שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, אתר שטורעם.נט

הרבנים הראשיים: הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו

בתום מירוץ סוער, ולאחר שנספרו קולותיהם של 147 חברי האסיפה הבוחרת, אלה שמות הרבנים הראשיים: הראשון לציון הבא הוא הרב יצחק יוסף, והרב הראשי האשכנזי - דוד לאו. ראש הממשלה בירך: "העת לפעול להגברת האחדות"

הרב יצחק יוסף הוא הראשון לציון הבא, הרב הראשי הספרדי. הרב דוד לאו הוא הרב האשכנזי. הרב שמואל אליהו והרב דוד סתיו הגיעו למקום השני. כך הכריזו יו"ר האסיפה הבוחרת את הרבנים הראשיים וסגן שר הדתות, מה שסיכם מירוץ ארוך וממושך. הרבנים הראשיים - הספרדי והאשכנזי - יחליפו את הרב שלמה עמאר והרב יונה מצגר, ויכהנו בעשר השנים הבאות בתפקיד, כפי שהכריעו 147 החברים באספה הבוחרת, שהצביעו מוקדם יותר היום (ד').

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

מיד עם בחירתם שוחח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם הרבנים הראשיים הנבחרים, ובירך אותם: "זאת העת לפעול להגברת האחדות בעם ישראל, ולהרבות באהבת ישראל", אמר נתניהו, שהזמין את הרבנים להצטרף לחוג התנ"ך שהוא מקיים בביתוף על שם חמיו, שמואל בן-ארצי.

 

גם נשיא המדינה, שמעון פרס, שוחח עם הרבנים החדשים. לרב דוד לאו אמר: "בטוחני כי נתיביך שלום, הוכחת זאת לא פעם בעשייתך. אני יודע כי את אותה רוח שהפצת בעירך מודיעין תפיץ מעכשיו גם לעולם כולו".  הוא הוסיף כי "זו תחילה של תקופה חדשה, אתה נצר למשפחה שנשאה את הלפיד משואה לתקומה".

 

בשיחתו עם הראשון לציון הנבחר, הרב יצחק יוסף, אמר הנשיא, ששומר על יחסים קרובים עם אביו: "אני מאושר מבחירתך ושמח שהמסורת המפוארת של משפחתך ממשיכה כעת דרכך. בטוחני כי תשרת את עמך בצניעות ובחן, ושתביא תורה ברכה ואור לישראל".

 

בנט ולבני מקווים לשיתוף פעולה

יו״ר הבית היהודי ושר הדתות, נפתלי בנט ("הבית היהודי"), בירך אף הוא את הרבנים הראשיים הנבחרים,

ואיחל להם הצלחה בתפקידם. "אני מקווה כי הם יפעלו ויביאו לקרוב לבבות בעם ישראל", אמר. "מערכת הבחירות הנוכחית הבליטה את הצורך בשינויים מהותיים במוסד הרבנות, והתחלנו לפעול לשם כך בחודשים האחרונים.

 

"הרב יצחק יוסף יחד עם הרב דוד לאו, יהיו חלק מהמפכה שהבית היהודי מוביל במשרד הדתות, ושכבר החלה במהפכת 'בחר לך רב', בצמצום מועצות דתיות ובביטול מינויים פוליטיים במועצות הדתיות. בפעם הבאה יהיה רב ראשי אחד לישראל, כמו שיש רמטכ״ל אחד ונשיא אחד לישראל". 

 

שרת המשפטים, ציפי לבני, אמרה כי היא "מקווה לשיתוף פעולה עם הרבנים הנבחרים לקידום הרפורמות הנדרשות העומדות על הפרק". היא הוסיפה כי "מוסד הרבנות הראשית משפיע על חייהם של כלל אזרחי ישראל. לפיכך, אני מאחלת שידעו לפרש את התורה בדרך של המבינה את צרכי כלל אזרחי ישראל; תורה המקרבת ולא מרחיקה, מפייסת ולא מפלגת, והמחזקת את המקף המחבר בין היהודית לדמוקרטית ".

 

הרב סתיו: "נמשיך להיות חומת מגן יהודית"

הרב דוד סתיו העומד בראש ארגון "צהר", שהפסיד לרב לאו את התפקיד - בירך הערב את הזוכים, ואיחל להם כי "יזכו לשנות את הרבנות, ולהצליח לחבר אותה מחדש אל כלל הציבור הישראלי – הציבור שאותו הרבנות נועדה לשרת".

 

"צהר מתחייבת לשתף פעולה עם הרבנים הנבחרים בכל התחומים החיוניים לעתיד היהודי המשותף במדינת ישראל", נאמר בהודעה שהוציאו הרב וארגון "צהר". "במקביל, צהר מתחייבת כלפי הציבור הישראלי וכלל המפלגות הציוניות שתמכו ברב סתיו, ומיליוני הישראלים שאותם הם מייצגים, שהיא תמשיך להיות שם בשבילם כחומת מגן יהודית מול מגמות של בדלנות, הקצנה, עסקנות ושררה.

 

"רצה הקב"ה שלא נעשה את המהפכה של 'צהר' מתוך המערכת, אך ליבנו אמונה - ואנחנו נמשיך להשתדל לחבר את היהדות לעם ישראל כולו כהלכה ובאהבה, כדי שחלילה לא נתפצל לשני עמים".

 

הרב סתיו חתם בתקווה: "מי ייתן וכפי ששינינו את האג'נדה של כל המועמדים בבחירות האלו - שבגלל 'צהר' דיברו בראש ובראשונה על קירוב לבבות ואחדות עם הציבור החילוני והמסורתי - כך נוכל גם להמשיך להשפיע על גישת הממסד הרבני בנושאים הבוערים של בירור יהדות, כשרות, שמיטה, גיור ונישואים כהלכה".

 

"שאלה לא יהיו הבחירות האחרונות לרבנות"

הרב ציון בוארון, שהתמודד על תפקיד הרב הספרדי, הודה לכל התומכים והמסייעים וחברי הגוף הבוחר שהצביעו עבורו, ואמר כי הוא מתפלל לאחדות השורות בעם.

 

ח"כ עליזה לביא ("יש עתיד"), חברת הגוף הבוחר שסיעתה תמכה במובהק ברב דוד סתיו, הביעה תקווה כי הרבנים הנכנסים "יבינו את גודל האתגר המונח על כתפיהם", כדבריה. "על הרבנים החדשים להבין כי הרבנות הראשית זקוקה לשינוי יסודי ומיידי, וכי עליהם להחזיר את אמון כלל הציבור הישראלי במוסד הרבנות ובשירותי הדת. אם לא יפעלו ברוח זו, אלה עלולות להיות הבחירות האחרונות לרבנות הראשית".

 

חבר הגוף הבוחר את הרבנים הראשיים, ח"כ הרב ישראל אייכלר, היה קצת פחות ממלכתי הערב: "הוכח שוב שלמרות הכיבוש הריפורמי במערכת המשפט ובממשלת הזדון, העם בחר ברבנים שנתמכו בידי גדולי ישראל", אמר. "כוחם גדול יותר מכל תעמולת הזוועה נגד ההלכה".

 

בראיון שהעניק לערוץ 10, אמר הרב עובדיה יוסף כי "הרב הראשי לא נכנס לפוליטיקה , הוא לא עוסק בפוליטיקה. אז במה עוסק? עוסק בתורה . הוא לא יושב בבית שלו כמו משה רבינו, "וירד משה מהר סיני אל העם".

 

הוא הגדיר את תפקיד הרב הראשי - "קודם כל, אהבת ישראל: אוהב את הבריות ומקרבן לתורה. בלי אהבה אי אפשר לעשות כלום",

והורה לבנו לחוס על העגונות, בתפקידו העתידי כנשיא בית הדין הרבני הגדול, אחד מתפקידיו של הרב הראשי.

 

הרב יוסף נעדר מאזור ההצבעה

שישה מתמודדים הגיעו אל הישורת האחרונה: על תפקיד הרב הראשי האשכנזי התמודדו הרב דוד לאו,  הרב דוד סתיו והרב יעקב שפירא - ואילו על תפקיד הראשון לציון, הרב הראשי הספרדי: הרב שמואל אליהו, הרב יצחק יוסף והרב ציון בוארון.

 

את התוצאות קיבלו מרבית המתמודדים בבתיהם. הרב סתיו נסע לביתו שבשהם כדי לצפות משם בהכרזה. גם הרב דוד לאו עזב את המקום לעירו מודיעין, ואילו הרב יעקב שפירא מיהר לחתונה של תלמיד שבה הוא עורך את החופה, וגם הוא לא נמצא במלון בשעת ההכרזה על הרבנים הנבחרים, וכמותם הרב ציון בוארון, שנסע לביתו שבשכונת סנהדריה בבירה.

 

הרב שמואל אליהו צפה בתוצאות מחדר ששכר עבורו מטהו במלון ליאונרדו, שם נערכו הבחירות,  וכעת הוא  שוהה לצד אמו, הרבנית צביה אליהו. ה"תחושות המצוינות" של המתמודד השנוי במחלוקת, שעבר מערכת בחירות סוערת - התבדו הערב. 

 

לכל אורך ההצבעה נעדר המועמד הרב יצחק יוסף מהמקום, וכמוהו כמעט לא נכחו אנשי ש"ס או אנשי מטהו במקום. החמ"ל במחינתם היה בבית האב, הרב עובדיה שם הוא נפגש במהלך אחר הצהריים עם בוחרים רבים - מתוך ניסיון לשכנע אותם לבחור בו. הרב יוסף קיבל את ההודעה על בחירתו בבית אביו.

 

יום סוער למתמודדים

הרבנים הראשיים הנכנסים הם "נסיכים" - בניהם של רבנים ראשיים בעבר: הרב יצחק יוסף הוא בנו של הרב עובדיה, מנהיגה הרוחני של תנועת ש"ס שכיהן כ"ראשון לציון" בשנת 1973, והרב דוד לאו, רבה של העיר מודיעין, הוא בנו של הרב ישראל מאיר לאו, רבה של תל אביב יפו, שכיהן כרב הראשי לישראל 20 שנה מאוחר יותר.

 

בדרכי אביו. הרב דוד לאו (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בדרכי אביו. הרב דוד לאו(צילום: גיל יוחנן)

 

ההצבעה נפתחה בשעה שלוש, כשראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, וראש העיר תל אביב, רון חולדאי, היו מהראשונים

להצביע. "אני בעד רב ציוני למדינת ישראל", אמר ברקת, ובכך רמז למועמדים דוד סתיו ושמואל אליהו. הוא הוסיף כי הוא מאחל הצלחה לכל מי שייבחר, בסופו של דבר. "אנחנו נחבק אותו, ונעבוד יחד". חולדאי, מצדו, ניצל את המעמד כדי לקרוא לביטול כפל התפקידים ברבנות הראשית, כפי המצב הקיים בעירו, תל אביב, שבה מכהן רב ראשי אחד - הרב ישראל מאיר לאו.

 

"בעזרת ה' נזכה שהיום יהיה מעמד משמעותי של קידוש כבוד התורה וכבוד שמים לעם ישראל ולמדינת ישראל", אמר הרב דוד סתיו, עם פתיחת הקלפי. והרב שמואל אליהו, שזכה לקבלת פנים של שירה וריקודי מצד תומכיו, אמר ל-ynet: "מדובר בבחירות מאוד חשובות לעם ישראל. בסופו של דבר, היום נבנה עולם של רבנות ודיינות שלם, וחשוב שהרבנות תלך לפי הראש שלה, ברוח טובה".

 

לאורך ההצבעה הפגינו מחוץ לבית המלון כמה עשרות פעילים של תנועת "תג מאיר" נגד הרב אליהו, בשל ההתבטאויות השנויות במחלוקת, שבגינן מצא היועמ"ש, יהודה ויינשטיין, את מועמדות כ"בלתי ראויה". הרב ישראל מאיר לאו, רבה של תל אביב - יפו ואביו של המתמודד על משרת הרב האשכנזי, אמר כי ההפגנות מוכיחות כי הציבור המתעניין ברבנות, והיא רלוונטית למדינת ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הרב דוד לאו
צילום: גיל יוחנן
צילום: אתר שטורעם.נט, גיל יוחנן
הרב יצחק יוסף
צילום: אתר שטורעם.נט, גיל יוחנן
מומלצים