שתף קטע נבחר

שנים של עבודה, נוכחות קרקעית והרוגים - פירוק סוריה מנשק כימי הוא "סיוט לאובמה"

הנושאים שהובילו את נשיא ארה"ב לשרטט פעולה פוטנציאלית מוגבלת בסוריה צפויים לרדוף אחריו בדרכו ליישום היוזמה לנטרול מאגרי הנשק של אסד. "מדינה שתשלח את אנשיה לשטח תהפוך למטרה", העריך מומחה

נטרול סוריה ממאגרי הנשק הכימי שלה עלול לקחת שנים, להוביל להצבת חיילים על הקרקע ולגרור בהכרח לאבידות בנפש, כך העריך היום (ד') "הניו יורק טיימס" שהסתמך על שיחות עם מומחים לנושא, פקחי נשק בינלאומיים וגורמים בכירים שמעורים במארג היחסים הדיפלומטי בין סוריה לבין המדינות המעורבות. "הובלה בטוחה של נשק כימי באזור מלחמה היא רק הסיוט הראשון שעמו ניאלץ להתמודד", הודה יועץ בכיר לנשיא ארצות הברית ברק אובמה.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

שיטת העינוי בכלא: שירים של חוליו איגלסיאס

הפיצוי למשפחתו של בן זיגייר: 4 מיליון שקל

 

"אנחנו מדברים למעשה על שליחת חיילים לשטח", אמר פקח נשק של האו"ם. "אי אפשר פשוט להציב מישהו בשער, הפעולה מחייבת שכבות של אבטחה". דבריו עולים בקנה אחד עם הערכות הפנטגון, שמנה 75 אלף חיילים ככוח מספק להבטחת הצלחת המשימה. המספר העצום הזה הוטל בספק על ידי גורמים אחרים בממשל, אך אין ספק שהוא העניק קנה מידה לגודל המבצע.

 

על פי העיתון האמריקני, מאגרי הנשק הכימי של בשאר אסד מפוזרים לאורך סוריה ולרוחבה. עקבות להם ניתן למצוא במפעלים, בבונקרים ובמחסנים רבים - כולם אמורים להיות תחת פיקוח בינלאומי, כחלק מהיוזמה שנועדה לבטל את

התקיפה האמריקנית הפוטנציאלית בשטח המדינה.

 

הבעיה העיקרית, נטען, היא שגם בעיתות שלום הפכה משימה מעין זו למאתגרת. צפון קוריאה, עיראק ואיראן הן המדינות האחרונות ששירטטו בשטח דוגמה מוחשית לכך. סוריה מדממת בשנתה השלישית של מלחמת אזרחים, ורבות מנקודות המוצא במפת הנשק הכימי שלה ממוקמות באזורי קרבות.

 

הדיווחים הרבים על שינוע חלק ממאגרי הנשק הללו על ידי אסד עצמו, שחשש מנפילתם לידי כוחות המורדים, הובילו גם לטשטוש המידע המערבי בנושא. ההערכה המסורתית עסקה ב-42 אתרים כימיים שונים, אך לאחרונה הצהיר גורם מודיעיני בארצות הברית כי ארצו "יודעת כעת ברמה מספקת על 19 אתרים בלבד".

 

פיזור הנשק הכימי בסוריה ()
פיזור הנשק הכימי בסוריה

"זוהי משימה עצומה לפקחים להשעות את הייצור, לאמוד את המלאי הקיים ולחסום אפשרות לפיתוח נוסף", הדגיש מומחה

לנשק כימי מקליפורניה. "ואז הם עוד צריכים להרוס חלק ניכר מאמצעי הנשק - באזור מלחמה. כדאי להיזהר מהעסקה הזו, היא אטרקטיבית באופן מטעה".

 

מומחה בריטי לנשק כימי קבע במידה רבה של ודאות כי "כמות מסוימת של קורבנות תהיה בלתי נמנעת". לדבריו, "יש לשאול אם היתרונות יהיו שווים את כמות הכאב". מומחים אחרים הדגישו כי אין מדובר בנושא תיאורטי, אלא במציאות ובהערכה ריאלית. "מדינה שתשלח את אנשיה לשטח - לבקר ולפקח, לפרק את הנשק או לאבטח את התהליך - תהיה מטרה לקבוצה כזו או אחרת. לא משנה מהי זהותך, המציאות בסוריה מבטיחה שתוגדר כמטרת אש על ידי אחד מהצדדים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פקחי האו"ם בשטח סוריה
צילום: רויטרס
מומלצים