שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "משרד הספורט רשאי לאסור על ניגוד עניינים"
  היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, הודיע במכתב לשרה לימור לבנת כי משרד הספורט רשאי לקבוע הוראות כתנאי למתן תמיכה. ההודעה נשלחה בנוגע לטענות בעניינו של אבי לוזון

  "בכל הנוגע ליחסים שבין הספורט לבין המדינה, הרי שמשרד התרבות והספורט רשאי, לאחר בחינה ובדרך שנקבעה בדין, לקבוע במבחני התמיכה בגופי ספורט הוראות שעניינן איסור על ניגוד עניינים כתנאי למתן התמיכה".

   

  עוד ב-ynet ספורט:

   

  כך נכתב במכתב שהועבר לפני מספר ימים מהיועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, באמצעות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, לשרת התרבות והספורט, לימור לבנת, בעניין ההתאחדות לכדורגל בישראל.

   

  אבי לוזון ביציע במשחק של מכבי פ"ת נגד בית"ר ירושלים (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
  אבי לוזון ביציע במשחק של מכבי פ"ת נגד בית"ר ירושלים(צילום: ראובן שוורץ)

   

  המכתב שוגר כמענה לבקשת שרת התרבות והספורט לקבל את חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה בנוגע לטענות בדבר ניגוד עניינים של יו"ר ההתאחדות לכדורגל, אבי לוזון. בקשה זו הצטרפה לפנייה קודמת של משרד התרבות והספורט לרשות התאגידים, ולהחלטתה של הרשות לבחון את סוגיית ניגוד העניינים באופן רוחבי לגבי גופי הספורט בכלל, ולא רק לגבי ההתאחדות לכדורגל.

   

  בחוות הדעת מטעם היועץ המשפטי לממשלה נקבע כי הגוף הנכון לבדוק את סוגיית ניגוד העניינים הנטענת בהתאחדות לכדורגל, וזאת במסגרת בדיקה כוללת של הסוגיה לגבי כלל גופי הספורט, הוא רשות התאגידים. זאת, בהיות איגודי הספורט בישראל גופים לא-מדינתיים אשר פועלים במסגרת המשפט הפרטי (הגם שבפעולתם עשויים להיות להם גם מאפיינים ציבוריים).

   

  ביקשה את חוות דעת היועץ המשפטי. לימור לבנת (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
  ביקשה את חוות דעת היועץ המשפטי. לימור לבנת(צילום: אורן אהרוני)

   

  ככאלה, ענייני התנהלותם הפנימית מפוקחים ומבוקרים על ידי רשות התאגידים, ולא על ידי היועץ המשפטי לממשלה באופן ישיר, וזאת בניגוד לגופי המדינה. רשות

  התאגידים אף רשאית לנקוט אמצעים כלפי גופים הנמצאים תחת פיקוחה, במידת הצורך ואם היא מוצאת לנכון לעשות כן. ככל שיתעורר צורך, במהלך בדיקתה של רשות התאגידים, להיוועץ ביועץ המשפטי לממשלה, ניתן יהיה לעשות זאת בכל עת, וכך אף סוכם עם רשות התאגידים.

   

  עוד צוין כי בכל הנוגע ליחסים שבין הספורט לבין המדינה, הרי שמשרד התרבות והספורט רשאי, לאחר בחינה ובדרך שנקבעה בדין, לקבוע במבחני התמיכה בגופי ספורט הוראות שעניינן איסור על ניגוד עניינים כתנאי למתן התמיכה.

   

  באשר לכספים שמעבירה המועצה להסדר ההימורים בספורט לגופי ספורט, הרי שבהתאם לחוק, חלוקת הכספים על ידי המועצה אינה כפופה למבחני התמיכה של משרד התרבות והספורט, ולכן אין בכוחם של מבחנים אלה לחייב את המועצה. עם זאת, אם משרד התרבות והספורט יקבע מבחני תמיכה במתכונת האפשרית שתוארה, יהיה נכון להמליץ לוועדה הציבורית, הקובעת את דרך חלוקתם של כספי המועצה להסדר ההימורים בספורט, שתנהג אף היא על פי התנאים הללו לגבי דרך חלוקתם של כספי המועצה להסדר ההימורים בספורט.   

   

  שרת הספורט, לימור לבנת מסרה בתגובה: "אני מברכת על כך שחוות הדעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, מחזקת את מאבקנו לטוהר מידות המתבסס על מסקנותיהן של שתי ועדות ציבוריות, ומעניקה לנו כלים נוספים למניעת ניגודי עניינים העלולים אף להוות עילה לשלילת כספי תמיכה מהמדינה ומהמועצה להסדר הימורים". נוכח חוות הדעת, הנחתה השרה את מנכ"לית משרדה לפעול לתיקון מבחני התמיכה ולקבוע בהם הוראות לכלל איגודי הספורט בישראל באופן שיתנה את קבלת כספי התמיכה במניעת ניגודי עניינים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים