה המוקדמת עולה משמעותית בצריכה של מעל ארבע כוסות קפה ביום. המחקר פורסם בגיליון האחרון של כתב העת של ה"מאיו קליניק".

   

  את אפליקציית הבריאות לסמארטפון כבר הורדת? הורידו לאייפון או לאנדרואיד

    

  במחקר נבדקו מעל 45 אלף איש בין השנים 1979 ל- 1998. במהלך תקופת המחקר נרשמו 2,512 מקרי מוות בקרב המשתתפים, 32% ממקרי המוות נגרמו בשל מחלות לב וכלי דם.

   

  אז כמה קפה?

  משקה אלים: כל המחקרים שמוכיחים - קפה בריא לנו

  מחקר: 6 כוסות קפה ביום - מאריכות חיים ב-15%

  קפה לבריאות: תורם למניעת סוכר, סוכרת ואלצהיימר 

   

  החוקרים מצאו כי אלה ששתו 28 כוסות קפה ומעלה בשבוע אחד, היו בסיכון תמותה מוקדמת של 56%. תוצאות המחקר נותרו בעינם, גם כאשר החוקרים הסירו משתנים משפיעים, כמו סוכרת, עישון, צריכת אלכוהול והשמנה, כולם מגבירים כשלעצמם את הסיכון למחלות לב וכלי דם.

    

  לחוקרים עדיין לא ברור, כיצד זה שהקפה בעל הסגולות הבריאותיות, הופך רעיל בכמות מסויימת. ההשערות שהועלו הן שהסוכרים והקפאין הם אלה שתורמים לסיכון המוגבר לתמותה מוקדמת. כך או כך, הם המליצו להגביל את צריכת הקפה ללא יותר משלוש כוסות ביום.

   

  בחודש מאי האחרון פורסם מחקר רחב היקף שגילה כי אלה ששתו קפה באופן קבוע חיו זמן רב יותר. המחקר, אותו ערכו חוקרי המכון האמריקני לבריאות, עקב אחרי יותר מ-400 אלף גברים ומצא כי אלו ששתו שש כוסות קפה או יותר ביום היו בסיכון נמוך ב-10% למות במהלך תקופת המחקר. נשים ששתו כמות דומה של קפה היו בסיכון תמותה נמוך ב-15%, בהשוואה לאלו שלא שתו קפה.

    

  עוד נמצא כי גם צריכת קפה מתונה הביאה להישרדות גדולה יותר. החוקרים מצאו כי שתייה של כוס אחת ביום הפחיתה את הסיכון לתמותה ב-6% בקרב גברים וב-5% בקרב נשים. כאשר החוקרים הסירו משתנים שעשויים היו להשפיע על התוצאות, כמו מחלות לב, ריאה, זיהומים, תאונות ופציעות, מצב סוציואקונומי, משקל, צריכת אלכוהול, עישון ופעילות גופנית - נותרו הממצאים בעיניהם.

    

  החוקרים ציינו כי עדיין לא ברור מה בקפה מפחית את סיכויי התמותה, אולם הם משערים כי חלק מאלף מרכיבי הקפה מכילים נוגדי חימצון, המפחיתים תהליכים הרסניים בגוף ומאריכים את תוחלת החיים.

    

  אבל הקפה עושה הרבה יותר. מחקרים רבים נוספים הראו כי הוא מפחית תסמיני רעד במחלת הפרקינסון, מפחית את הסיכון ללקות בסרטני כבד, שד וסוכרת, מוריד לחץ דם ואף מפחית את הסיכון ללקות בדיכאון.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  להפסיק אחרי 3 כוסות ביום
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים