שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  עבריינים רק על הסט: תום שובל על "הנוער"

  התאומים דוד ואיתן קוניו לוהקו לסרט "הנוער" אף שלא היה להם כל ניסיון משחק. כדי להכשירם לתפקיד, נשלחו לבצע מעשי פשע קטנים בפיקוחו של הבמאי תום שובל, שמוטרד יותר מהתעלמות אזרחי ישראל ממצוקות האחר: "גילינו שהאדישות שאנחנו מתארים בסרט קיימת במציאות ואף חריפה יותר"

  כדי להתחיל ליישם את התסריט שכתב לסרט הביכורים שלו "הנוער", נדרש הבמאי תום שובל למצוא שני שחקנים ראשיים לתפקיד זוג הגיבורים. בסרט מדובר באחים - חייל ותלמיד תיכון - עם דמיון ניכר ביניהם. וכך, נשלחו תחקירנים רבים לכל הארץ במשימת ליהוק סבוכה: למצוא שני אחים דומים, שגם מסוגלים לשחק. הם נמצאו בקיבוץ ניר עוז בעוטף עזה: דוד ואיתן קוניו, אחים תאומים שעבדו במוסך, והפכו פתאום לכוכבי קולנוע. 

   

  שובל בן ה-32 מגולל ב"הנוער" את סיפורם של שני האחים במשפחה שנקלעה למצב כלכלי קשה בעקבות פיטורי האב (משה איבגי). בניסיון למנוע את התפרקות התא המשפחתי הם יוזמים מבצע בהשראת סרטי האקשן האהובים עליהם וחוטפים נערה ממשפחה אמידה (גיטה אמלי) מתוך כוונה לדרוש עבורה כופר. אולם העניינים כמובן מסתבכים, וכך קרה גם מאחורי הקלעים, שם נדרשו האחים קוניו לחלץ מעצמם יכולות דרמטיות שמעולם לא ידעו שהיו בהם.

   

  במאים נוספים מספרים על סרטיהם ב-ynet :

   

  למעשה, הליהוק של השניים היה הפתעה גם עבור הבמאי עצמו והמלהקת שלו אורית אזולאי. כשנפגשו עם השניים לראיון - אחד מני רבים ביום הליהוקים, היה ברור לשובל שזה לא יילך. למרות זאת, נתן להם הזדמנות להוכיח את עצמם בקטע אימפרוביזציה ואז נשבה בקסמם. הם נראו לו אמינים וקשורים אחד לשני, והוא ידע שזה זה. אבל כדי שיוכלו לשחק, נדרשו מהם גם התאמות למשחק מול מצלמה.

   

  איתן ודוד קוניו. מי זה מי? (צילום: ורד אדיר) (צילום: ורד אדיר)
  איתן ודוד קוניו. מי זה מי?(צילום: ורד אדיר)

   

  למדור הערות הבמאי מספר שובל כי כדי ליצור הבדל בין השניים התבקש איתן (שמגלם את האח הצעיר שאול) להוריד כעשרה קילוגרם ממשקלו, בעוד שדוד (שמגלם את החייל יקי) נדרש לעבור אימוני כושר כדי שגופו יהיה דומה לגוף של חייל ביחידה קרבית. אבל מלבד ההכנה הפיזית, נדרשה גם הכנה מנטלית לא פשוטה. איך הופכים שני קיבוצניקים חביבים וטובי לב לעבריינים פוטנציאלים? למורה למשחק ששי סמוכה שגויס למשימה, היה פתרון.

   

   

  כדי להסמיכם לתפקיד, התבקשו השניים על ידי שובל וצוותו לגנוב מוצר בסופרמרקט. הניסוי, שנעשה בידיעת הנהלת הסופרמרקט אך ללא ידיעת האחים, הוכתר בהצלחה: אחרי שעה וחצי הם גנבו גביע רוויון ולא הסכימו לותר עליו גם כשניגש אליהם אדם ואיים להסגירם למשטרה. "מכיוון שהם יודעים שהם חייבים להביא לנו את הגניבה, הם התווכחו איתו והיו מוכנים ללכת איתו עד למשטרה", מספר הבמאי, "מעבר לזה הם עברו עוד כמה חוויות משונות. סמוכה שלח את איתן לגנוב טסות ממכונית באור יום, ומבחינתי זה היה אישור לזה שהם מוכנים לעשות הכל כדי לזכות בתפקיד". 

   

  תום שובל ביחד עם איתן ודוד קוניו. מחויבים לתפקיד (צילום: ורד אדיר) (צילום: ורד אדיר)
  תום שובל ביחד עם איתן ודוד קוניו. מחויבים לתפקיד(צילום: ורד אדיר)
   

   

  למרות הניסיון לבדל בין השניים, הבלבול היה בלתי נמנע על הסט כשאל דוד פנו כאיתן וההיפך. עם זאת, עובדת היותם תאומים זהים היתה גם יתרון. כך למשל כשדוד נחבט בראשו והובא לבדיקות בבית החולים שהתארכו,

   החליט שובל לצלם את הסצנה עם איתן שגילם באופן חד פעמי את יקי החייל (תפקידו של דוד). "עד היום אף אחד לא הרגיש שום דבר".

   

  כאמור, הצילומים של "הנוער" היו משופעים בניסויים וניסיונות שונים ומשונים וכך גם במקרה של סצנה אחת, שבה על פי התסריט, שני האחים נוסעים באוטובוס ביחד עם החטופה בדרך למקלט בביתם. על פניו מדובר בסצנה מופרכת - שכן לא ייתכן שאזרחים בישראל של היום לא יבחינו ולא יעשו שום דבר. כדי לבדוק עד כמה מופרכת אפשרות זו, עלו דוד, איתן וגיטה לנסיעה רגילה בקו חמש בתל אביב, כשהם מדמים את מהלך החטיפה ללא מצלמה. למרות האגרסיביות של האחים מחד, והבכי של גיטה שנסעה עם כיסוי עיניים, שובל נדהם לגלות שאף נוסע באוטובוס לא פצה פה.

   

  תום שובל באוטובוס. עם ישראל אדיש (צילום: ורד אדיר) (צילום: ורד אדיר)
  תום שובל באוטובוס. עם ישראל אדיש(צילום: ורד אדיר)
   

   

  "התפלאנו לראות שאף אחד לא אומר מילה", מודה שובל, "היא בוכה, אפילו צועקת, והם כל הזמן משתיקים אותה. קהל נוסעי האוטובוס לא הגיב, אפילו לא לרגע. ידוע שהישראלים הם עם חטטן, אבל המציאות שאנחנו נחשפנו אליה היתה קצת אחרת. יצאנו כולנו מאוד מדוכאים מהנסיעה הזאת באוטובוס, כי הבנו שהאדישות שאנחנו מנסים לתאר בסרט קיימת במציאות ואפילו חריפה יותר. וגם שמה שלעתים נראה מופרך בקולנוע, יכול להיות מציאות כואבת באמת".

   

  עוד על העבודה על האחים קוניו חסרי הניסיון, ההכנה שלהם כשחקנים והעבודה איתם על סט הצילומים, וגם על הקשר ליחסים הקרובים בין הבמאי לאחיו בחיים האמיתיים - הכל בכתבת הווידאו.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ורד אדיר
  תום שובל בפעולה עם אלכס פלג
  צילום: ורד אדיר
  לאתר ההטבות
  מומלצים