שתף קטע נבחר

הרב פינטו: אתקן את חילול השם שנגרם על ידי

רק דיילים ובלי סרטים - אבל המון אמונה הייתה במטוס שיצא לפנות בוקר לעיר סיליסטרה שבבולגריה, שם התפללו המוני מאמינים עם המקובל יאשיהו פינטו, למען הצלחת עם ישראל. הרב פינטו התייחס לחקירה נגדו בשנה החולפת: "בשנה הזו היה חילול ה' שאנחנו לא אשמים בו. בשנה הבאה נקדש שם שמים"

מטוס ג'מבו עמוס במאמינים יצא היום לפנות בוקר (ג') מנתב"ג - לכיוון העיר סיליסטרה שבבולגריה, לשאת תפילה על קברו של ה"פלא יועץ", הרב אליעזר פאפו ז"ל. גם השנה כבכל שנה, ליוו המוני המאמינים את הרב יאשיהו פינטו, אדמו"רם של רבים מקודקודי המשק, שצירף למסע הרוחני עשרות מקובלים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

מה שהיה רק לפני שנתיים אירוע בקנה מידה המונה שמנה תשעה מטוסים מנתב"ג בלבד (ועוד כמה מרחבי העולם) - הצטמצם השנה בצוק העתים, ולאחר שנה לא קלה שעברה על הרב ומשפחתו, אך עדיין מדובר בטקס רב רושם, כשרחבת ה"ציון" לפני קברו של הרב מלאה עד אפס מקום במאמינים, חסידיו של הרב פינטו, ולצדו יושב בנו הבכור.

 

"היה חילול שם שמיים"

כבר 12 שנים אוסף הרב פינטו מאות מאמינים, ויוצא עימם ביארצייט של הצדיק ליום של תפילות ותיקונים. לרוב מתקיים האירוע לפני ראש השנה, אך השנה יצאה המשלחת בעשרת ימי תשובה. העולים לקבר מאמינים כי תפילות על ציונו מביאות לנסים ולישועות. השנה עמד האירוע בצל החקירות שעבר הרב ומקורביו.

 

הרב התייחס לפרשיות ששמו נקשר בהן, ואמר כי הימים הללו הם זמן של חשבון נפש. "זו הייתה שנה מורכבת שהיה בה גם הרבה טוב", אמר. "לפעמים אדם, לפעמים קהילה ולפעמים מדינה עוברים משברים, אך צריך לזכור יסוד גדול: כשגדלים עוברים חולאים רבים. ילד קטן חולה יותר... כך גם קהילה", אמר ורמז לקהילתו, "שובה ישראל". "לכן כל מה שעבר עלינו אלה דברים מתוקים ונוחים. כמה שכואב, בסוף נבין כמה הם היו טובים".

 

הרב פינטו הביע כאב וצער על מה שכינה "חילול השם שאנו לא אשמים בו", לדבריו. "בשנה הזו היה חילול השם גדול, אנחנו לא אשמים על פי כל דין שמיים וארץ. אבל אנחנו צריכים לתקן את חילל השם שנגרם על ידינו. זה הכאב היחיד שאנו נכנסים עמו ליום הכיפורים... אין דבר יותר קשה מחילול השם. לכן בערב ראש השנה אמרנו לכל חברנו ואהובנו: השנה נעשה קידוש השם שאין כדוגמתו. נמסור נפש בכל כוחנו לקידוש השם.

 

"'שובה ישראל' זו קהילה קדושה חקה ואיתנה שיש לה כוחות נפש עצומים. נקבל על עצמנו לקדש שם שמים בדרכי נעם, בדרך מצוות, תורה ואהבת חינם. זו דרך השם".

 

"חסידות עם חצר עשירה

הרב יאשיהו פינטו, ראש קהילת "שובה ישראל" באשדוד, נודע כמנהיגם הרוחני של טייקונים ופוליטיקאים רבים השוחרים לפתחו. על אף גילו הצעיר (בן 39 בלבד), הוא דורג לא אחת כאחד הרבנים המשפיעים ועומד בראש ארגוני חינוך ורווחה בעלי נכסים והיקף פעילות בשווי עשרות-מיליוני שקלים.

 

לפני כשנה נחקר הרב בחשד שהעביר דרך אשתו סכום כסף לקצין משטרה בכיר על מנת שימסור לו מידע על חקירה.

הקצין עדכן את הממונים עליו ובתום חקירה סמויה זומנו הרב ואשתו למשטרה.

 

הרב, בן למשפחת רבנים מקובלים במרוקו, ונינו של רבי ישראל אבוחצירא - ה"בבא סאלי". הוא גדל והתחנך במוסדות אשכנזים-ליטאיים דווקא, ובעיקר בישיבת "מעלות התורה" בירושלים אצל הרב שמואל אויערבך, כיום מנהיג הזרם הקנאי ביותר בציבור המדובר. ככזה, מחזיק הרב פינטו בעמדות קיצוניות בנושאי דת ומדינה, ומבחינה זו הוא קרוב בהשקפת עולמו לעדה החרדית.

 

את ישיבת "שובה ישראל" הקים כשהיה בתחילת שנות ה-20 לחייו, לאחר נישואיו לדבורה-רבקה, היא בת הרב של ארגנטינה, שלמה בן-חמו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי רוקח
הרב יאשיהו פינטו
צילום: אבי רוקח
צילום: אילן סירוטה
המטרה: לקדש שם שמים
צילום: אילן סירוטה
מומלצים