שתף קטע נבחר

קרי על אסד: לא נפסיק בהשמדת הנשק הכימי

מזכיר המדינה האמריקני נפגש עם נתניהו והדגיש כי הנשק הכימי הוא רק נדבך אחד מתוך מכלול השינויים שסוריה צריכה לעמוד בהם, כמו סיום ההרג והפליטות. נתניהו ביקש "להבטיח כי סוריה תיפטר מכל הנשק הכימי"

השמדת הנשק הכימי בסוריה אינה הדבר היחיד שעומד על הפרק - כך הבהיר היום (א') מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, בפגישתו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאחר שסיכם עם רוסיה את פרטי ההסכם לפירוק סוריה מנשק כימי.

 

קרי נפגש עם ראש הממשלה ודן עמו בהתפתחויות הנוגעות לסוריה ובהמשך המשא ומתן המדיני של ישראל והפלסטינים. ראש הממשלה הבהיר: "המשטר הסורי חייב להיפטר מכל הנשק הכימי שלו. העולם צריך להבטיח שלמשטרים קיצוניים לא יהיה נשק כימי".  

קרי ונתניהו במסיבת העיתונאים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קרי ונתניהו במסיבת העיתונאים(צילום: רויטרס)
 

דיווחים נוספים בערוץ החדשות של ynet:

אסד לא ימהר לוותר על "ברירת שמשון" שלו  / פרשנות

סוריה: אנחנו ניצחנו. המורדים: אובמה שקרן

 

נתניהו אמר עוד, כי "הימים האחרונים הראו לנו משהו שאני אומר זה זמן רב - כדי שלדיפלומטיה יהיה סיכוי כלשהו לפעול, היא חייבת להיות מלווה באיום צבאי אמין. מה שנכון לגבי סוריה, נכון לגבי איראן". בפנותו למזכיר המדינה הביע ראש הממשלה הערכה על "ההזדמנות שהייתה לנו לשוחח באריכות על שאיפתנו לשלום והמשך השיחות עם הפלסטינים. שנינו יודעים כי הדרך אינה קלה, אולם יצאנו לדרך הזאת יחד איתך במטרה להצליח וכדי להגיע לפיוס היסטורי בין הישראלים והפלסטינים שישים קץ לסכסוך אחת ולתמיד".

 

קרי הבהיר כי מלבד פירוק הנשק הכימי, ארה"ב מצפה מהסורים "להפסיק את ההרג, את הפליטות שקורעת את סוריה ואת כל האזור. כמו שאמרנו, אין פתרון צבאי לקונפליקט הזה, ואנחנו לא רוצים ליצור עוד קיצוניים. אנחנו רוצים למצוא פתרון פוליטי". בפנותו לכל חלקי האופוזיציה בסוריה, אמר קרי כי האמריקנים "מבינים שהשמדת הנשק הכימי היא לא הפתרון, ואנחנו לא נפסיק בזה".

 

מזכיר המדינה הוסיף: "האתגר של כולנו הוא הטיפול בנשק להשמדה המונית. זה עניין של העולם כולו. הסכסוך המתמשך בסוריה משפיע על כל שכנותיה, עם זרם הפליטים המתמשך אליהן". הוא הבהיר כי "היה שימוש בנשק כימי נגד אזרחים. אלו פשעים נגד האנושות". על ההסכם המתגבש בעניינה של סוריה אמר קרי כי מדובר ב"מסגרת שהאו"ם צריך לאשר, אבל יש יכולת להשיג את כל הנשק הכימי מסוריה. הרוסים הסכימו, משטר אסד הסכים לספק את מיקום הנשק תוך שבוע, ורוסיה וארה"ב הסכימו על תוכנית השמדת הנשק. זה יהיה אפקטיבי רק אם זה יבוצע".

 

האיום האמריקני לדבריו נותר בעינו: "אובמה הבהיר שכדי להשיג את זה, האיום בשימוש בכוח יישאר. אל תטעו, לא הורדנו שום אופציה מהפרק, אובמה רציני בשימוש בכוח אם יהיה צורך". לדבריו, "אסור לנו להסתפק במילים חלולות, כי הדבר משפיע על כל הנושאים האחרים - איראן, צפון קוריאה ועוד". ההסכם לגבי סוריה יקרין על מדינות אלה, הוסיף קרי. 

 

בהתייחס למו"מ הישראלי פלסטיני אמר: "אני משוחח עם מנהיגי ישראל והרשות הפלסטינית ישירות וכולם מבינים למען מה אנחנו עובדים - שתי מדינות שחיות זו לצד זו בביטחון".

 

גם מוקדם יותר היום התייחס ראש הממשלה לפירוק סוריה מנשק כימי ואמר כי "אנו נמצאים היום בעיצומה של רעידת אדמה אזורית שלא הייתה כמותה מאז קום המדינה". בטקס האזכרה במלאות 40 שנה למלחמת יום הכיפורים שהתקיים בהר

הרצל בירושלים, ציין נתניהו כי "ההבנות בין ארצות הברית ורוסיה ייבחנו במבחן התוצאה - השמדתם המלאה של כל מאגרי הנשק הכימי שהמשטר הסורי השתמש בו נגד אזרחיו".

 

נתניהו אמר עוד כי "מבחן התוצאה חל גם על המאמצים של הקהילה הבינלאומית לעצור את התחמשותה הגרעינית של איראן. גם כאן לא המילים יקבעו אלא המעשים והתוצאות. בכל מקרה ישראל חייבת להיות ערוכה ומוכנה להגן על עצמה בכוחות עצמה מול כל איום והיכולת הזו והנכונות הזו חשובה היום יותר מתמיד".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 15/09/2013 14:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מוסר פרטים. קרי עם נחיתתו בארץ, היום
צילום: רויטרס
מומלצים