שתף קטע נבחר

גן אירועים ללקוח: שלם לאקו"ם חוב מ-2007

זוג קיבל מכתב מ"הטירה בגעש": שלמו מיד 260 שקל לאקו"ם על אירוע להולדת בנכם, או שתסתכנו בלשלם 100 אלף שקל במסגרת תביעה; אך באירוע כלל לא הושמעה מוזיקה. מכתבים נשלחו ללקוחות נוספים. "הטירה בגעש": "הלקוחות חייבים לשלם לאקו"ם לפני האירוע. אם לא הושמעה מוזיקה – שישלחו לנו מייל". אקו"ם: "האחריות לתשלום היא על 'הטירה בגעש' שהפרו את החוק ולא על הלקוחות"

זהירות, בזמן הקרוב אתם עלולים לקבל מכתב גבייה מאקו"ם או מאולם או גן אירועים בו ערכתם אירוע משמח כלשהו. הסיבה לכך היא אי תשלום דמי רישיון על השמעת מוזיקה לאקו"ם – אגודת קומפוזיטורים, מחברים ומו"לים למוזיקה בישראל. כך קרה לאלעד, שחגג לפני כ-6 שנים את הולדת בנו ב"טירה בגעש".

 

 

"לחוצפה אין תוקף", כתב אלעד בעמוד הפייסבוק שלו. "לפני שש שנים לערך נולד בני, נכד ראשון לשני הצדדים. המשפחה לחצה והחלטנו לקיים אירוע ב'טירה בגעש'. ואכן היה זה אירוע מוצלח ארוחת צהריים ביום שישי, בחברת בני משפחה וחברים קרובים. האירוע לא כלל מוזיקה די.ג'י מחו"ל או איזה זמר מזרחי. חלפו עברו 6 שנים והיום קיבלתי מכתב מעו"ד שמבשר לי שאקו״ם תבעו את הטירה בגעש על אי תשלום תמלוגים. בשל העובדה שעשיתי אירוע בטירה אני מחויב לשלם לטירה סכום של 260 שקל ולא הם יצרפו אותי כצד בתביעה של אקו"ם. אז זהו שאני לא בדיוק נבהל וחושב שמדובר בחוצפה שאין לתאר. מצאו להם עם מי להתעסק החברה..".

 

כלל לא הושמעה מוזיקה באירוע שלך?

 

"האירוע היה קטן, בנוכחות 250-200 איש, ולא היתה בו מוזיקה. התחתנתי באותה שנה ובאמת רצינו משהו קטן וקצר, אז לא הזמנתי צלם ולא מוזיקה. אין לי וידיאו, אחרת הייתי מוכיח בקלות. צילמתי כמה תמונות בטלפון ואפילו אותן אין לי מושג איפה שמרתי אותן. זו שיטת מצליח - מגלגלים את החוב ללקוחות ולדעתי צריך לשנות את חוק ההתיישנות: מי שלא גבה אחרי שנה – שלא יוכל לגבות אחרי כן".

המכתב שקיבל אלעד. שלם 260 שקל או שאתה עלול לשלם 100 אלף שקל ומעלה ()
המכתב שקיבל אלעד. שלם 260 שקל או שאתה עלול לשלם 100 אלף שקל ומעלה

 

אם לא תשלמו - תצורפו לתביעה כנתבעים

במכתב נאמר שאקו"ם יכולים לבקש מאלעד ומירב פיצוי עד 100 אלף שקל, אם "הטירה בגעש" יצרפו אותם לתביעה. במכתב נאמר שכל עוד לא שילמו את הסכום - עליהם לשלמו מיד במשרדי אקו"ם ולשלוח אישור על התשלום גם ל"טירה בגעש". אם לא יעשו כן, טירה בגעש יצרפו אותם כצד לתביעה והדבר עלול לגרום להם להוצאות ולנזקים. בטירה מבקשים מאלעד ואשתו לפעול תוך 7 ימים. מכתב דומה נשלח ללקוחות נוספים.

 

ב"טירה בגעש" אמנם מציינים במכתב כי: "במידה וכבר שילמתם את התשלום לאקו"ם בעבר ואין בידכם את הקבלה או האישור, אנא פנו לאקו"ם ובקשו שיחזור של הקבלה ו/או הרישיון והעבירו למשרדי בפקס עלמנת שנוכל לעדכן את התשלום", אך במכתב אין כל התייחסות למי שמלכתחילה לא היה אמור לשלם לאקו"ם משום שלא השמיע מוזיקה באירוע שלו. בנוסף, התעריף לאירוע שמחה לפי אקו"ם עומד על 253.7 (כולל כולל מע"מ) ולא כ-260 שקל. באקו"ם אף מדגישים כי האחריות לתשלום לאקו"ם היא על בעל גן האירועים וטוענים ש"הטירה בגעש" מגלגלים את האחריות ללקוחות.


קיבלתי מכתב מהטירה בגעש. מה עושים? (לא מחליף ייעוץ משפטי)

קיבלתי מכתב מ"הטירה בגעש". מה עושים? (לא מחליף ייעוץ משפטי)
הושמעה מוזיקה באירוע ושילמתי לאקו"ם לא הושמעה מוזיקה באירוע הושמעה מוזיקה באירוע ולא שילמתי לאקו"ם
מיצאו את ההוכחה ששילמתם (קבלה, אישור במייל או בכתב). אם אין: פנו לאקו"ם ובקשו אישור כזה שנמצא אצלם. אפשר לשלוח את האישור ל"טירה בגעש" - לפי שיקול דעתכם לפי "הטירה בגעש" עליכם לכתוב להם מייל בו אתם מצהירים שלא הושמעה מוזיקה באירוע שלכם אתם יכולים לשלם לאקו"ם עכשיו, לפי המלצת "הטירה בגעש" שמעוניינים לצמצם את נזקי התביעה שתוגש נגדם
אם לא נמצאה ההוכחה: כיתבו לאקו"ם ובקשו הצהרה שאתם פטורים מתשלום, שכן לפי אקו"ם האחריות היא על "הטירה בגעש" שלא היתה אמורה להתיר לאירוע להתקיים ללא אישור אם אין לי הוכחה משום שהאירוע לא צולם בווידיאו? ב"טירה בגעש" לא דורשים הוכחה, כך נראה. קחו בחשבון שלפי אקו"ם - "הטירה בגעש" הם שאחראים היו לשלם את הסכום - כך שאם אינכם רוצים לשלם, יתכן שיש לכם גושפנקא משפטית לכך, אך מומלץ להתייעץ עם עו"ד
קחו בחשבון ש"הטירה בגעש" עשויה לצרף אתכם לתביעה ולגלגל את האחריות עליכם. כאמור, באקו"ם טוענים שאין להם תביעות מהלקוחות אלא מגן האירועים, כך שביהמ"ש הוא זה שיכריע בין הגרסאות. איך בכל זאת מוכיחים? מבחן הסבירות: סביר להניח שבאירוע כמו חתונה או בר מצווה נוגנה או הושמעה מוזיקה. בברית או במסיבה לכבוד הולדת ילד - יותר סביר להניח שלא הושמעה מוזיקה. ואם האירוע לא היה בכלל ב"הטירה בגעש"? יתכן שאקו"ם תדרוש תשלומים מגני אירועים נוספים שכן היא עשתה זאת בעבר. לפי אקו"ם, החוק אומר שהאחריות היא על גן האירועים ולא על הלקוח, אך פרשנות זו נתונה לשיקול הדעת של ביהמ"ש כשהסוגייה תגיע לפתחו

הטירה בגעש: הלקוחות מחויבים לשלם בעצמם לאקו"ם לפי חוזה

עו"ד גיל לוי ששלח את המכתבים מטעם "הטירה בגעש" אמר ל-ynet: "אנחנו לא מגלגלים שום דבר ללקוחות. המכתב ששלחנו מאוד ברור. מי שטוען שלא היתה מוזיקה באירוע, יכול להעביר אלינו הודעה במייל כי לא הושמעה מוזיקה. במקרה כזה אין כל חובת תשלום לאקו"ם".

החוזה של"הטירה בגעש" מול הלקוחות. לטענת אקו"ם - החוק אומר הפוך - על "הטירה בגעש" לדאוג לתשלום לאקו"ם ()
החוזה של"הטירה בגעש" מול הלקוחות. לטענת אקו"ם - החוק אומר הפוך - על "הטירה בגעש" לדאוג לתשלום לאקו"ם

 

לוי טוען שאקו"ם פנו אליהם במסגרת הליך משפטי. "לטענת אקו"ם, נציג מטעמם היה בעשרה אירועים שהתקיימו בטירה בגעש בין 2010 ל-2013 בהם הושמעה מוזיקה, אך לא שולמו דמי הרישיון לאקו"ם", אמר, "בגין כל אירוע, אקו"ם מבקשת פיצוי של 100 אלף שקל ללא הוכחת נזק ולצרכי אגרה, הוגשה תביעה על סך 850 אלף שקל נגד 'הטירה בגעש'.

 

"במקביל, אקו"ם ביקשו צו כדי לקבל מאיתנו את רשימת כל האירועים שנערכו ב'טירה' מאז 2007. אנחנו פנינו ללקוחות שערכו אירועים אצלנו ולא שילמו לאקו"ם, להסדיר את התשלום שלהם מיד כדי שלא יגבו מהם 100 אלף שקל, או שימציאו לנו אישור שדמי הרישיון שולמו בעבר. מי שפנה וטען כי לא הושמעה מוזיקה באירוע, התבקש לשלוח מייל ובזה התסיים העניין. צריך לשבח אותנו שפעלנו בצורה זאת".

 

איך אתם יודעים על כל מי שלא שילם לאקו"ם, אם האחריות לשלם היא על בעל השמחה ולא עליכם?

 

"אחרי שבעל השמחה משלם, אקו"ם שולחת העתק מהקבלה אלינו. קיבלנו עכשיו רשימה מעודכנת מאקו"ם של מי שילם ומי לא שילם. רוב האנשים שילמו. כל מי שקיבל מכתב מאיתנו למרות שהוא יודע ששילם – שישחזר את הקבלה. חלק מהאנשים אמרו לנו 'טעינו שלא שילמנו' והם משלמים עכשיו. אחרים גילו שהם כן שילמו ויש להם הוכחה לכך ולקוחות נוספים, בעיקר כאלה שערכו בריתות ולא היתה באירוע שלהם מוזיקה, לא צריכים לשלם, אלא לשלוח לנו מייל".

 

לשלוח מכתבים גם למי שבאירוע שלו לא הושמעה מוזיקה - זה נשמע כמו שיטת מצליח.

 

"זו לא שיטת מצליח. אני שולח מכתבים לכל אחד שעשה הסכם עם 'הטירה' ואין לנו הוכחה ששילם. המטרה היא להודיע ללקוחות על התביעה של אקו"ם, כדי שלא ייחשפו בעתיד להליכים משפטיים, שכן על פי החוזה הסטנדרטי של הטירה המזמינים התחייבו בכתב להסדיר בעצמם את התשלום לאקו"ם עד 3 ימים לפני האירוע ועליהם להציג בפני הטירה אישור מאקו"ם ששילמו על המוזיקה שמושמעת באירוע.

 

"ב-99% מהאירועים ב'טירה' – מושמעת מוזיקה. לכן אני שולח הודעה מסודרת. אין ל'טירה' שום קשר לתשלום הזה. הסכום לא כולל שכר טרחה לעו"ד ולא כולל תשלום ל'טירה בגעש' וכלל לא ביקשנו תשלומים כאלה. רק ביקשנו שיפנו לאקו"ם ויסדירו".

 

מה האחריות שלכם? אם כתוב בחוזה שבעל השמחה צריך להציג אישור ששילם לאקו"ם, למה קיימתם אירועים בלי לבדוק אם בעלי השמחה שילמו?

 

"יש אולמות שלא עורכים אירועים בלי אישור של אקו"ם - מכבים את החשמל. אנחנו לא עבדנו ככה. איפשרנו לאנשים לערוך את האירוע שלהם גם אם כרגע לא יכלו לשלם, אך זו אחריות שלהם לשלם בסופו של דבר. רוב האנשים שילמו במועד".  

