שתף קטע נבחר

העצור שחושמל: "בלי צילום זה היה נמשך"

בועז אלברט, שהפר צו הרחקה מיצהר ונעצר תוך מכות הלם באקדח "טייזר", בירך על החלטת המפכ"ל להקפיא את השימוש בו. "אני בטוח שיש עוד הרבה אירועי אלימות". אחדות בכנסת: גלאון וסטרוק נגד המשטרה

האיש שמעצרו הוביל להחלטה החריגה של מפכ"ל המשטרה - להקפיא שימוש באקדחי ההלם החשמליים - יודע שזה לא המעצר, אלא הצילום. "אני שמח שהמפכ"ל הבין את חומרת המעשה", אמר היום ל-ynet בועז אלברט, תושב יצהר שהפר צו הרחקה ונעצר באלימות בסוף השבוע. מוקדם יותר הודיע רב-ניצב יוחנן דנינו על הקפאת השימוש ב"טייזר".

 

עוד בערוץ החדשות:

מפת האינטרסים: למה אובמה צריך את סיסי

"ילד, תן רגע שיחה". הואשם גנב טלפונים

 

אלברט מברך על החלטת מפקד המשטרה להשהות את השימוש בנשק החשמלי שאמור להמם חשודים אלימים, אך תוהה אם הייתה מתקבלת אם האירוע לא היה מתועד. "באופן כללי מה שלא רואים במצלמה בכלל לא קיים, אני בטוח שיש עוד אירועי אלימות רבים אבל באירוע הזה הייתה מצלמה וזה מה שגרם להצפה של כל העניין. אם זה לא היה מצולם זה היה נגמר בקרב של גרסה מול גרסה וכלל לא בטוח שהיה מפורסם".

 

יומיים לאחר פרסום הסרטון שבו נראים שוטרי היס"מ עוצרים אותו בעקבות סירובו לציית לצו הרחקה ומשתמשים ב"טייזר", אלברט טוען שמעצרו היה "בריונות במדים". תלונה הוגשה למחלקה לחקירות שוטרים.

 

"השוטרים פרצו לבית, אני רצתי באינסטינקט לחדר שינה, נשכבתי על הרצפה וצעקתי - אני לא יוצא מהבית, תיקחו אותי. תוך שניות הגיע שוטר יס"מ, נצמד אליי ואמר 'בוא איתי'. הוא ציפה שאבוא אתו, אמרתי לו שאני לא בא אז הוא נתן לי שתיים או שלוש מכות חשמל באזור השוק ברגל, הכול בזמן שאשתי בפתח החדר מזועזעת", שחזר אלברט.

 

לטענתו, גם בקטעים שלא נראים בסרטון לאחר שיצא מהבית המשיכו השוטרים להמם אותו. "היה עוד אקט של הליכה לרכב שלהם שחנה בתוך כפר ערבי סמוך, אחרי מאה מטר שיתפתי אתם פעולה והסכמתי ללכת בכוחות עצמי אבל עד אז הם המשיכו לתת לי מכות חשמל, זה דבר מאוד כואב אבל מה שכואב לי יותר זה שהילדים שלי ראו את זה ומה שזה עשה להם".

 

"ברור לי שהשוטרים יגיעו שוב"

צו ההרחקה שהוציא אלוף פיקוד המרכז נגד אלברט והביא למעצרו עדיין תקף, אך הוא מצהיר שימשיך להפר אותו ויחזור ליצהר בקרוב. "ברור לי שהשוטרים יגיעו שוב, גם אם הפעם בכפפות של משי. אני בן 40, יש לי שישה ילדים. כשמדברים על נוער הגבעות ותג מחיר מדברים על גילאים בין 14 ל-19. אני לא בגילאים האלו. מה חושבים שם בשב"כ או איפה שלא יהיה, שאני יורד עם קופסת בנזין ומצית דברים?

 

"אגיע לכל חקירה ואענה על כל שאלה שתישאל אבל למה צריך את הפעולה הזו של צו הרחקה, לדעתי זה כי לא אוהבים דברים שאני אומר או כותב, הבעיה כאן זה שהמשטרה הכריחה אותנו לעסוק באלימות שלה במקום בעניין צווי ההרחקה".

 

אקדח הלם. נוהלי השימוש חודדו לפני כשנתיים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אקדח הלם. נוהלי השימוש חודדו לפני כשנתיים(צילום: AFP)

 

גם במערכת הפוליטית עורר תיעוד המעצר תגובות רבות. במפלגת הבית היהודי הבהירו כי יפנו לקבלת הבהרות מהשר לביטחון הפנים וחברי הסיעה יעלו בקרוב הצעה לאשרור של החלטה קודמת שבה דורשת הכנסת מרשויות החוק להגביל את השימוש בצווי הרחקה.

 

בנוסף יזמה חברת הכנסת אורית סטרוק דיון בוועדת הפנים של הכנסת בנושא. לדבריה, "נדרוש מהמשטרה את נוהלי הפעלת הטייזר שאני בטוחה שאינם הולמים את הסיטואציה של המעצר ביצהר, במקביל הגשתי גם תלונה במח"ש נגד השוטרים שהשתתפו באירוע".

 

במשטרה בחנו מחדש את הטייזר עוד ב-2011

הודעת המפכ"ל מהיום אינה הפעם הראשונה שבה מכריזים במשטרה על כוונה לבחון את השימוש באקדח ההלם.

 כבר ביוני 2011 במענה לפנייה של יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון אמר דנינו כי בכוונתו לבחון מחדש את אופן השימוש של השוטרים בטייזר.

 

בלשכת המפכ"ל מסרו היום במענה לפניית ynet כי בחינה כזאת אכן התבצעה, ושבעקבותיה חודדו ושונו הנהלים וההנחיות המאפשרים שימוש במכשיר. "אני מקווה שהפעם המשטרה תעמוד בהבטחתה ותפסיק את השימוש בטייזרים, שהוכחו כנשק המסכן חיי אדם", אמרה גלאון. "בשנים האחרונות פניתי פעם אחר פעם למפכ״ל בבקשה שיחריף את הנהלים ויאפשר שימוש בטייזרים רק כתחליף לנשק חם, ואף קיבלתי ממנו תשובה שיורה על שימוש מדוד ומבוקר בכלי זה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות יצהר
בועז אלברט
צילום: דוברות יצהר
מומלצים