שתף קטע נבחר
צילום: AP, MCT, AFP , רויטרס, סי די בנק

קואליציה מערבית תתקוף את סוריה

הצהרת קרי הייתה חד משמעית. עכשיו יש שתי אפשרויות: הפצצת מאגרי הנשק הכימי והטילים, ופגיעה בסמלי שלטון ובצבא סוריה. מה תהיה תגובת אסד כלפי ישראל, ומה יעשו הרוסים?

הצהרת מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי בנוגע לסוריה אינה מותירה יותר מקום לספקות. ארצות הברית עומדת לפעול, וכנראה בעוצמה, נגד המשטר בסוריה. עוצמת הגינוי שבדבריו של קרי, שאמר בתקיפות כי היה שימוש בנשק כימי על-ידי המשטר, מעידה על כך שארצות-הברית לא רואה שום דרך אחרת מלבד להגיב בעוצמה שתהיה פרופורציונלית לעוצמת הפשע שביצע המשטר הסורי בשבוע שעבר בפרברי דמשק. זו למעשה תמצית דבריו של שר החוץ של ארצות הברית, שגם הבהיר כי לשימוש בנשק כימי יש משמעות מעבר לגבולותיה של סוריה, והוא נוגע לקהילה הבינלאומית כולה.

 

בדרך לתקיפה - דיווחים אחרונים ב-ynet:

ארה"ב: היה טבח כימי בסוריה, נמצה את הדין

בים, באוויר ובלי היבשה. כך יתקפו בסוריה

בכיר סורי: אם נותקף ישראל תהיה בטווח האש

דרמה בדמשק: צלפים ירו לעבר פקחי האו"ם

 

קרי הבהיר שלארצות-הברית יש הוכחות מעבר למה שכבר ידוע. הוא אף רמז שהוכחות מודיעיניות אלה הושגו כתוצאה משיתוף פעולה עם "בני ברית". הוא גם הבטיח שוושינגטון תספק אותן הוכחות לשימוש בנשק כימי בימים הקרובים. בסיום דבריו דיבר מזכיר המדינה האמריקני על הניסיון של המשטר הסורי להסתיר במשך חמישה ימים את מעשיו, בכך שלא נתן לפקחי האו"ם גישה לאזורים שבהם הופעל נשק כימי ואף הפציץ אותם כדי למחוק עקבות של השימוש בגז הרעיל.

 

כשהמשטר נתן סוף סוף גישה לפקחים זה היה מאוחר מדי, הדגיש קרי. הפסקה הזאת בדבריו חשובה, מפני שהיא מראה שארצות-הברית רואה בניסיונות ההסתרה פשע נוסף על הפשע העיקרי, שהוא שימוש בנשק כימי בצורה חסרת הבחנה נגד אזרחים רבים. ואז באה הסיומת שאינה משאירה שום מקום לטעות בדבר מה שעומד לקרות מעכשיו והלאה: "אל תטעו... הנשיא אובמה מאמין שצריכים לבוא בחשבון עם מי שנושאים באחריות לשימוש חסר הבחנה בנשק כימי".
 
 (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

 (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

 

עכשיו השאלה היא מתי ואיך תפעל ארצות-הברית. מה שכבר ברור הוא שוושינגטון לא תפעל לבדה, אלא במסגרת קואליציה בינלאומית שכבר התגבשה. החברות בקואליציה הזו יהיו ארצות-הברית, בריטניה, צרפת וטורקיה, ובהמשך אולי גם גרמניה. הנשיא אובמה כבר תיאם את העניין עקרונית בשיחות עם מנהיגי המדינות ועכשיו מתקיימים תיאומים גם בדרג המבצעי. גם בישראל יערכו מחר (ג') התייעצויות בדרג ממשלתי, אולי אפילו ישיבת קבינט. ראש אגף התכנון, האלוף נמרוד שפר, נמצא עכשיו בוושינגטון.

 

תכנון הפעולה והיום שאחרי

התכנון והתיאום של הקואליציה מתמקדים בשני תחומים: האחד - תכנון הפעולה והכוחות שיבצעו אותה, והאחר - תכנון "היום שאחרי" הפעולה. זאת תהיה פעולה בעיקר אמריקנית, אבל היא עשויה להשפיע גם על מדינות שלא יקחו בה ישירות חלק, כמו ישראל וירדן. אפשר להניח שעניינים אלה נדונו על-ידי יו"ר המטות המשולבים האמריקניים, הגנרל מרטין דמפסי, בפגישותיו בירדן עם רמטכ"לים מאירופה וממדינות האזור, חוץ מישראל, אבל בעיקר התיאומים מתבצעים בדרג המבצע.

 

מורדים בסוריה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מורדים בסוריה(צילום: רויטרס)

פקחי האו"ם ליד האזור שהופצץ בנשק כימי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פקחי האו"ם ליד האזור שהופצץ בנשק כימי(צילום: רויטרס)

כמה מקורבנות הנשק הכימי (צילום: AP) (צילום: AP)
כמה מקורבנות הנשק הכימי(צילום: AP)

 

בפני הנשיא אובמה ובעלי בריתו, הבריטים, הצרפתים וחברות נאט"ו אחרות, עומדות דרכי פעולה אחדות. הן ייקבעו על פי המטרות האסטרטגיות שאמורה הפעולה בסוריה להשיג. יש כמה אופציות, שאלה העיקריות שבהן:

 

1. הרתעה של סוריה משימוש בנשק כימי בעתיד - ואגב כך, הרתעת איראן מפיתוח נשק גרעיני. אם זאת תהיה המטרה, יופצצו מרחוק מאגרי חומרי הגלם לנשק כימי שאסד ריכז לאחרונה באזור הנתון לשליטתו. כמו כן יופצצו אתרי אחסנה ושיגור רקטות וטילים, המשמשים לשיגור נשק כימי, ואולי גם שדות תעופה. גם פגיעה מסוימת במערך הטילים נגד מטוסים תישקל.

 

2. ענישת המשטר ואיום על שרידותו. אם תיבחר אופציה זו, יופצצו בטילי שיוט ובחימוש אווירי מונחה ומדויק שישוגרו ממטוסים, סמלי ומוסדות שלטון, המערך נגד מטוסים, ואולי אפילו מחנות לוגיסטיים ומשמר הרפובליקה של הנשיא אסד.

 

אלו הן שתי אופציות הפעולה העיקריות, וכמובן ייתכן ובהחלט סביר, שיהיה שילוב בין שתי אופציות אלה. דבריו של קרי מעידים שארה"ב החליטה שהתגובה לא תהיה "חלבית".

 

תגובה מינורית, ייתכן שנגד ישראל

בישראל כבר התחילו בשקט להיערך לאפשרות שתהיה תגובה סורית כלשהי נגדנו. ההערכה היא שהנשיא בשאר אסד ואנשיו לא ירצו להחמיר עוד יותר את מצבם, ו"יכילו" את המכה האמריקנית. כלומר, הם לא יגיבו בעוצמה עם ארסנל הרקטות והטילים האדיר שיש בידם. ההערכה הזו מתבססת על הידיעה שאסד מבין היטב שכניסת ישראל למערכה נגדו עשויה לחרוץ את גורלו של המשטר ושל העדה העלווית. עם זאת, בהחלט צריך לצפות לתגובה סורית; אבל כזו שלא תגרור מכת נגד ישראלית עוצמתית. האפשרות הבולטת ביותר היא פיגועי טרור וירי בגבול רמת הגולן או פיגועי טרור בחו"ל נגד יעדים ישראליים.

 

בשני המקרים הסורים יעשו הכול כדי להסתיר את טביעות האצבע שלהם והם ישתדלו לבצע את הירי והפיגועים באמצעות שליחים: למשל חיזבאללה או ארגונו של אחמד ג'יבריל הסר למרותם. בכל מקרה, הדבר יתבטא בירי רקטות בקוטר לא גדול או פגזי מרגמה או פיגוע מטען בהיקף קטן, כדי שבדמשק יוכלו לומר "עשינו" ולא לספוג תגובה קשה מישראל.

 

אשר לאיראנים ולחיזבאללה - הם יהיו שותפים ואולי קבלני ביצוע ראשיים של הפיגועים בחוץ לארץ, מה שמחייב להכניס את השגרירויות ומתקנים רשמיים אחרים של ישראל בחו"ל לכוננות מוגברת.

 

פחות מ-48 שעות

רוסיה, סביר להניח, תדרוש כינוס דחוף של מועצת הביטחון, ויחד עם סין תדרוש הצעת החלטה שמצווה על ארצות הברית ובנות בריתה בנאט"ו להפסיק את המתקפה. ייתכן שזה יהיה מאוחר מדי, מכיוון שהמתקפה תארך לא יותר מ-24 שעות, ואולי פחות. אבל אם ארה"ב תרצה, למשל, לוודא שכל מאגרי הנשק הכימי נהרסו או שהושמד מערך הנ"מ הסורי, יידרשו אפילו יותר מ-48 שעות. הכול תלוי במטרת המבצע ובאמצעים שיופעלו.

 

רוסיה גם עשויה להגיב על פעולה אמריקנית בהעברת טילי S-300 לסוריה, ובהגברת נוכחותה בים התיכון מול חופי סוריה ובנמל טרטוס. עד כה נמנעה רוסיה מאספקת טילים נגד מטוסים וטילים מדגם S-300 לסוריה, בעקבות בקשות חוזרות ונשנות של ישראל ולחץ אמריקני. ייתכן שהפעולה האמריקנית תיתן להם תירוץ לספק את המערכת שהסורים כבר שילמו בעדה בכסף איראני. רוסיה עלולה אפילו בחמתה להחליט לספק לאיראן סוללות נגד מטוסים אפילו חדישות יותר, מדגם S-400, שהיא מעכבת את אספקתן כבר כמה שנים. אם רוסיה אכן תספק לסוריה את ה-S-300, ישראל עשויה להגיב.

 

עכשיו נותר לראות מתי זה יקרה. סביר להניח שהפעולה תתבצע אחרי שתגובש

 תוכנית פעולה משותפת לארצות-הברית ולבעלות בריתה, ואחרי שתושלם צבירת הכוחות מול חופי סוריה, ואחרי שישראל, ירדן וטורקיה יעשו את ההכנות הדרושות ל"יום שאחרי". סביר שישראל תקבל התרעה חשאית על ביצוע הפעולה, זמן קצר לפני שתצא לדרך.

 

צריך להדגיש שארבע משחתות אמריקניות כבר נמצאות קרוב מאוד לקו ההיערכות הדרוש להן, ולכן לוח הזמנים יכול להתקצר. לנאט"ו יש בסיסי פעולה רבים שמהם אפשר לפעול נגד סוריה בטורקיה וביוון, ובסיסי צי ואוויר גם באיטליה. כך שהנשיא אובמה צריך להחליט ביחד עם דיוויד קמרון והנשיא הולנד והפעולה תצא לדרך. מכאן שהמועד המוקדם ביותר שבו עשויה הפעולה להתחיל הוא ביום רביעי, והחל ממועד זה יש להיות בכוננות מוגברת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
שיגור טיל טומהוק. ארכיון
צילום: MCT
מומלצים