 

בחוק זכויות יוצרים כתוב שלבעלי אולם אסור לערוך אירוע ביודעם שלא שולמו תמלוגים לאקו"ם.

 

"החוק מדבר על מתן רשות. כעולה מהסכם של 'הטירה', ברור שמרשתי לא הרשתה להשמיע מוסיקה ללא קבלת רישיון ולכן אקו"ם טוענים שהיינו צריכים למנוע את השמעה של המוסיקה, קרי לא לספק חשמל באירוע בו לא שולם הרישיון ולהפסיק את אירוע באמצע. מרשתי לא סברה ככה".

 

תגובת אקו"ם: לפי חוק "הטירה בגעש" אמורים לשלם

לטענת אקו"ם, בעל האולם הוא האחראי להסדרת הרישיון ולא בעלי השמחה, קרי לקוחות כדוגמת אלעד ומירב. "לא תהיה תביעה עתידית של בעל השמחה, הקשר של אקו"ם הוא עם בעלי האולמות בלבד", מדגישים באקו"ם. 

 

כאסמכתא לכך הם מביאים את סעיף 49 בחוק זכויות יוצרים "ביצוע פומבי במקום בידור ציבורי", שלפרשנותם מחייב את האולם לגבות את התשלום עבור אקו"ם: "המרשה לאחר, למטרת רווח, שימוש במקום בידור ציבורי לשם ביצוע פומבי של יצירה, בלא רשות ושל בעל זכות היוצרים, מפר את זכות היוצרים, אלא אם כן לא ידע ולא היה עליו לדעת שהביצוע מהווה הפרה כאמור; לעניין זה, 'מקום בידור ציבורי' - מקום המשמש למופעי בידור ותרבות, לרבות אולם שמחות, גן אירועים, מסעדה, בית קפה או מועדון".

 

לטענת אקו"ם, בעצם מתן השימוש בגן האירועים, למרות שב"טירה בגעש" ידעו שלא נמסר תשלום לאקו"ם - יש עבירה לכאורה על החוק. לפי אקו"ם הם יצאו במהלך נקודתי נגד "הטירה בגעש": "אקו"ם תובעת את הבעלים על הפרת זכויות יוצרים על עשרה אירועים בהם לא דווח או שולם הכסף בגין שימוש במוסיקה, בסכום של 850 אלף שקל", מסרו.

  

"אנו מצרים ש'טירה בגעש' בחר להפר את החוק"

עוד מסרו כי: "על פי חוק, באחריות בעל העסק להסדיר רישיון להשמעת מוסיקה בכל אירוע המתקיים בעסק. בעל עסק המרשה השמעת מוסיקה מבלי להסדיר רישיון, מראש, מבעלי זכויות היוצרים, מפר את החוק.

 

"בשנת 2006 אקו"ם חתמה על הסכם עם התאחדות בעלי האולמות המסדיר את דרך תשלום התמלוגים בגין אירועי שמחה. רוב רובם של אולמות השמחה וגני אירועים מקיימים את ההסכם ושומרים על זכויות היוצרים.

 

"כיוון ש'הטירה בגעש' מאפשר השמעת מוסיקה בחצריו ללא קבלת רישיון מבעלי הזכויות ומפני שאולם 'הטירה בגעש' לא נענה לפניות חוזרות ונשנות של אקו"ם להסדרת רישיון במשך שנים ארוכות, אקו"ם הגישה נגדו לאחרונה תביעה בבית משפט השלום לתשלום פיצויים סטטוטוריים בגין הפרת זכויות יוצרים.

 

"אנו מצרים על כך ש'הטירה בגעש' בחר להפר את החוק, להתנער מאחריותו ולהגיש תביעות נגד לקוחותיו שקיימו אירועים לפני שנים רבות ושילמו לו ממיטב כספם. יש להדגיש כי אקו"ם לא תבעה את בעלי השמחה ואינה מעורבת ביחסים שבין בעל האולם ללקוחותיו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
"חוב" מ-2007 לאקו"ם על אירוע ללא מוזיקה
מומלצים