שתף קטע נבחר

חרדים בתחנות החלוקה: "מפקירים אותנו"

חרדים רבים שהגיעו לתחנות החלוקה, התבשרו כי בעת הצורך יצטרכו להסיר את הזקן, שכן מסכות אקטיביות עם מפוח אינן מחולקות לבעלי זקנים נוכח עלותן הגבוהה. "זה פשע והפקרה של אוכלוסייה שלמה", אומר אברך חרדי. "בשעת מלחמה לא אסיר את הזקן בשום אופן", מוסיף אחר

החששות מהתפתחויות בחזית הצפונית, מגבירים בימים האחרונים את הלחץ על סניפי דואר ישראל, שבהם מחולקות ערכות המגן. בין ההמונים שצובאים על תחנות החלוקה – גם חרדים רבים, המתבשרים כי לא יוכלו לקבל מסכות אב"כ המותאמות לבעלי זקנים.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

בריכוזים החרדיים שורר כעס רב, ול-ynet הגיעו תלונות על הוראה מצד המחלקים להוריד את הזקן במצב של מלחמה, לאחר שמסכות אקטיביות ("ברדס אקטיבי") עם מפוח, המותאמות לבעלי זקנים – מחולקות אך ורק לבעלי בעיות רפואיות, כפי שהוחלט לפני כשנתיים. "בקרוב נראה הרבה יותר חרדים עם אסטמה", גיחך אחד האברכים שהמתין בתחנת החלוקה.

 

ברחוב מגן האלף (אין קשר לערכות) שבשכונת שמואל הנביא בירושלים, עומס רב. היום תורן של הנשים, לפי הוראת הרבנים והמודעות בכניסה – אך גם גברים הצטרפו לשורת הממתינים המתארכת. בכל זאת, אווירת מלחמה. "במידה ותהיה סכנה מיידית, אוריד את הזקן", אומר לנו יחיאל, "אבל ההיסוסים כשלא מסכנים אותנו. זה פשע והפקרה של אוכלוסייה שלמה".

 

אם אני מוריד את הזקן, אני אבוד

אברהם אומר כי אינו מתכונן בשלב זה להוריד את הזקן: "אם אני מוריד את הזקן, אני אבוד", הוא אומר. "אני לא נכנס למחדלים של אנשים אחרים, ואני לא מתיימר לשפוט אנשים אחרים". לדברי אברהם, לא כולם יישארו עם הזקן. "כל אחד יפעל לפי שיקול דעתו".

 

אז למה בכלל לקחת מסכה?

 

"העובדה שיש מסכה היא בגדר השתדלות", הוא מסביר. "מה שצריך להיות – יהיה".

 

עומס בתחנות החלוקה (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
עומס בתחנות החלוקה(צילום: אלי מנדלבאום)

 

אברך אחר, אהרן, מצהיר כי "בשעת מלחמה לא אסיר את הזקן בשום אופן". לדבריו, הייתי מעדיף להשאיר את הזקן וללבוש מסכה", אך אם זה לא מתאפשר, הוא לא מודאג: "ה' שומר עלינו. בשעת סכנה מוחשית אשאל רב, ורק אם יתיר - אז הוריד את הזקן".

 

ח"כ ישראל אייכלר ("יהדות התורה") אומר ל-ynet כי הממשלה מפקירה את בעלי הזקנים: "הסירוב העיקש לא לייצר מסכות אב״כ המתאימים לבעלי זקנים, היא הוכחה נוספת כי הממשלה אינה סובלת יהודי עם זקן", הוא אומר. לדבריו, פנה עם ח"כים חרדים נוספים לאוצר, אך האוצר סירב לתקצב את המסכות עם המפוח.

 

דובר צה"ל מסר בתגובה: "ערכות המגן האקטיביות מיועדות תחילה לבעלי בעיות רפואיות שעמדו בקריטריונים, ולמבוגרים מעל גיל 73 שאין אפשרות למגנם בדרך אחרת. כיום, לאור עלותן הגבוהה של ערכות אלו, הן אינן מחולקות לבעלי זקנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
יש ערכות, אך לא לכל מי שצריך
צילום: אלי מנדלבאום
צילום: אלי מנדלבאום
"מסכה היא בגדר השתדלות"
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים