שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  בשם האב: עידן הובל על סרטו "מנתק המים"

  "מנתק המים" הוא סיפורו של אדם קשה יום שנשלח על ידי הרשויות כדי להתנגח באנשים פשוטים הסובלים ממצוקה כלכלית כמוהו. הבמאי עידן הובל מספר כי מדובר בסיפורו של אביו, שבעצמו הדריך את משה איבגי על הסט. "זה ניסיון להגיד תודה לאבא שלי על שעבד קשה ושמר עלינו", הוא אומר

  כשהבמאי הצעיר עידן הובל התחיל לצלם את סרטו הראשון "מנתק המים", הוא קיווה בסך הכל לגולל את סיפורו האישי של אביו, יהושע, שהועסק כמנתק מים בשירות העירייה. זו היתה עבודה קשה ובעיקר מלאה בבושה, אבל זה מה שנדרש ממנו כדי לפרנס את משפחתו. ואז הגיעה המחאה החברתית, ונתנה לבמאי דחיפה גדולה. מתברר שסיפור האישי של אביו - שאותו מגלם בסרט משה איבגי - הוא סיפורם של רבים אחרים במדינה.

   

  הסרט "מנתק המים" הוא דרמה ריאליסטית נוגעת ללב שבמרכזה עומד פועל קשה יום בשירות הרשויות (איבגי), אשר נשלח לתושבים בעלי חוב - רובם אנשים קשי יום, כדי לנתק אותם מרשת המים. הוא ממשיך בעבודתו כדי שיוכל לממן עתיד טוב יותר לבנו (תום יפת), השואף לקריירה במגרש הכדורגל. כך נלחץ הגיבור בין השלטונות אשר דוחפים אותו לעשות מעשה מבזה בשם החוק, לבין האנשים הפשוטים הסובלים ממצוקה כלכלית כמוהו, ומוצאים עצמם ללא נוזל החיים.

   

  "הגרעין של הסרט הוא בעצם מאוד מאוד ביוגרפי, פשוט אבא שלי היה מנתק מים", מספר הובל למדור הערות הבמאי. לצורך הצילומים נפגש השחקן הוותיק משה איבגי עם יהושע הובל בעצמו, וקיבל ממנו הדרכה מקצועית. אך איבגי לא הסתפק בלהיות סתם עוד מנתק מים, הוא אף סיגל לעצמו את התנועות והמחוות של האב.

   

  עידן הובל ואבא יהושע בוחנים את משה איבגי כמנתק מים (צילום: רועי לינדנבאום) (צילום: רועי לינדנבאום)
  עידן הובל ואבא יהושע בוחנים את משה איבגי כמנתק מים(צילום: רועי לינדנבאום)

   

  "כדי להכין את משה לתפקיד, אבא שלי לימד אותו איך בעצם מנתקים את המים - התהליך הטכני, הבירוקרטי", מספר הובל, "ההדרכה הפשוטה הזאת הפכה ליותר מורכבת, כי משה עבר לגור איתנו בצפון והתבונן באבא שלי עובד ופועל בעולם, ולאט לאט הוא התחיל לחקות את התנועות שלו, והוא הוסיף לעצמו סוג מסוים של כרס, וסיגל לעצמו את התנועות של אבא שלי".  איבגי אימץ את התנהלותו עד כדי כך שאנשים התקשו להבדיל בין השניים.

   

  במאים נוספים מספרים על סרטיהם ב-ynet :

   

  השלמת הסרט, שיצא לאקרנים לאחרונה, הוא בגדר הישג אישי מרגש של הובל. לא רק כיוון שמדובר בסרט הארוך הראשון שלו, אלא גם ובעיקר מכיוון שהיתה זו הזדמנות להוקיר תודה לאביו - אחרי שנים כה רבות של עבודה קשה, ולא פעם משפילה, לטובת המשפחה. "זה הסרט הראשון שלי והוא קרוב ללבי מאוד מכיוון שהוא מספר בעצם את הסיפור של אבא שלי", הוא אומר.

   

  משה איבגי. מתרגל ניתוק מים בפני הבמאי עידן הובל (צילום: רועי לינדנבאום) (צילום: רועי לינדנבאום)
  משה איבגי. מתרגל ניתוק מים בפני הבמאי עידן הובל(צילום: רועי לינדנבאום)

   

  "אני זוכר שבתור ילד הייתי הולך ומחלק איתו התראות לאנשים שמיועדים להיות מנותקים. המתח הזה, הבושה, המצוקה הכלכלית - לא כל כך דיברנו עליה באותה תקופה והסרט היה ניסיון להגיד תודה לאבא שלי על זה שהוא עבד כל כך קשה ובעצם איחד את המשפחה שלנו ושמר עלינו".

   

  עוד על הסיפור האישי של הבמאי והעבודה המשותפת של איבגי עם האב יהושע, על השוטים הארוכים והמורכבים בסרט "מנתק המים", וגם על הלוקיישנים בשלומי, עכו, קרית אתא ונהריה - מחוזות ילדותו של הובל ("לצלם שקיות ניילון וזבל, זה לא בדיוק הסיפור. הפרובינציות בארץ הן דווקא די נקיות"), במדור הערות הבמאי לסרט "מנתק המים". צפו בווידאו.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רועי לינדנבאום
  עידן הובל. "אבא שלי היה מנתק המים"
  צילום: רועי לינדנבאום
  לאתר ההטבות
  מומלצים