שתף קטע נבחר

בכפר של הרוצח מגנים: "לנידאל אין מצפון"

תושבי בית אמין והכפר הסמוך ממהרים לגנות את מעשהו של נידאל אעמר, רוצח החייל תומר חזן. חלקם שיערו כי המניע למעשה היה פלילי, ורק לאחריו המציא הרוצח מניע לאומני "בניסיון להפוך לגיבור"

בכפר בית אמין שממנו יצא הרוצח נידאל אעמר ובכפר הסמוך עזון, שניהם דרומית לקלקיליה, הופתעו התושבים למצוא את עצמם בכותרות כלי התקשורת השונים, בעקבות החטיפה והרצח שבהם הודה, לאחר מציאת גופתו של החייל תומר חזן. ראש מועצת בית אמין, תקיע אעמר, אמר ל-ynet כי בכפר מגנים כל מקרה של רצח ולא משנה מאיזה צד בוצע, הפלסטיני או הישראלי. התושבים העלו השערה כי המניע למעשה היה פלילי בכסות לאומנית. 

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

מעסיק המחבל: "היו לו את כל האישורים"

השב"כ עמד על הרגליים למנוע "גלעד שליט 2"

 

הוא סיפר כי במשך כל השבת הטיל צה"ל עוצר על הכפר וערך בו חיפושים אשר בסופם נעצר נידאל אעמר וחמישה מאחיו. אעמר הוסיף כי הכפר בית אמין תמיד היה שקט ולא היו בו בעבר בעיות ביטחוניות מיוחדות. לדבריו, בשעות הערב התכנסו חברי מועצת הכפר כדי לדון במה שאירע, אולם לטענתו אין להם כל מידע חדש והם ניזונים רק ממה שפורסם בכלי התקשורת השונים.

 

תומר חזן. נרצח  ()
תומר חזן. נרצח

כוחות הביטחון בזירת הרצח (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
כוחות הביטחון בזירת הרצח(צילום: עידו ארז)

הוריו של הרוצח הם תושבי הכפר השכן עזון, המתגוררים סמוך לחלקה חקלאית שנמצאת בפאתי הכפר. בשעות הערב במאוחרות התקהלו עשרות פלסטינים במחסום המפריד בין שני הכפרים בניסיון לעבור מאחד לשני, אולם צה"ל סגר אותו ומנע כל כניסה ויציאה והרחיק את הפלסטינים לעתים גם באמצעים לפיזור הפגנות.

 

רמזי, תושב בית אמין, סיפר כי הכיר את נידאל אעמר ואת אחיו וגינה את הרצח. "לדעתי זה היה רצח על רקע פלילי, וברגע שנידאל נתפס הוא ביקש להפוך לגיבור, לכן הוא המציא מניע לאומני". הוא היה נחרץ בכך שהרוצח טעה במעשהו, "תחשוב רק על המשפחה ועל ההורים שלך במצב כזה, שצריכים להתבייש על מה שהוא עשה". תאופיק, תושב עזון, שהה גם הוא סמוך למחסום, הצטרף לגינוי הרצח: "לכל אדם יש מצפון ולי נראה שלנידאל לא היה מצפון, משום שהוא הכיר את החייל והיה חבר שלו. איך הוא יכול לעשות דבר כזה לאדם שהוא הכיר?"

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בנות משפחת אעמר (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
בנות משפחת אעמר(צילום: חסן שעלאן)
 

רמזי ציין כי גם לו יש אח שכלוא בישראל בגין פעילות טרור, אולם לדבריו הוא מעולם לא היה מסוגל להעלות על דעתו לעשות אותו מעשה כדי לשחרר את אחיו. התושבים בכפרים היו תמימי דעים בנוגע לכך שלמרות המתח הרב שניכר באזור ביממה האחרונה, המצב הביטחוני יירגע וישוב לקדמותו.

 

דבריהם של התושבים מצטרפים לדברי אשתו ובנותיו של אעמר. נג'את קורמטה, אשתו, הבהירה: "הוא אף פעם לא סיפר לנו על התוכניות שלו. כבר שנתיים שהוא לא גר פה ורק לאחרונה חזר לבקר את בנותיו".

 

רנין, בתו, הביעה אכזבה והפתעה ממעשי אביה והוסיפה כי "הבעיה היחידה עם אבא הייתה מבחינה כספית. למרות שהוא אף פעם לא חסך מאיתנו כלום. תמיד היה עוזר לנו ואומר: 'אני רוצה אתכן בנות מתורבתות'. לא ציפיתי שיעשה מעשה כזה, תמיד הייתי שומעת ממנו שהוא נגד מעשים כאלו ונגד בעיות. אני תלמידה בבית ספר ומקווה שהתלמידים לא יציקו לי. אני רוצה שכלום יכבדו אותנו. הייתי ישנה בחיק אבי ואף פעם לא הרגשתי שהוא יעשה דבר כזה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חסן שעלאן
בנות משפחת אעמר. הופתעו
צילום: חסן שעלאן
נידאל אעמר
מומלצים