שתף קטע נבחר

סקר: 73% מהציבור יצומו ביום כיפור

סקר שערך ארגון "בינה" מעלה כי מרבית הישראלים יצומו במהלך יום הכיפורים, בהם גם חילונים. אבל למה חילונים צמים ביום כיפור? מניתוח מעמיק של הסקר עולה: "הרוב המכריע בוחר לצום מסיבות שאינן דתיות, אלא דווקא אלה שקשורות לתרבות, למסורת ולהזדהות עם העם היהודי"

למה כולם צמים ביום כיפור? כי אין חוק המחייב זאת. אבל יש מי שלא מקבל את התשובה הזו: סקר שערך ארגון "בינה" מגלה כי 73% מהציבור אכן נוהגים לצום ביום הקדוש - אך רק כמחציתם מטעמים הקשורים לדת ולמסורת ישראל.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

מכון המחקר גיאוקטוגרפיה ראיין 500 איש (מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל), ושאל: "האם אתה נוהג לצום בימי כיפור? אם כן, אנא אמור לי איזה מהמשפטים הבאים מאפיין אותך בצורה הטובה ביותר?"

 

רק 27% אמרו כי אינם צמים ביום זה. בין אלה שהשיבו בחיוב, 51.5% אמרו כי הם נוהגים כן "מטעמי דת", 22.5% "מתוך כבוד למסורת" ו-14% "כהזדהות עם העם היהודי", ואילו 3% עושים זאת "בשביל הבריאות או כאתגר" (9% הנותרים ענו: "כולם במידה שווה", או "אף אחד מהם").

 

האם אתה נוהג לצום ביום כיפור? ()
האם אתה נוהג לצום ביום כיפור?

 

פילוח להגדרות דתיות מלמד כי 99% מהציבור הדתי-חרדי ו-95.5% מהמסורתיים מקפידים לצום, ובקרב החילונים מתקרב אחוז הצמים למחצית - 46.5%. 41% מהם נימקו זאת בכבוד שהם רוחשים למסורת ישראל, 24.5% בהזדהות עם בני עמם הצמים, ורק 19% אמרו כי בכך הם מקיימים את מצוות הדת עצמה.

 

משכילים יותר צמים פחות

מניתוח נוסף של התוצאות עולה כי שיעור הצמים בקרב הצעירים (גילאי 34-18) גבוה משמעותית מזה של המבוגרים יותר (54-35 ו-55 ומעלה) – 84%, 66% ו-67.5% (בהתאמה). עוד נמצא בתוצאות הסקר, כי ככל שהנשאלים משכילים יותר, כך יורד אחוז הצמים מהם - 78% מבעלי השכלה תיכונית ומטה, 76% בקבוצת ה"על תיכונית" ו-66% מהאקדמאים.

 

מדוע אתה צם ביום כיפור? ()
מדוע אתה צם ביום כיפור?

 

גם לאזור המגורים ולגובה ההכנסה הכלכלית יש השפעה על שמירת הצום: 78% מהמשתכרים מתחת לרמה הממוצעת צמים, ובקרב בעלי השכר הממוצע והגבוה יותר – כ-70%. בין תושבי צפון הארץ רק 61% נוהגים לצום, וככל שמדרימים שיעורם עולה – 65% באזור השרון, 76% במרכז, 79% בדרום ו-84% באזור ירושלים.

 

ערן ברוך, מנכ"ל ארגון "בינה" העוסק בהעמקת הזהות היהודית בציבור הישראלי, וראש הישיבה החילונית, אמר על ממצאי הסקר: "יום כיפור הוא מועד מהמשמעותיים ביותר בלוח השנה היהודי. הרחוב הישראלי מושבת ביום זה ואין כמעט ישראלי שנשאר אדיש למועד הזה. היה לנו חשוב לבדוק מדוע מרבית הישראליים צמים ומה הם המניעים שלהם".

 

"ברור לנו שחלק מהציבור החילוני עושה זאת מהמקום הדתי הקלאסי, אולם כפי שעולה מהסקר, הרוב המכריע בוחר לצום מסיבות שאינן דתיות, אלא דווקא אלה שקשורות לתרבות, למסורת ולהזדהות עם העם היהודי".

 

"הצום ביום כיפור הוא וולונטרי, אף אחד לא מכריח אותנו לצום", הוסיף ברוך, "ודווקא במקום כזה שכל אחד יכול לעשות כרצונו רבים נוהגים לקחת בו חלק. זה מראה שככל שיש פחות כפייה דתית יותר חלקים מהציבור בוחרים להזדהות ולהשתתף. חשוב לנו בבינה לחזק את הצד התרבותי מסורתי של היהדות, ובכך להגיע לחלקים גדולים בציבור שאינם מזדהים דווקא עם המימד הדתי של החג".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
אז למה אתם צמים?
צילום: חגי אהרון
ערן ברוך, מנכ"ל "בינה"
מומלצים