שתף קטע נבחר

האו"ם: ראיות חותכות לירי בגז סארין בסוריה

כחודש אחרי שיותר מ-1,400 בני אדם נהרגו בפרבר של דמשק ואחרי שתקיפה מערבית ירדה מן הפרק, מפרסם האו"ם דו"ח רשמי על התקיפה הכימית. הפקחים טוענים כי בידיהם ראיות לירי טילי קרקע-קרקע שהכילו סארין נגד אזרחים, אך לא ברור אם הם מטילים אחריות על אחד הצדדים הלוחמים

חודש עבר מאז הטבח הכימי בפרבר של דמשק ורק עכשיו מפרסם האו"ם את ממצאי הדו"ח שלו - אחרי שתקיפה מערבית ירדה מן הפרק: בדו"ח של פקחי האו"ם שהוגש היום (יום ב') למזכ"ל באן קי מון נכתב כי יש ראיות חותכות ומשכנעות לשימוש בנשק כימי בקנה מידה גדול בתקיפה בחודש שעבר בסוריה, שבה נהרגו יותר מ-1,400 בני אדם.

 

סוריה והנשק הכימי - כותרות נוספות:

אסד לא ימהר לוותר על "ברירת שמשון" שלו

אובמה: "בואו נראה אם סוריה רצינית"

 

לטענת הפקחים, "הדגימות הסביבתיות, הכימיות והרפואיות שאספנו מספקים ראיה משכנעת שטילי קרקע-קרקע שהכילו את גז העצבים סארין היו בשימוש באל-עוטה שליד ידמשק ב-21 באוגוסט".

 

פקחי או"ם במהלך חקירתם באזור דמשק (צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE) (צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE)
פקחי או"ם במהלך חקירתם באזור דמשק(צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE)

 

"המסקנה היא שהיה שימוש בכלי נשק כימיים בסכסוך המתמשך בין הצדדים ברפובליקה הסורית הערבית נגד אזרחים כולל ילדים בקנה מידה גדול", נכתב בעמוד הראשון של דו"ח הפקחים שהוגש למזכ"ל האו"ם באן קי מון על ידי ראש צוות הפקחים אקה סלסטרום. בהמשך היום צפוי באן להציג את הדו"ח במלואו בפני מועצת הביטחון. ממצאי הדו"ח אינם מפתיעים. לפני כמה שבועות הכריז מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי שבתקיפה בפרבר של דמשק היה שימוש בגז העצבים סארין.

 

במערב מחכים ל"רשימת המכולת" של אסד

לפי שעה לא ברור אם דו"ח הפקחים מאשים את משטרו של בשאר אסד או את המורדים בשימוש בנשק הכימי בפרבר של דמשק. בכל מקרה, הדו"ח ייתן דחיפה לתוכנית של ארצות הברית ורוסיה לפרק את סוריה מכל הנשק הכימי שנמצא ברשותה. על ההסכם שהושג על ידי מזכיר המדינה האמריקני קרי  ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, עד 21 בספטמבר צריכה סוריה להגיש רשימה מקיפה של הנשק הכימי שברשותה, כולל שמות, סוגים כמויות ומתקני מחקר ופיתוח. בנובמבר 2013 צפויים פקחים זרים למדינה הערבית לעבודה ראשונית ועד אמצע 2014 כל כלי הנשק הכימי של אסד יושמדו או יוצאו מחוץ לסוריה.

 

התקיפה הכימית ב-21 באוגוסט בוצעה בשעה שפקחי או"ם חקרו דיווחים אחרים על שימוש בנשק כימי במדינה הערבית. לאחר כמה ימים של עיכובים הורשו הפקחים להיפגש עם קורבנות התקיפה, רופאים ואחיות בפרבר של דמשק ולאסוף ראיות שונות.

 

ראש צוות הפקחים של האו"ם סלסטרום מגיש את הדו"ח למזכ"ל באן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ראש צוות הפקחים של האו"ם סלסטרום מגיש את הדו"ח למזכ"ל באן(צילום: רויטרס)

 

לא קיבל מנדט לחפש אשמים. סלסטרום בדמשק על רקע תמונת אסד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לא קיבל מנדט לחפש אשמים. סלסטרום בדמשק על רקע תמונת אסד(צילום: רויטרס)

 

הפקחים קיבלו מהאו"ם מנדט לחקור אם היה שימוש בנשק כימי ואם היה אז באיזה סוג מדובר - אך לא לקבוע מי אחראי לשימוש בנשק הבלתי קונבנציונלי. אולם, דיפלומטים מערביים אמרו כי סוג כלי הנשק ופרטים נוספים שיפורסמו בדו"ח המלא שהגיש סלסטרום ירמזו לאחריות של ממשלת סוריה לתקיפה הכימית.

 

באן על הירי בנשק כימי: "פשע מלחמה"

כמה דיפלומטים סיפרו כי באן תיאר בפני מועצת הביטחון את השימוש בנשק כימי בסוריה "פשע מלחמה" ואמר כי יש להטיל סנקציות על סוריה אם לא תיענה לתוכנית הרוסית-אמריקנית לפרקה מנשק כימי.

 

ובינתיים, ראש סוכנות האו"ם לחקירת פשעי מלחמה, פאולו סרג'יו פיניירו, אמר  כי הסוכנות חוקרת מי עומד מאחורי 14 מקרים של מתקפות כימיות שאירעו בסוריה. פיניירו ציין כי הסוכנות עדיין לא יודעת באילו חומרים השתמשו במתקפות ושהיא ממתינה לדו"ח פקחי האו"ם.

 

למרות טענות המערב, סוריה ובעלת בריתה הקרובה רוסיה הכחישו בתוקף שהממשלה בדמשק אחראית לטבח כימי ואמרו כי מדובר בעבודה של המורדים הסורים שמבקשים לשכנע את המערב להתערב צבאית כדי לסייע להם להפיל את משטרו של אסד.

 

במהלך ראיון נדיר שהעניק בשבוע שעבר אסד לצ'רלי רוז מרשת CBS הכחיש הנשיא הסורי כי השתמש בנשק כימי נגד בני עמו. אסד השווה את הטענות האמריקניות הנוכחיות לאלה של מזכיר המדינה לשעבר קולין פאוול, שניסה לשכנע את העולם, "בצורה שקרית", בקיומו של נשק להשמדה המונית בעיראק, נשק שלא נמצא מעולם על ידי הכוחות האמריקניים שפלשו למדינה הערבית ב-2003.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פקחי האו"ם בסוריה
צילום: רויטרס
מומלצים