שתף קטע נבחר

צילום: AP, MCT, AFP , רויטרס, סי די בנק

כך לא תיראה תקיפה בסוריה

הטבח הכימי שביצע משטר אסד חצה את הקו האדום שהציב נשיא ארה"ב אובמה ומקרב עוד יותר את אפשרות התקיפה האמריקנית. אנחנו אולי לא יודעים איך תיראה התקיפה, אבל אנחנו יכולים להעריך איך היא לא תהיה

רוחות מלחמה נושבות בשבוע האחרון באזור המזרח התיכון מאז שמשטרו של בשאר אסד השתמש בנשק כימי נגד אזרחיו ורצח מאות בני אדם ודבר אחד הולך ומתבהר ככל שחולף הזמן - צבא ארצות הברית יתקוף את סוריה. עדיין לא ברור מתי תהיה התקיפה ואיך היא תיראה, אך על פי הדיווחים והערכות המומחים, די ברור איך לא תיראה התקיפה. ynet מציג את תרחישי ה"לא" של המבצע הצבאי הצפוי לקרות בקרוב במדינה הערבית. 

 

לא תהיה פלישה קרקעית

בעקבות הטבח הכימי בסוריה עולה יותר ויותר האופציה של תקיפה אמריקנית מהים או מהאוויר.

פלישה קרקעית לא עולה בכלל על הפרק מבחינת הנשיא ברק אובמה ובכירי ממשלו, והם יודעים בדיוק מדוע. בסקר אחרון של סוכנות הידיעות רויטרס ומכון הסקרים "איפסוס" עלה כי 60 אחוזים מאמריקנים מתנגדים נחרצות להתערבות בסוריה, למרות הדיווחים על שימוש בנשק כימי נגד אזרחים במדינה הערבית, ורק 9 אחוזים סבורים שעל אובמה לפעול.

 

אף שרבים מהנשאלים העידו שיתמכו בהתערבות אמריקנית בסוריה אם יוכח שימוש בנשק כימי, אין המשמעות שהם גם יתמכו בפלישה קרקעית, שתעלה להם באבידות רבות בנפש ובכיס. המלחמות בווייטנאם, עיראק ואפגניסטן הן רק כמה דוגמאות שמחזקות את ההערכה שאובמה לא ייתן אור ירוק לכניסת כוחות רגליים לשטח המדינה הערבית השסועה זה כשלוש שנים.

 

 (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

  

אמש פסל דובר הבית הלבן ג'יי קרני את האפשרות שכוחות אמריקניים יפעלו בשטח סוריה, אבל רמז שייתכן שיהיה שימוש בכוח אווירי כדי להעניש את המשטר הסורי על השימוש שעשה בכלי נשק כימיים נגד אזרחים. "אנחנו לא צופים מגפיים אמריקניים על הקרקע בסוריה", אמר קרני. הוא הוסיף כי כל תגובה לתקיפה הכימית בסוריה איננה קשורה למלחמת האזרחים בסוריה, שבה נהרגו יותר מ-100 בני אדם, או לסיוע המתמשך שמעניקה וושינגטון למורדים הסורים נגד משטרו של בשאר אסד.

 

לא יהיה מבצע להפיל את אסד

במשך יותר משנתיים טובעת סוריה בבריכה גדולה של דם ולמרות הסנקציות הבינלאומיות הרבות והכבדות, הבידוד העולמי והלחץ הגדול מצד מעצמות המערב, סיומה של מלחמת האזרחים אינו נראה באופק. הנשיא הסורי אסד משתמש בכל האמצעים שעומדים לרשותו - מטוסי קרב, טנקים וארטילריה - כדי למחוץ את צבא המורדים ושלוחותיו תוך סיוע בארגון חיזבאללה הלבנוני. על פי כמה דוחות שפורסמו על ידי ארגונים בינלאומיים, המשטר בדמשק ביצע פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות, בהם רצח, עינויים ותקיפות מיניות.

 

למרות הדו"חות הנוקבים עם ראיות חותכות ותמונות התינוקות והילדים הסורים ההרוגים שהפכו כבר למחזה שכיח, בקהילה הבינלאומית לא מיהרו להפיל את המשטר בדמשק. במקום זאת הם הסתפקו בסנקציות ובחימוש המורדים, כאמור, ובקריאות לאסד להתפטר מתפקידו באופן מיידי. האם מטרת התקיפה האמריקנית ההולכת וקרבה היא להפיל סוף סוף את המשטר שידיו מגואלות בדם של מאות אלפי חפים מפשע? ככל הנראה, התשובה לשאלה היא שלילית.

 

דובר הבית הלבן קרני אמר אמש כי מטרה של תקיפה בסוריה איננה הפלת משטר אסד, אלא העברת מסר בנוגע לשימוש בנשק כימי. הוא הוסיף שארה"ב צפויה לפרסם עד סוף השבוע דו"ח פומבי ורשמי של המודיעין האמריקני על התקיפה הכימית בסוריה בשבוע שעבר והדגיש כי האפשרויות ששוקל אובמה לא קשורות לשינוי המשטר בסוריה.

 

על פי העיתון "וול סטריט ג'ורנל", הפנטגון כבר גיבש את התוכנית הצבאית לתקיפה בסוריה, שככל הנראה תהיה מבוססת על תקיפות טילי שיוט במטרה "להתריע ולהשפיל" את כוחות הביטחון של נשיא סוריה. העיתון האמריקני ציטט גורמים רשמיים בפנטגון שאמרו כי התקיפה לא נועדה לשנות את מאזן הכוחות בסוריה.

 

במקביל, גורם מדיני ישראלי ציין כי "ישראל נערכת לאפשרות של פעולה אמריקנית שקטה בסוריה. אנחנו לא מעריכים שאנחנו בפני מלחמה כוללת ואנחנו לא חלק מן המהלך הזה. עם זאת, צריך להיות ערניים ולראות איך הדברים מתפתחים".

 

לא תהיה תקיפה ארוכה בזמן

מבצע אמריקני בסוריה לא יימשך שבועות ולא שבוע אלא רק כמה ימים, ככל הנראה. הסיבה לכך היא שבמעצמות המערב מעוניינים בתקיפה ממוקדת וקצרה שהמטרה העיקרית שלה היא הרתעת משטר אסד משימוש נוסף בנשק הבלתי הקונבנציונלי. מומחי צבא אמרו לעיתון הבריטי "דיילי מייל" כי תקיפה מסוג זה תימשך בין 24 ל-48 שעות ותפגע בסמלי שלטון מובהקים, בהם מערכת ההגנה האווירית המשולבת, בונקרים של הפיקוד והשליטה, מרכזיות תקשורת, מבני ממשלה, אתרי טילים וחיל האוויר של אסד. מטרות נוספות על הפרק יכולות להיות יחידות סוריות שעל פי הערכות ביצעו תקיפות כימיות.

 

בישראל נהרו לתחנות לחלוקת ערכות מגן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בישראל נהרו לתחנות לחלוקת ערכות מגן(צילום: מוטי קמחי)

 

סיבה נוספת לכך שתקיפה בסוריה תהיה מוגבלת בזמן היא חלון הזמנים הקצר של הנשיא האמריקני אובמה. פקחי האו"ם שנמצאים כעת בסוריה וחוקרים את האזור שבו בוצע לכאורה שימוש בנשק כימי צפויים לעזוב את המדינה הערבית רק ביום ראשון, ולכן על פי ההערכות רק אז יכולה לצאת לדרך תקיפה אמריקנית. סיומו של המבצע הצבאי - בין שמהים ובין שמהאוויר – עשוי להיות לקראת יום חמישי הבא, אז אמור אובמה להגיע לפסגת 20 המדינות המתועשות ברוסיה בעיר סנט פטרבורג.

 

לא יותקפו כלי הנשק הכימיים

העיתונים האמריקניים "ניו יורק טיימס" ו"וול סטריט ג'ורנל" דיווחו מפי בכירים בפנטגון שצבא ארה"ב לא מתכנן לפגוע באתרי אחסון הנשק הכימי בגלל החשש לפגיעה סביבתית והומניטרית ובגלל החשש שהנשק הכימי ייפול לידי ארגוני טרור קיצוניים, בהם ארגונים שמסונפים לאל-קאעידה. "אתה פוגע בנשק כימי ופתאום כל הנשק הכימי הזה משוחרר", אמר בכיר בממשל אובמה שמעורה בפרטי התקיפה ההולכת וקרבה.


המורדים הסורים מקבלים סיוע ממדינות המפרץ ומארה"ב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המורדים הסורים מקבלים סיוע ממדינות המפרץ ומארה"ב(צילום: רויטרס)

העיתוי לתקיפה? פקחי האו"ם אמורים לעזוב את סוריה ביום א' (צילום: EPA) (צילום: EPA)
העיתוי לתקיפה? פקחי האו"ם אמורים לעזוב את סוריה ביום א'(צילום: EPA)

 

לא תהיה תקיפה ישראלית ישירה

מבין כל התרחישים האפשריים, זה של תקיפה ישראלית ישירה בסוריה לא יתקיים באופן ודאי כל זמן שישראל עצמה לא מותקפת על ידי סוריה באופן ישיר. שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר מוקדם יותר היום נוכח תקיפה צבאית אפשרית בסוריה כי "הסורים חצו קו אדום שקבעו האמריקנים, הנושא אינו בטיפולנו אלא בטיפול המערב וארה"ב. אנו מתכוננים וערוכים אך אין פאניקה".

 

יעלון אמר את הדברים בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט" בתל אביב. הוא הוסיף כי "המזרח התיכון יאופיין בתקופה הקרובה באי יציבות כרונית. עם זאת, גבולותינו יציבים למרות חריגות רגעיות. תגובותינו מבהירות את הקווים האדומים שלנו ומבוססות על הרתעה".

 

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר ש"מדינת ישראל ערוכה לכל תרחיש. אנחנו איננו חלק ממלחמת האזרחים בסוריה, אבל אם נזהה ניסיון כלשהו לפגוע בנו, אנחנו נגיב, ונגיב בעוצמה".

 

בכל מקרה, אם ישראל תיטול חלק בצורה זו או אחרת במבצע צבאי בסוריה, היא לא תעשה זאת דרך ירדן בגלל התנגדות המלך עבדאללה לכך מחשש לפעולת תגמול סורית בשטח ממלכתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטוס F16 אמריקני "פייטינג פלקון"
צילום: AP
לא רוצה להכניס יחידות לתוך שטח סוריה. אובמה
צילום: AP
צילום: EPA
אסד
צילום: EPA
מומלצים