שתף קטע נבחר

תלמידי הרב פינטו: 'אנשים בעייתיים מסבכים אותו'

חסידיו של הרב יאשיהו פינטו היו נבוכים מהחשדות לפיהם ניסה לשחד קצין משטרה, אך הזדעזעו במיוחד מהפרסום על נסיון ההתאבדות לכאורה של אשתו. איך הפך הרב לאדמו"ר של הטייקונים? וכיצד זה (שוב) נקשר שמו בפלילים?

הוא עוד לא בן 40, וכבר נוהרים אחריו עשרות אלפי תלמידים ומעריצים. ייחוסו מרשים, הונו מוערך בעשרות מיליונים - אבל לא הכל ורוד: שמו של הרב יאשיהו פינטו, "האדמו"ר של הטייקונים", נקשר בפלילים (ולא בפעם הראשונה) בסוף השבוע, לאחר שבכיר במשטרה דיווח כי ניסה לשחדו. ואם לא די בכך - אשתו, שנחקרה אף היא בעניין, נטלה אתמול (יום ב') מנת יתר של כדורי הרגעה - עד שהובהלה לאשפוז.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

חסידיו של הרב יאשיהו פינטו ביקשו להסתיר את מבוכתם נוכח האירועים האחרונים שנקשרו ברבם, וחלקם סבורים שמדובר בהאשמות שווא. "הוא איש צדיק, שרק מוקף באנשים בעייתיים", הסביר ל-ynet אחד מתלמידיו, "הוא אפילו לא מודע לכך שהם כאלה, והם אלה שמסבכים אותו".

 

ואולם, מה שזעזע את החסידים יותר מאשר החשדות בפלילים, הם הפרסומים על נסיון ההתאבדות לכאורה של הרבנית, דבורה-רבקה. לדידם מדובר בעבירה דתית ומוסרית, הנחשבת לחמורה במיוחד. היו מהם שהסבירו כי הרבנית נטלה כדורים להרגעה בלבד - והתעלפה.

 

הרבנית דבורה פינטו, בת גילו של הרב יאשיהו, נוהגת לומר כי היא משאירה את הבמה לבעלה. מדובר באישה מטופחת, שכיאה למעמדה וליכולותיה הכלכליות, לבושה במיטב המותגים ומתנהלת עם עוזרת אישית. בחצרו של הרב יאשיהו פינטו מספרים כי היא המוח שמאחריו, על אף שהיא מתנהלת בשקט ונחבאת אל הכלים. "עזר כנגדו".

 

קשר משפחתי לבבא סאלי

יאשיהו פינטו נולד בראש השנה תשל"ד, לפני 39 שנים. אביו הוא הרב חיים, בן למשפחת רבנים מקובלים במרוקו, ולימים רב העיר אשדוד וקרית מלאכי. אמו, זהרי, היא נכדת רבי ישראל אבוחצירא - ה"בבא סאלי".

 

הוא גדל והתחנך במוסדות אשכנזים-ליטאיים דווקא, ובעיקר בישיבת "מעלות התורה" בירושלים אצל הרב שמואל אויערבך, כיום מנהיג הזרם הקנאי ביותר בציבור המדובר. ככזה, מחזיק הרב פינטו בעמדות קיצוניות בנושאי דת ומדינה, ומבחינה זו הוא קרוב בהשקפת עולמו לעדה החרדית.

 

את ישיבת "שובה ישראל" הקים כשהיה בתחילת שנות ה-20 לחייו, לאחר נישואיו לדבורה-רבקה, היא בת הרב של ארגנטינה, שלמה בן-חמו. עם השנים נתגלע סכסוך כספי ומשפטי בין בני הזוג פינטו לאב-החותן, שטען בתצהיר לבית המשפט כי נוצל על-ידם להלבנת כספים. השניים הכחישו.

 

לבני הזוג שלושה ילדים - אחד בשנות העשרה, וזוג תאומים בני ארבע – שנולדו חרף קשיי פוריות מהם סבלו ההורים. את הפתרון לבעיה תולים במשפחת הרב בשיקום מתחם קברו של רבי אליעזר פאפו, המוכר בשם "הפלא יועץ". מדי שנה אף יוצאים הרב ואשתו למקום ברכבת אווירית ואיתם מאות משתתפים הבאים להתפלל בציון הקבר בבולגריה.

 

את ה"קריירה" הבינלאומית שלו החל הרב פינטו כמעט בטעות, כאשר נסע לטיפולים רפואיים בניו-יורק. הוא נאלץ לשהות בעיר למשך תקופה מסוימת, שבמהלכה התוודע לישראלים שהגיעו לתפוח הגדול וליהודים המקומיים. מכאן הייתה קצרה הדרך להפיכת "שובה ישראל" לרשת עולמית עניפה ומשגשגת של מוסדות תורה ועמותות – ממיאמי ועד אשדוד, מירושלים ועד מנהטן, מאשקלון ועד לוס אנג'לס. תלמידי הרב הקימו קהילות גם במדינות אירופה ודרום אמריקה.

 

בשנים האחרונות, עם התעצמות המוסדות, מחלק הרב את זמנו בין ישראל לארצות הברית, ולעתים טס מיבשת ליבשת כמה פעמים בשבוע כדי למסור בכל אתר את שיעורי התורה הקבועים שלו.

 

עם הכסף, באות הצרות

הרב יאשיהו פינטו, אומרים חסידיו, אינו מחולל נסים ולא "איש של מופתים". בשונה מרבנים מקובלים אחרים, "באבות" למיניהם, כוחו הוא בעיקר בחוכמת החיים ובעצות הנכונות שהוא מעניק למאמיניו. זה כנראה מה שגרם לפוליטיקאים כמו ציפי לבני, ואנשי עסקים כמו נוחי דנקנר לפנות לרב להתייעצויות חשובות מבחינתם. זה גם מה שגרם לבעלי המאה לפתוח בפניו את הלב – ואת הכיס.

 

החיבור לטייקונים, אם כן, היה רק עניין של זמן. הוא השיא להם עצות - הם ראו בו גורו. הוא היה עבורם מקור השראה - הם התמכרו. הוא סיפק להם שאר

רוח, קצת יידישקייט – והם הרגישו רוחניים.

 

את הווילה האדירה שבה גרה משפחת פינטו באשדוד קנה עבורו המיליארדר היהודי ג'יי שוטנשטיין, אבל גם היא מתגמדת נוכח הערכת מגזין פורבס ישראל כי הונו של הרב מוערך ב-75 מיליון ש"ח.

 

אלא שעם הכסף באו גם הצרות, שעיקרן ניסיונות סחיטה שהרב פינטו טוען כי נפל קורבן להם, וכעת גם החשד ששיחד קצין משטרה בכיר כדי שיחשוף בפניו חומרי חקירות שהוא קשור בהן (הרב, אגב, הכחיש בתוקף). האם זה ייגמר כשתיפתח קופת שרצים על גבו, או שמא יתברר כי אכן מדובר בניסיון של גורמים עבריינים להשתמש ברב ללא ידיעתו? החקירה בעיצומה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב יאשיהו פינטו
צילום: אבי רוקח
צילום: לירון נגלר-כהן
הרבנית דבורה פינטו
צילום: לירון נגלר-כהן
מומלצים