שתף קטע נבחר

מתווכים: קונסים אותנו על שלטים "למכירה"

מתווכי דירות בבאר שבע מתלוננים כי קיבלו דו"חות מהעירייה בגין שילוט "למכירה" שהציבו על דירות ברחבי העיר. לטענתם, מדובר באלפי שקלים שמעולם לא נדרשו לשלם. עיריית ב"ש: אגרות השילוט נגבות כבר מספר שנים

האם הרשויות המקומיות יוצאות נגד מתווכי הדירות? ל-ynet נודע כי מתווכים רבים בבאר שבע קיבלו לאחרונה דו"חות מהעירייה בגין שילוט "למכירה/להשכרה" שהציבו על דירות ברחבי העיר. לטענת המתווכים, מדובר בדו"חות בגין שילוט שבעבר מעולם לא נדרשו לשלם עבורו לרשות המקומית. חלק מהמתווכים עובדים גם בערים אחרות בדרום וברחבי הארץ, ועבורם זו מציאות חדשה ויקרה, אותה לא הכירו קודם לכן.

 

 

ישי שנקולבסקי, בעל חברת תיווך, התפלא לקבל מעיריית באר שבע אגרת שילוט בגין השלטים שתלה בנכסים שהוא מנסה למכור. "קיבלתי דו"חות על 4 שלטים שהצבתי ברחבי העיר", הוא מספר, "הדו"חות הגיעו בשבוע שעבר, אך מדובר על אגרות משנת 2013 - וכנראה יגיעו עוד".

 

שנקולבסקי מוסיף כי "מעולם לא קיבלתי דו"חות כאלה, ולמעשה בהתחלה חשבתי שזו בדיחה. אנחנו עובדים ברמלה, בחיפה ובדימונה ומעולם לא שמעתי על דבר כזה. אני כמעט חמש שנים בתחום ולא יודע מאיפה זה בא. אלה לא שלטי פרסומת".

 

"אם לא נציב שלט - נעבור על החוק"

דקל סלע מתיווך סלע נכסים חושש שבקרוב גם הוא יקבל דו"חות מהעירייה. "יש לי למעלה מ-100 שלטים ברחבי באר שבע והסביבה", הוא מסביר, "הם בגדלים שונים, אז מבחינת אגרה לוקחים לפי מטר ולא לפי שלט אבל זה יכול להגיע ל-45 אלף שקל. העירייה קוראת לזה אגרת שילוט - אבל היא מעולם לא גבתה את האגרה הזו. אני בתחום מעל שבע שנים ולא זכור לי דבר כזה, דיברתי עם קולגות וגם הם לא מכירים את התופעה הזו".

 

לדברי סלע, לפי חוק רשם המתווכים במשרד המשפטים, המתווכים מחויבים לתלות שילוט על הנכס, כחלק מפעולות השיווק. "כשאנחנו לא עושים את זה - אנחנו עוברים על החוק ולא עומדים בתנאי החוזה עם הלקוח", הוא אומר. זאת ועוד, המתווכים כבר משלמים אגרת שילוט בעסק עצמו וכן ארנונה. "אז בנוסף לזה אנחנו צריכים לשלם גם על שלטי ה'למכירה'? זה כמו שאדם יתלה שלט 'למכירה' על האוטו וישלם על כך אגרה".

 

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה כי לא מדובר בדו"חות או בקנסות כי אם באגרות שילוט. עוד נמסר כי האגרה ניגבת מזה מספר שנים ולא כפי שנטען כעת. "הדרישה לתשלום האגרה כפי שהחוק מחייב נכנסה לתוקף (לפני מספר שנים) בתום סקר שילוט מקיף שבוצע ברחבי העיר, במסגרתו נבדקו שלטי תיווך הנושאים פרסום ולצדו לוגו של החברה המשווקת או מתווכת", נמסר.

 

עוד נמסר כי "בהתאם לאותו חוק עזר לשילוט, ועל פי הגדרת המונח 'שלט' - פרסום המכיל את שמו של אדם או מקצועו, או שמו או טיבו של העסק או המוסד, או צירוף של אלה הכולל מספרים, אותיות ומילים, או איור בין שהוא מואר או שלא, בוצע חיוב אגרה בגין שילוט תיווך העונה על הגדרות המונח".

 

המידע הראשוני לידיעה הגיע באמצעות הדואר האדום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עומר הכהן
אילוסטרציה
צילום: עומר הכהן
מומלצים