שתף קטע נבחר

הצעה: הקבלנים יצרפו מחירון לרוכשי דירות

ועדת הכלכלה קידמה לאישור סופי הצעת חוק, המחייבת קבלנים לצרף לחוזה המכר של דירה מחירון של הפריטים הכלולים במפרט הנכס. המטרה: לאפשר לרוכש שוויתר על הפריטים לדעת מה יהיה גובה הזיכוי שעליו לקבל מהקבלן

חברי הכנסת לטובת רוכשי הדירות: ועדת הכלכלה של הכנסת החליטה היום (ד') לקדם לאישור סופי הצעת חוק, המחייבת קבלנים לצרף לחוזה המכר של דירה מחירון של הפריטים הכלולים במפרט הנכס לזיכוי הקונה - אם יודיע שהוא מוותר עליהם. זאת, כדי לוודא שהזיכוי הוא במחיר ריאלי שלא תלוי בחסדי הקבלן. ההצעה עברה קריאה טרומית ואושרה בוועדה פה אחד לקריאה ראשונה - מה שיבטיח בקרוב את אישורה הסופי גם בקריאה שנייה ושלישית.

 

 

עד כה היה חייב הקבלן, לפי חוק המכר (דירות), לצרף לחוזה רק את המפרט הסטנדרטי של הדירה, בנוסף לתוכנית הדירה ולתוכנית המגרש, וכן הוראות תחזוקה של המערכות וחומרי הגימור בדירה. החוק הקיים אמנם מחייב את הקבלן המוכר לזכות את רוכש הדירה שוויתר על פריט בסכום כלשהו, אבל איננו מגדיר את סכום הזיכוי.

 

יוזם הצעת החוק לתיקון חוק המכר, ח"כ מאיר שטרית (התנועה), אמר כי בפועל ולעתים די קרובות, "לא זו בלבד שסכום הזיכוי בשל הפריט עליו ויתר רוכש הדירה הוא נמוך בהרבה ממחירו בשוק, הוא אף נמוך בהרבה מהמחיר ששילם הקבלן אשר רכש אותו, כך שהוא עושה עושר ולא במשפט".

 

הרוכשים מקבלים את הזיכוי בהכנעה

ח"כ שטרית ציין כי רוכשים רבים מקבלים בהכנעה את הסכום הזעום שהקבלן משלם להם תמורת הפריטים עליהם ויתרו, ונמנעים מהגשת תביעה נגד הקבלן כדי לקבל את הסכום הריאלי - בגלל ההוצאות הגבוהות הכרוכות בהליך המשפטי. התיקון אותו מציע שטרית להכניס לחוק, מחייב את הקבלן המוכר דירה לצרף לחוזה מחירון ריאלי מעודכן של כל אחד מהפריטים הכלולים במפרט הדירה.

 

בנוסף, מחייב החוק המתוקן את המוכר למסור לקונה מפרט מעודכן לאחר השינויים שביקש, כדי שהוא יוכל לאמוד את עלות רכישת הדירה, בהשוואה למחיר שנדרש ממנו עבורה לפני השינויים.

 

עם זאת, הנוסח שאושר משופץ לבקשת הקבלנים, כך שלחוזה יצורפו שני מחירונים. האחד של מחירי הפריטים נטו שהרוכש דרש לוותר עליהם לפני הבנייה; והשני של המחירים בניכוי עלות העבודה, למקרים בהם נדרש לסלק פריט כלשהו לאחר שכבר נכלל במבנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים