שתף קטע נבחר

בנק ישראל יגביל את התגמול לבכירי הבנקים

המפקח על הבנקים מתכנן להוציא הוראה שתגביל את התגמולים שיכולים הבנקים להעניק למנהלים הבכירים. לפי התקנות, הסכום שיקבל המנהל בסוף השנה בבונוסים ובמניות לא יוכל להיות גבוה יותר מהסכום שקיבל בשכר

המפקח על הבנקים בבנק ישראל, דוד זקן, עומד להוציא בקרוב הוראה שתגביל את התגמולים שיכולים הבנקים להעניק למנהלים הבכירים. בכוונתו של זקן ליישר קו עם תקנות שנוסחו לאחרונה באירופה.

 

 

על פי התקנות, המרכיב הקבוע בשכרו של מנהל בכיר בבנק, המורכב ממשכורתו החודשית, יהיה שווה למרכיב המשתנה בשכרו (המורכב מבונוסים שמוענקים בהתאם לביצועי המניה של הבנק בבורסה ומניות שאותן יכול לממש המנהל). כך, הסכום שמקבל המנהל בסוף השנה בבונוסים ובהקצאת מניות לא יוכל להיות גבוה יותר מהסכום שקיבל בשכר.

 

המפקח על הבנקים כבר התייחס בעבר לאפשרות כי יטיל מגבלות על שכר הבכירים בבנקים, אך גם בשלב זה לא ברור מתי התקנות החדשות ייכנסו לתוקפן. עם זאת, כבר עתה ברור כי התקנות שמנסח המפקח בימים אלה לא יטילו מגבלה על גובה השכר של המנהלים הבכירים וכי הם יותירו אפשרות לבנקים להעניק, בנסיבות מיוחדות, בונוסים בשיעור גבוה עד פי שניים מהשכר.

 

ההוראה של המפקח על הבנקים באה בעקבות התיקון החדש לחוק החברות שמחייב את כל החברות הנסחרות בבורסה לפרסם את מדיניות שכר הבכירים שלהן ולהביאה לאישור בעלי המניות. ביוני האחרון פנה המפקח על הבנקים למנהליהם וציין בפניהם כי הוא מצפה שכאשר יפרסמו את מדיניות השכר שלהן, היא תכלול מרכיב של יחס קבוע בין שכר לבונוסים, ואף רמז כי היחס שנקבע באירופה הוא שהיקף הבונוסים צריך להיות שווה להיקף השכר.

 

בחודש האחרון פרסמו הבנקים את מדיניות השכר שלהם, אשר ככל הנראה לא ענתה על ציפיות המפקח, אשר בחר להגביל באופן אקטיבי את השכר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים