שתף קטע נבחר

אושפיזין בטבע: אירועי סוכות ללא תשלום

מקריית שמונה בצפון ועד אילת בדרום, יתקיימו בחג הסוכות מגוון טיולי טבע עירוני במרחק נגיעה מהבית והכל ללא תשלום. הנה הפעילויות שמחכות לכם

"טבע עירוני הוא כל שטח פתוח או בנוי, בו קיימות מערכות טבעיות, על מכלול מרכיביהן, או תופעות טבע נקודתיות בתחום העיר. המונח כולל מגוון תופעות, מאזורים טבעיים הנמצאים בשולי העיר, או חודרים אליה, ועד למינים מקומיים המצויים בשטח מגונן או בנוי", מסבירה פזית שביד, מנהלת תחום קהילות ופעילות עירונית בחברה להגנת הטבע.

 

בשונה משמורת טבע, באתר טבע עירוני צרכי האדם והקהילה חשובים במידה שקולה לשמירה על משאבי הטבע. לכן, בתכנון מערך תשתיות טבע עירוני או אתר טבע עירוני, בניגוד לשמורות טבע, מוקדשת תשומת לב שווה לשימור המשאבים הטבעיים מחד, ולפיתוח תשתיות קולטות קהל מאידך.

 

עוד טיולים בטבע בערוץ התיירות:

 

"מטרתו של האתר, מעבר לשימור המצאי הטבעי, היא יצירת מקום שבו הציבור הרחב יכול לפגוש,

בקרבה למקום מגוריו, את ערכי הטבע המיוחדים לעירו, בצורה זמינה, זולה ומיידית", היא מוסיפה.

 

בחול המועד סוכות, בין ה-20 ל-24 בספטמבר, לרגל שנת ה-60 לחברה להגנת הטבע, יתקיימו חמישה ימים של חגיגת טיולים וסיורים בדגש על טבע עירוני - במרחק נגיעה מהבית, ב-12 ערים ו-3 ישובים ברחבי הארץ, מקריית שמונה בצפון ועד אילת בדרום. כל הפעילויות ללא תשלום והציבור מוזמן, אך יש צורך בהרשמה מראש באתר האינטרנט.

  

חיפה

שישי: קבלת שבת בנחל אזוב: השביל בוואדי חושף אותנו למגוון של נופים. ממרומי הוואדי נשקף נוף של חורש ירוק, בשוליו אזורים בנויים ובקצהו הים.

שבת: סיור והפינג בנחל לוטם תחתון: הנחל מחבר בין מרכז הכרמל ובין שכונות חוף הים, נטייל בחלקו התחתון, הכלל מערה יפה, ציפורים וחורש ים תיכוני עשיר, נסיים בהפנינג טבע עירוני בגן אופירה, בשכונת שפרינצק.

 

נחל אזוב (צילום: יאיר זיידנר, אתר מפה) (צילום: יאיר זיידנר, אתר מפה)
נחל אזוב(צילום: יאיר זיידנר, אתר מפה)

 

תל אביב

שבת: סיור צפרות הכולל תצפיות וטיבוע ציפורים בפארק הירקון. בואו לפגוש את הציפורים המתגוררות ממש לידינו, ללמוד על חשיבות הטיבוע ולהתנסות בו בשטח. בהדרכת מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע.

שבת: ציפורים תל אביביות: תופתעו לגלות כמה מיני ציפורים מצאו את פארק הירקון כחלקת הנדל"ן הטובה בעיר ובחרו להתגורר שם. נצפה בציפורים אשר מתארגנות לקראת הערב, ללינה.

ראשון: סיור עטלפים - בואו לשמוע מקרוב על היונק המעופף. בהדרכת שמוליק ידוב, מנהל מרכז היונקים של החברה להגנת הטבע.

ראשון: חוף גבעת העלייה - אחת מפנינות הטבע העירוני הבתוליות האחרונות הנמצאות בשולי העיר, בגבול עם בת ים. נראה את מצוק הכורכר ונשמע על טבלאות הגידוד בעלות הנוף הייחודי והאופייני, אשר עתידות להפוך לשמורות טבע ימיות.

 

התחנה לחקר ציפורים בירושלים (צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע) (צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע)
התחנה לחקר ציפורים בירושלים(צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע)

 

חולון

שישי: סיור לכל המשפחה בחולות חולון, בית הגידול הייחודי, החולות, חושף אותנו למגוון של בעלי חיים וצמחים מדבריים, האופייניים לחלקים הדרומיים של חולות החוף. בהדרכת ד"ר בעז שחם.

 

מודיעין

שישי: סיור וטיבוע ציפורים בגבעת שר, אשר קרובה לפארק האקסטרים של העיר ומהווה תחנת עצירה לציפורים בעונת הנדידה ומאכלסת מינים מגוונים ורבים.

שישי: לקראת שבת בתיתורה. הגבעה הייחודית במרחב מודיעין, בה שרידים של חקלאות העבר בארץ ישראל ועצי בוסתן. היא משמשת גם בית גידול למגוון מינים, בשל מיקומה בלב המסדרון האקולוגי.

שבת: בואו לסיור בגבעת הברפיליה, פנינת טבע ייחודית הצמודה לשכונת קייזר. לא רבים יודעים, אך גבעה זו מאכלסת מינים רבים, בהם קיר השרקרקים, בו נהגו זוגות של שרקרקים לקנן, ולאחרונה ניתן לראות שם את העוף הדורס כוס החורבות.

