שתף קטע נבחר

חשיפה: ארה"ב העבירה ל-8200 מידע סודי

הדלפה חדשה של אדוארד סנואודן מערבת פעם נוספת את ישראל. על פי דיווח ב"גרדיאן" הבריטי, סוכנות הביון האמריקנית NSA מסרה לידי ישראל מידע מודיעיני רגיש שכולל לעתים מידע על אזרחים אמריקנים - מבלי לסנן אותו. באחד המסמכים שהודלפו דורג הביון הישראלי כשלישי בתוקפנותו נגד ארה"ב

אחרי שחשף כי ארצות הברית ריגלה אחרי ישראל , חושף המדליף האמריקני פרטים על הקשר הקרוב בין סוכנויות המודיעין של שתי המדינות: העיתון הבריטי "גרדיאן" דיווח היום (יום ד') כי סוכנות הביון האמריקנית NSA שיתפה את מקבילתה בישראל - יחידת 8200 (באנגלית: Israeli Sigint National Unit) - במידע מודיעיני גולמי רגיש, ובו בין היתר פרטים על אזרחים אמריקנים.

 

עוד חדשות בעולם :

אובמה ב-11.9: "כוח לא בונה לבד את העולם"

"אריה יקר", "פרעה אכזר": בשאר אסד בן 48

מ"פאשניסטה" באמריקה ללוחמת באפריקה

 

המידע על הקשר שניהלו סוכנויות הביון מארה"ב וישראל הגיע ל"גרדיאן" מידי המדליף האמריקני אדוארד סנואודן. סנואודן, עובד לשעבר ב-NSA, קיבל לפני חודשיים מקלט מדיני זמני ברוסיה ומבוקש על ידי הרשויות בארצו. אולם, הוא עדיין ממשיך להדליף פרטים סודיים שגורמים מבוכה רבה לממשלו של ברק אובמה.

 

מתוך מזכר ההבנות בין ה-NSA ל-8200 ()
מתוך מזכר ההבנות בין ה-NSA ל-8200

 

כתב ה"גרדיאן" גלן גרינוולד, שמנהל קשר קרוב עם סנואודן, פרסם למעשה את מזכר ההבנה בין ה-NSA לבין יחידת 8200 על חילופי מידע גולמי ביניהן מבלי להגביל את השימוש בו.

 

הסכם בלי מגבלות

המידע שהועבר לידי סוכנות המודיעין הישראלית כלל תמלילי שיחות טלפון, הודעות פקס, הודעות טלקס, תכתובות דואר אלקטרוני וחומרי מודיעין קוליים ודיגיטליים. עובדה שוודאי תכעיס את הציבור האמריקני היא שסוכנות ה-NSA לא ערכה כל סינון למידע שהעבירה למקבילתה הישראלית, מידע שהכיל פרטים על אזרחים אמריקנים.

 

בהסכם בין ארה"ב לבין ישראל לא הוטלו על יחידת 8200 מגבלות על שימוש בחומר המודיעיני הרגיש שקיבלה לידיה למעט מגבלה אחת שקשורה למידע על גורמי ממשל אמריקניים. במידה שמידע כזה הגיעה לידי יחידת המודיעין הישראלית, היא נדרשה על פי ההסכם להשמיד אותו.
 

העסקה בין שני גופי המודיעין נחתמה בחודש מרס 2009 והמזכר המדובר משתרע על פני חמישה עמודים והוא נוגע לחלוקת מידע שנאגר מכל סוגי התקשורת הציבורית. אגב, אין מן הנמנע שהמודיעין האמריקני מקבל גם הוא שיחות טלפון ואימיילים של אזרחים ישראלים.

 

ידידים ומרגלים

עם זאת, למרות המידע המודיעיני הרגיש שקיבלה ישראל לידיה מהביון האמריקני, היא לא היססה כנראה גם לרגל אחרי ארה"ב. באחד המסמכים המסווגים שהגיעו לידי ה"גרדיאן" ומתוארך ל-2008, מציין גורם בכיר ב-NSA שישראל ריגלה בצורה אגרסיבית אחרי ארה"ב. "מצד אחד, הישראלים הם שותפים נהדרים בתחום הסיגינט (מודיעין אותות), אבל מצד שני, הם סימנו אותנו כמטרה כדי ללמוד על עמדותינו בנוגע לבעיות במזרח התיכון", אמר הגורם. "ה-NIE (הערכת המודיעין הלאומית) דירגה אותם כשירות הביון השלישי בתוקפנותו נגד ארה"ב". 

 

בהמשך המסמך צוטט הגורם ב-NSA אומר: "אחד האיומים הגדולים ביותר על ה-NSA מגיע למעשה משירותי מודיעין ידידותיים כמו ישראל. עוד אמר הגורם כי "יש פרמטרים שלפיהם ה-NSA חולק עמם מידע, אבל מעבר המידע הוא רב מאוד, ולפעמים אנחנו חולקים יותר ממה שאנחנו מתכוונים". סוכנות ה-NSA סירבה להגיב לכתב של העיתון הבריטי "על מידע ספציפי שקשור לסידורי שיתוף מידע".

 

רשת הטלוויזיה "גלובו טי.וי" בברזיל דיווחה רק שלשום כי ה-NSA ריגלה אחרי ענקית החיפוש "גוגל" ואחר חברת הנפט הלאומית של ברזיל. הרשת דיווחה על הדברים מתוך מסמכים שהדליף סנואודן. בדיווח לא נמסר איזה מידע הצליחה הסוכנות האמריקנית להשיג.

שבוע קודם לכן דיווחה סוכנות הידיעות AP כי הסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב עקבה אחרי אמצעי התקשורת של נשיאת ברזיל, דילמה רוסף, ושל נשיא מכסיקו, אנריקה פנייה נייטו. בין היתר, עקבה הסוכנות אחרי המיילים של הנשיא המקסיקני עוד לפני שנבחר לתפקיד. 

 

שר המשפטים הברזילאי, אדוארד קרדוזו, אמר כי "אם הדיווח יתברר כנכון, הדבר ייחשב חמור מאוד וכהפרה של ריבונות ברזיל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים