שתף קטע נבחר

למרות הבלבול הסלולרי, שעון הקיץ עדיין כאן

המעבר לשעון חורף שבמשך שנים נעשה בשבת שלפני יום כיפור התעדכן אוטומטית בטלפונים הניידים, ורבים דיווחו על איחורים גם בהשכמה וגם בהסעות למוסדות חינוך. חברות הסלולר שלחו הודעות, אך הבלבול לא נמנע. גם בשעון הדובר טעו

אז מה השעה אצלכם? דחיית המעבר לשעון חורף שעליה הכריז שר הפנים לא עודכנה בכל המערכות הטכנולוגיות ובפרט לא במכשירים הניידים. חברות הסלולר פרסמו בימים האחרונים מדריכים (סלקום, אורנג', פלאפון, הוט מובייל) וחלקן שלחו הודעת SMS אישית ללקוחות שכללה הסבר כיצד לעדכן ולשנות את הזמנים במכשיר, מי שלמרות כל זאת לא היה מעודכן הופתע לגלות הבוקר (א') שהשעון מורה על שעה מוקדמת מהמצופה. הוראות מעודכנות לגבי עדכון השעה במכשירים ניתן למצוא כאן.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

"בשאר ואסמה אסד - שידוך מהגיהנום"

חתולה רדפה אחר יתוש ושרדה נפילה מקומה 11

 

דחיית שעון החורף בישראל מ-8 בספטמבר ל-27 באוקטובר צפויה הייתה לעורר בעיה במחשבים אישיים, טאבלטים וטלפונים סלולריים. זאת כיוון שמערכות ההפעלה עדיין מסונכרנות לפי המועד הקודם. הפתרון הוא לעבור לעדכון ידני של התאריך והשעה לשעון אתונה יוון, עד 27 באוקטובר.  

 

מג'דה עבד אלראזק מטייבה סיפרה ל-ynet: "אני תמיד מכוונת את השעון המעורר לשש וחצי בבוקר כדי לקום עם הילדים. היום הבן שלי התעורר לבד, אחרי שהשעון לא צילצל בזמן". היא הבחינה בשעון שבו התברר לה שהשעה 06:45, ואז לדבריה "חיפשתי אם הוחלפה השעה הרשמית, אבל כל החברים אמרו לי שבאמת זו השעה, נכנסתי ללחץ, כי ההסעה של הילדים צריכה הייתה להגיע תוך 10 דקות".

 

מג'דה סיפרה עוד כי הכינה הכול "מהר מהר, אבל גם ההסעה איחרה והגיעה ב-07:45. זה מעצבן מאוד. היו חברות סלולריות ששלחו התרעות למנויים שלהם, שלי לא".

 

מורן מכפר סבא סיפרה כי דווקא שינתה את ההגדרה לפני השינוי הצפוי, אבל במקרה התעוררה לפני הזמן. "גיליתי שהשעון מכוון על שעה אחורנית. במקום 07:45 היה רשום 06:45. המזל שלי שהתקשרו אליי לפני. אגב, הסתכלתי על כל מיני שעונים באינטרנט - חלקם הראו שעה אמיתית וחלקם שעה אחורנית".

 

פ', תושבת תל אביב, סיפרה אף היא: "קיבלתי מחברת הסלולר הודעה שצריך להזיז את השעון לזמן אתונה, אבל לא היה רשום מתי השעון אמור להתעדכן. לא טרחתי לעשות את זה באותו הרגע, אמרתי לעצמי שבטח עוד יהיה לי זמן לפני שהשעון יזוז, אבל זה לא קרה". פ' איחרה הבוקר לעבודתה והוסיפה: "חבל שהחברה לא סיפקה את כל הפרטים, אבל בסך הכול יפה שהם זיהו את הבעיה מראש וניסו להיערך. לרוב באגים כאלו מתגלים בדיעבד".

 

בוקר של טירוף

רועי מאזור המרכז סיפר אף הוא על בוקר מבולבל: "הילדה הקטנה, בת שנה וקצת, התעוררה אבל אשתי אמרה, 'רק רבע לשש, תן לה מוצץ'. אחרי 5 דקות הגדולה התעוררה. לא הבנו למה כל כך מוקדם. פתאום הסתכלתי על שעון הקיר שהראה שעה קדימה. לא הבנתי". הוא סיפר כי הורים אחרים דיווחו שניסו לבדוק מה השעה באתרי אינטרנט שונים אבל "בכל אתר הייתה שעה אחרת". הוא ובני משפחתו, לדבריו, "אכלנו אותה בגדול. הגענו באיחור לגנים כי חשבנו שהשעה מוקדמת יותר, אבל לא היינו היחידים".

 

הדר גל ממושב שילת סיפרה: "אנחנו תלויים בהסעות לבית הספר, ורק בשנייה האחרונה התעוררנו, כמעט פיספסנו את ההסעה". לדבריה, "היה פה טירוף בבוקר, התעוררנו רק כי שמעתי רעשים בחוץ שאופייניים לשבע בבוקר ולא לשעה שש. שמעתי את ההסעה של בית הספר השני והבנתי מה השעה האמיתית". אצלה החברה הסלולרית דווקא לא הודיעה מראש על השיבוש הצפוי. "זה מעצבן, יכלו להודיע בתקשורת"

 

גולשים רבים אחרים דיווחו ל-ynet על "שעון חורף מדומה", וסיפרו על בוקר שנפתח באיחור בעקבות זאת: "השעונים במכשירים ניידים שמקבלים שרות מאורנג' עברו הלילה לשעון חורף. לא ידעתי, חשבתי שזו טעות שלי. הערתי את הילדים בהיסטריה באיחור מטורף. כשהגעתי לעבודה גיליתי שזה משהו אוטומטי ולא פעולה שגויה שלי". הגולשת הוסיפה: "אני בטוחה שיש עוד המון מנויים שזה קרה להם הבוקר ולא ידעו".

 

לשכת התעסוקה: המתינו לרישום ידני

תקלת המחשבים השפיעה גם על השירות שניתן לדורשי העבודה שהתייצבו בלשכת התעסוקה בתל אביב, משם דיווחו אזרחים על תורים ארוכים בעקבות תקלה במחשב שבו היו צריכים להירשם כדי לאשר את הגעתם. דרור דוד אמר ל-ynet כי "לא ניתנה שום הוראה בנושא ונוצרו תורי ענק עקב שעונים לא מכוונים". לדבריו, מדובר ב"חלמאות לשמה" שנגרמה משום שלא הועברו הנחיות ללשכת התעסוקה לעדכון השעונים.

 

אזרח אחר סיפר באי-מייל האדום של ynet כי רעייתו הגיעה לחתום בלשכת העבודה בעיר ו"עשרות אם לא מאות אנשים חיכו כחצי שעה ליד עמדות החתימה הממוחשבות". הוא סיפר כי כשהגיעה רעייתו לעמדה לבסוף, "המענה האוטומטי היה שלא התייצבנו בזמן, כיוון שהשעון במחשב לא עודכן לשעה הנכונה". הוא הביע תסכול רב: "כל העולם יודע שתוקף שעון הקיץ הוארך. רק בלשכת התעסוקה לא שמעו על זה? פשוט מחדל וזלזול באנשים, שכעת נאלצים להגיע לפקידה ולהמתין לחתימה ידנית" הוסיף. 

 

מלשכת התעסוקה בתל אביב נמסר בתגובה כי משהתגלתה התקלה ב"התייצבומט" (השירות הממוחשב שבו חותמים דורשי העבודה) עברו בלשכה לטיפול ידני. "עד השעה 11:45 טופלו כולם כך שהעיכוב שהיה היה קצר יחסית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
שעון שלא מכזיב (אילוסטרציה)
צילום: shutterstock
מומלצים