 

גת עתיקה בגבעת תיתורה (צילום: גילי סופר) (צילום: גילי סופר)
גת עתיקה בגבעת תיתורה(צילום: גילי סופר)

 

ירושלים

שישי: הנווט הצעיר - בנדידת הסתיו, ציפורים בנות כמה חודשים עפות בלי ההורים מאירופה לאפריקה. אנו נעזור להן בדרכן. האירוע יתקיים בעינות תלם.

שישי: סיור בעמק המצלבה, בה תולדות העיר וחקלאות מסורתית נפגשות בפינת טבע ייחודית. נצא לסיור בעקבות צמחים וחיות שעיצבו את העיר.

שבת: עין כרם - נצא לסיור אחרי הצהרים בכפר הציורי, בו הטבע הפך זה מכבר לחלק בלתי נפרד מהאדריכלות, מהאווירה ומאורח החיים שם.

ראשון: הצטרפו אל צוות החוקרים של התחנה לחקר ציפורים, הסמוכה לכנסת, לבוקר מרתק עם ציפורים נודדות ומקומיות, בו נראה את הציפורים ממרחק נגיעה, נטבע אותן ונשחרר אותן לחופשי.

ראשון: סיור טבע עירוני במצפה נפתוח, בו נפגוש עדר צבאים ונראה איך האדם והטבע נפגשים.

 

אחת מפעילויות הילדים בעינות תלם (צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע) (צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)
אחת מפעילויות הילדים בעינות תלם(צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)

 

באר שבע

שישי: עם ציוץ הציפורים, אנחנו לא מתעצלים וקמים לסיור לכל המשפחה, באזור אנדרטת חטיבת הנגב, המשלב חווייה של טיבוע ציפורם והיכרות עם החי מתחת לאבן.

שישי: סיור שקיעה על שביל סובב באר שבע, באזור גבעת המאגורות. בואו להכיר את הנוף הנשקף בחלון - טבע, בורות מים, צמחים ובעלי חיים, בשילוב קבלת שבת וצלילים עם מעגל מתופפים.

 

גם פה יש ציפורים. אנדרטת חטיבת הנגב (צילום: חן ליאופולד)
גם פה יש ציפורים. אנדרטת חטיבת הנגב(צילום: חן ליאופולד)

 

נתניה

שני: פעילות לכל המשפחה בפארק אגם החורף, היכרות עם פנינת הטבע, סיור והסבר על השלולית והשטח הטבעי המקיף אותה, יצירה בחומרים טבעיים וממוחזרים ומשחק משימות משפחתי.

 

לוד

שלישי: יריד קיימות פעיל, הכולל טיבוע ציפורים, סדנת קומפוסט, סדנאות יצירה, הכנת שקיות ריח מצמחי מרפא, הכנת סבונים ועוד. מפגש בחצר בית הספר העירוני בלוד.

 

אילת

שבת: פתיחת שנה בחוף הדקל, כולל תחנת מידע והסברה בנושא טבע עירוני, יריד הפנינג עם תחנות הפעלה, תיאטרון רחוב, וסרט חדש שהופק לטובת השמירה על מפרץ אילת.

 

חוף הדקל באילת (צילום: יוסי דוס-סנטוס) (צילום: יוסי דוס-סנטוס)
חוף הדקל באילת(צילום: יוסי דוס-סנטוס)

 

קריית שמונה

שני: הפנינג טבע עירוני בפארק הזהב, כולל סיורים מודרכים לאורך הנחל, דוכני יצירה מגוונים לכל המשפחה והצגת ילדים.

 

שלומי

שני: הזנקה למשחק תחנות ברחבי העיר, סיום המשחק והתכנסות במרכז אתגרים. חלוקת פרסים למנצחים וסרטון טבע.

 

מעלות

שלישי: הרצאה במתנ"ס סביונים בנושא צמחי מרפא ותבלים המאפיינים את הסביבה הקרובה, מסלול טיול בשטח פתוח בשולי שכונת מגורים ותיקה בעיר, העובר בחורש ים תיכוני שבו תצפיות לנחל כזיב.

 

מטיילים בנחל כזיב  (צילום: ערן פלדמן  ) (צילום: ערן פלדמן  )
מטיילים בנחל כזיב (צילום: ערן פלדמן )

 

ריחניה

שישי: טיבוע ציפורים בשטח והכנת מתקני האכלה ומגדיר ציפורים, סרט טבע במל"ש (מרכז לימודי שדה), תחנות יצירה מחומרים מהטבע, הכנת פיתות בטאבון.

 

אבו סנאן

שישי: הרצאה בנושא בריאות וסביבה, סדנאות ופעילויות יצירה מחומרים ממוחזרים, הכנת שקיות ריח, נטיעת עצים ופרחים באדניות סביב בית ספר, צביעת קיר וחידון ידע בנושא סביבה. בבית הספר חטיבת הביניים אבו סנאן.

 

ג'ת יאנוח

שבת: ניפגש בתחילת מסלול בריכת הארז ונצא לסיור בוקר לכיוון הבריכה. הסיור מיועד למשפחות עם ילדים. בתכנית: חידון טבע, הדרכות בנושא טבע עירוני ופעילויות לילדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר זיידנר, אתר מפה
להכיר מגוון של נופים. נחל אזוב
צילום: יאיר זיידנר, אתר מפה
מומלצים