שתף קטע נבחר

"וושינגטון פוסט": ארה"ב מרגלת אחרי ישראל

הדלפה נוספת של סנואודן: העיתון האמריקני חשף את קובץ הסעיפים החסויים מתוך תקציב הביטחון שנועד למימון פעולות מיוחדות של גופי הביון. "פעולות ריגול נגדיות התמקדו במטרות אסטרטגיות בסין, רוסיה, איראן וישראל"

אדוארד סנואודן מכה שוב, והפעם - "החור השחור" של התקציב האמריקני: העיתון "וושינגטון פוסט" חשף את קובץ הסעיפים החסויים מתוך תקציב הביטחון האמריקני שנועד למימון פעולות מיוחדות של גופי המודיעין. בסעיפי התקציב נכתב במפורש כי ארצות הברית מרגלת אחר ישראל. במסמך שהוכן עבור ה-NSA נכתב כי פעולות ריגול נגדיות "מתמקדות במטרות אסטרטגיות בסין, רוסיה, איראן, קובה וישראל".

 

המדליף האמריקני: גאון מחשבים שלא סיים תיכון

 

עוד חדשות בעולם :

שר ההגנה של אובמה לא שש אלי קרב בסוריה

תיעוד: מורדים מוציאים להורג נאמני אסד

סין: אישה עקרה את עיניו של ילד בן 6

שיא גינס: זה החתול השעיר ביותר בעולם

 

על פי העיתון האמריקני, מאז פיגועי 11 בספטמבר ב-2001 הקימו סוכנויות הביון האמריקניות מערך ענקי לאיסוף מודיעין שלמרות תקציב הענק שלה לא הצליחה לספק מידע קריטי לנשיא בנוגע למגוון האיומים על הביטחון הלאומי.

 

הדליף את הקובץ הסודי ל"וושינגטון פוסט". סנואודן במוסקבה (צילום: AP) (צילום: AP)
הדליף את הקובץ הסודי ל"וושינגטון פוסט". סנואודן במוסקבה(צילום: AP)

 

התקציב של קהילת המודיעין האמריקנית מכונה "התקציב השחור" משום שסעיפיו נשמרים בסוד. פרטי התקציב לשנת 2013, המגיע לסכום של 52.6 מיליארד דולר, הגיעו לידי העיתון "וושינגטון פוסט" מהמדליף האמריקני אדוארד סנואודן, עובד לשעבר בסוכנות הביון האמריקנית NSA שקיבל לאחרונה מקלט מדיני זמני ברוסיה.

 

107,035 עובדים ב-16 סוכנויות ביון

אף שהממשל האמריקני מפרסם מאז 2007 מדי שנה את הוצאות גופי המודיעין שלו, הוא מעולם לא פירט כיצד השתמש בסכומי הכסף העצומים שקיבל לידיו וכיצד הוא פעל נגד המטרות שהציבו לו הנשיא והקונגרס בוושינגטון.

 

קהילת המודיעין האמריקנית מונה 16 סוכנות ביון שמעסיקות 107,035 עובדים. בסיכום תקציב תוכנית הביון הלאומית מפורטים כל ההצלחות, הכישלונות והמטרות של כל סוכנויות הביון. סיכום זה מתאר את הטכנולוגיות החדשניות שבהן משתמשים גופי המודיעין, גיוסים של סוכנים ומבצעים מתמשכים. לאחר התייעצות עם כמה גורמי ממשל, "וושינגטון פוסט" החליט להימנע מפרסום חלקים מסוימים בגלל חשש לפגיעה במקורות מודיעיניים ובשיטות מודיעין.

 

ארה"ב מגלה עניין ביריבים ובחברים כאחד. אובמה ונתניהו (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
ארה"ב מגלה עניין ביריבים ובחברים כאחד. אובמה ונתניהו(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

בין הנקודות שנחשפו ב"תקציב השחור": 

סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב (CIA) היא הסוכנות שהוציאה הכי הרבה כסף מכל סוכנויות הביון האחרות בארה"ב ובשנת 2013 עמד סכום הכסף שהיא ביקשה על 14.7 מיליארד דולר. 

ה-NSA תיכננה לחקור לפחות 4,000 איומים פנימיים ומקרים שבהם יש חשד לחשיפה של מידע סודי בידי אנשיה. מסמכי התקציב מלמדים שהמודיעין האמריקני פועל לחזק את יכולותיו לאתר התנהגות חריגה של עובדים שחשופים למידע סודי ביותר.  

ה-CIA וה-NSA פעלו בצורה אגרסיבית כדי לפרוץ לרשתות מחשבים זרות כדי לגנוב מידע או כדי לחבל במערכות אויב תחת סעיף בתקציב המוגדר כ"מבצעי התקפות סייבר". 

גורמי מודיעין אמריקניים מגלים עניין ביריבים כמו גם בחברים. פקיסטן מתוארת בהרחבה כ"מטרה סוררת" ופעולות ריגול נגדי "מתמקדות במטרות אסטרטגיות בסין, רוסיה, איראן, קובה וישראל".

 

לא מצליחים לחדור לצפון קוריאה: "אטומה"

המודיעין האמריקני מתמקד בטרור ומתייחס אליו כאיום החמור ביותר לביטחון הלאומי. על פי התקציב הסודי שנחשף ב"וושינגטון פוסט", כרבע מהעובדים בסוכנויות הביון וכשליש מהתקציב מופנים למלחמה בטרור.

 

הדו"ח מגלה שהממשלות של איראן, סין ורוסיה הן קשות לחדירה מודיעינית ואילו צפון קוריאה ממש אטומה. עוד עולה כי בידע האמריקני יש "חורים" בנוגע לתוכניות הגרעין והטילים הבליסטיים של צפון קוריאה ובעיה בבניית פרופיל של רודן המדינה הקומוניסטית המבודדת קים ג'ונג און כדי להבין את כוונותיו.

 

 

בחודש יוני האחרון נחשף כי סנואודן הדליף לעיתונים "גרדיאן" הבריטי ו"וושינגטון פוסט" האמריקני שממשלו של ברק אובמה מרגל אחר טלפונים של מיליוני אזרחים וכורה מידע בגוגל ובפייסבוק. סנואודן נחשב לאחד מהמלשינים הגדולים בהיסטוריה האמריקנית, לצד דניאל אלסברג מהקבינט של הנשיא לינדון ג'ונסון, שהדליף ל"ניו יורק טיימס" מסמכים ממלחמת וייטנאם, והחייל ברדלי מנינג שנידון החודש ל-35 שנות מאסר בגין העברת מסמכים ומברקים סודיים אמריקניים לאתר ההדלפות ויקיליקס. 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חבר ומרגל. אובמה
צילום: רויטרס
מומלצים