שתף קטע נבחר

תחת כיפה אחת: הוד רבנותו והוד רוממותו

בבית כנסת מלא וגדוש, הוכתר הרב אפרים מירוויס כרבה הראשי של אנגליה והמושבות. הוא פתח בהבעת דאגה מהמצב בסוריה ובמזרח התכון, ואיחל כי ה' ייתן שכל טוב למנהיגים "לבצע את ההחלטות הנכונות לימים אלה". אבל אין ספק כי את ההצגה גנב נסיך אחד עם דם כחול - וכיפה כחולה

במרחק שבוע בלבד מהשבעתם של הרבנים הראשיים לישראל (וממש בלי קשר) - הוכתר אמש (יום א') הרב אפרים מירוויס, כרבה הראשי של אנגליה והמושבות. בכך מסתיימת כהונה מפוארת וארוכת שנים של הרב הראשי היוצא, סר יונתן סאקס, שפרש מן התפקיד לאחר 22 שנות כהונה.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

יורש העצר, הנסיך מוויילס, כיבד בנוכחותו את הטקס, על כל הסממנים החיצוניים המתבקשים: כולל כיפה. בכך הפך לבן המלוכה הבכיר הראשון שמשתתף בטקס הכתרת הרב הראשי. בין 1,400 המוזמנים שמילאו את בית הכנסת סנט ג'ונס ווד שבצפון לונדון, נכחו פוליטיקאים בכירים ואנשי דת רבים, בהם הארכיבישוף של ווסטמינסטר - הנציג הקתולי הבכיר בממלכה, ונציג מטעם הכנסייה הפרוטסטנטית. האירוע ככלל סוקר בהרחבה בכלי התקשורת המקומיים.

 

בירך את הנסיך להולדת נכדו

הרב מירוויס פתח בהתייחסות למצב בסוריה, וגינה את ההתרחשויות במדינה - שהוא מייחל ל"שלום אמת יציב במזרח התיכון", בשעה שישראל והפלסטינים יושבים למשא ומתן, כך מדווח ה"גארדיאן" הבריטי. "בעתיד אני מקווה שהימים הללו ייזכרו כימים שבהם 'וכתתו חרבותם לאתים' בישראל בפרט ובמזרח התיכון ככלל", אמר הרב. "ויהי רצון שהקב"ה יברך את מנהיגינו בשכל טוב לבצע את ההחלטות הנכונות לימים אלה".

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

הוא בירך את הנסיך צ'ארלס להולדת נכדו, ג'ורג', והודה לו על ההשתתפות בטקס, "ועל המחויבת הנלהבת שאתה מראה לשיתוף פעולה עם הקהילות המאמינות במדינה".

 

הבי-בי-סי מדווח כי הרב מירוויס ביקש מהנוכחים להביע מעורבות חברתית, ואמר כי שלוש המטרות שהציב בפניו הן "חינוך יהודי ברמה גבוהה לפרט ולכלל", "בניית וחיזוק הקהילות היהודיות", ומעשים של "ואהבת לרעך כמוך".

 

קרא לאחדות בין כלל המאמינים

משרת הרב הראשי של אנגליה נהוגה מזה כ-200 שנה, והיא אחת הנחשבות ביותר בעולם הרבני הייצוגי. הרב המכהן נהנה מיחס ייחודי של שלטונות הממלכה המאוחדת, כולל השתתפות בכל הטקסים הממלכתיים. כן ניתנים לו תארים מלכותיים לפי הישגיו בתפקיד, והרב הראשי היוצא זכה בתואר "לורד".

 

הנסיך צ'ארלס והרב הראשי אפרים מירוויס (צילום: גטי אימג'בלנק) (צילום: גטי אימג'בלנק)
הנסיך צ'ארלס והרב הראשי אפרים מירוויס(צילום: גטי אימג'בלנק)

 

הרב מירוויס פנה לראשי הקהילות היהודיות בבריטניה בבקשה לעבוד עמו בשיתוף פעולה במטרה להשיג את השאיפות הללו, ואף שיבח את הפעולות הננקטות בבריטניה למיגור האנטישמיות. "אני גאה שבארצנו המאבק באנטישמיות מובל בידיי הממשלה והפרלמנט, שכן איומים נגד היהודים הם איום נגד החברה".

 

הנסיך בבית הכנסת (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הנסיך בבית הכנסת(צילום: רויטרס)

 

עוד הצהיר הרב מירוויס כי ישאף לאחדות אמיתית בין המאמינים השונים בבריטניה: "כשאנו, כחברה, יודעים לכבד את השונה, ועובדים ביחד - ביכולתנו לייצר הרמוניה חברתית מופלאה".

 

הרב הראשי של בריטניה הוא דמות ייצוגית, העומד בראש התאחדות בתי הכנסת ("יונייטד סינגוג -

קהילת קודש כנסת ישראל") - הגוף האורתודוכסי הגדול בממלכה. עם זאת, הרפורמים והקונסרבטיבים מנסים לערער על מעמדו הייצוגי, בעוד החרדים אינם מקבלים את פסיקותיו. הוא פנה לזרמים השונים ביהדות בקריאה לאחדות, ואמר כי ישמח לעבוד עמם כתף אל כתף. "לאחדות העם היהודי יש חשיבות עצומה".

 

ראש ממשלת בריטניה שלא השתתף בהכתרה, "צייץ" בטוויטר איחולי הצלחה לרב הנכנס, וברכת פרידה לרב היוצא, ואף הודה לו על תרומתו למדינה. בראיון שהעניק לכתב הבי-בי-סי אמר הרב מירוויס, כי בריטניה ניצבת בפני אתגרים עצומים עקב בעיות כלכליות. "מאוד חשוב ללמד את הקהילה שלנו אחריות חברתית מהי", אמר. "אנו חיים בזמנים קשים מבחינה כלכלית, והאתגרים הם עצומים".

 

הרב הנבחר, מירוויס, בן למשפחת רבנים ויליד דרום-אפריקה, כיהן בעבר כרבה הראשי של אירלנד במשך שבע שנים, והוא חבר במועצת הרבנות הראשית של אנגליה ויו"ר ועד הרבנים שלה. הוא בוגר מוסדות תורניים בישראל, בהם ישיבות ההסדר הוותיקות "כרם ביבנה" ו"הר עציון". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג'בנק
הרב אפרים מירוויס
צילום: גטי אימג'בנק
מומלצים