שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

ישר מהמגזר: אינתיפאדת התפוחים והטלפונים

למה החסידים לא רוקדים עם ילדים על הכתפיים - ומדוע יידה האדמו"ר תפוחים בחסידיו? למה כדאי להיות תימני בעיר אלעד בימים אלה - ומדוע מנפצים סמארטפונים במגזר החרדי? ומה עושה מי שממש לא מוכן להקריב את הטלפון שלו לרפואת הרב עובדיה? כל מה שחם במגזר - ב"נאייעס"

1. למה שחילונים יתפללו על הרב עובדיה?

מעשה ברב עובדיה יוסף, שלפני כמה שנים לקה בלבו. הוא פונה בבהילות לבית החולים - שם קבעו הרופאים כי עליו להיכנס מיד לצנתור. הרב ביקש לחזור לביתו לכמה שעות, עוד לפני הטיפול, כדי "לסדר" משהו - אך הובהר לו כי הדבר מסכן את חייו ואינו בא בחשבון. הוא התעקש – וגם הם, אבל הוא יותר. לבסוף, בלית ברירה, אפשרו הרופאים את שחרורו – לאחר שחתם על הצהרה ולפיה האחריות לשלומו מוטלת עליו בלבד. מה היה דחוף ל"מרן" להספיק לפני הצנתור?

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

בנו, הרב דוד יוסף, שסיפר זאת השבוע כלימוד זכות על אביו ולרפואתו - מגלה: הרב היה באמצע עבודה על פסק הלכה שיתיר אישה מעגינותה. הוא אמר לעצמו: אם לא אעבור בשלום את הטיפול, האישה תישאר אומללה – אולי כל חייה. טוב שאסכן את חיי למענה למשך כמה שעות, ואשלים את המלאכה.

 

 בסביבתו של המנהיג החרדי-ספרדי בן ה-93, המאושפז בבית החולים כבר קרוב לשבועיים במצב קשה, אומרים כי הסיפור הזה – כמו רבים אחרים – מסמל את דאגתו של הרב יוסף לכל אדם מישראל, גם כזה שאולי נפגע פעם מחרצובות לשונו וספג ממנו קללות. בשמה הם מבקשים עכשיו מכל העם – שומרי תורה ומצוות או לא – להתגייס למאמצי התפילה למענו, ו"לקרוע שערי שמים" לרפואת רבי חיים עובדיה יוסף בן גורג'יה.

 

2. למה הסמארטפון נראה מנופץ?

עוד לרפואת הרב עובדיה, הכריזו גורמים חרדים על מבצע לניפוץ סמארטפונים "טמאים", שהשימוש בהם נאסר על ידי הרבנים הבכירים – לזכותו של "מרן". ומה יעשה אדם שחס על ממונו ואינו מוכן להשחית מכשיר שרכש באלפי שקלים? מודעה מפוברקת שנפוצה בקרב החרדים, "מציעה" למכירה כיסוי לטלפון המעוצב כמכשיר מנופץ – בהכשר הבד"ץ. כעת יוכל כל חרד"ק להתרברב כמי שהקריב את הטלפון היקר לרפואת גדול הדור.

 

3. למה בחסידות גור לא לוקחים ילדים על הכתפיים?

המוח היהודי לא נעצר כאן: העיתונאי והבלוגר החרדי חיים שאולזון, הבועט מביתו בניו-יורק, חשף תקנה חדשה בחסידות גור, האוסרת על גברים לשאת ילדים מגיל שלוש על כתפיהם. הכותב, כמו רבים אחרים, סבר שבענייני צניעות עסקינן, שכן אותה קהילה מחמירה בהם מאוד, והסיק כי החשש שמפניו מוזהרים החסידים הוא גירוי מיני מהמגע עם אזור החלציים של הילדים הרכים.

 

אף שאין מדובר בהוראה רשמית, וההסבר הוא ספקולטיבי - הפרסום הוליד סערה-רבתי בגור (ומחוצה לה). גורמים בחסידות ניסו להרגיע וסיפקו שתי סיבות אחרות לחלוטין לתקנה החדשה: סכנה לשלום הילדים, ורגישות כלפי זוגות חשוכי ילדים. החליטו בעצמכם למי להאמין.

 

4. למה התפרעו החסידים בטיש?

מי שלא ראה חסיד צאנז-קלויזנבורג מזנק על שולחן ה"טיש" של האדמו"ר במוצאי חג שמחת תורה, כדי לתפוס את אחד מ-26 התפוחים הקדושים שבהם נוהג הרבי לרגום את צאן מרעיתו - לא ראה ילד משתטח על רצפת בית הכנסת כדי לתפוס סוכריית בר-מצווה מימיו. עכשיו רק נותן לִצפות בסרטון המשעשע, ולְצפות שהסגולה אכן תוכיח את עצמה והזוכה המאושר יזכה לישועות.

 

5. למה התימנים הכי שווים?

מעולם לא היו התימנים מחוזרים כל כך: בעוד שעצרת האו"ם והבעיה האיראנית מעסיקים את התקשורת הכללית כמעט בלי הפסקה, הסיפור החם ברחוב החרדי ובעיתוני המגזר הוא מערכת הבחירות הסוערת באלעד. פרוש (הבן) נגד (המועמד של) דרעי הולכים ראש בראש, והקהילה התימנית בעיר החרדית היא - אולי לראשונה בתולדות העדה כולה - לשון המאזניים. בינתיים הספיקה ההנהגה להכריז על תמיכה במועמד האשכנזי ולזגזג לעבר ש"ס, ויש לה עוד כמעט שלושה שבועות להמשיך ליהנות מהחיזורים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים