שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי

הרב עובדיה יוסף הלך לעולמו בגיל 93

לאחר שלושה שבועות אשפוז, נפטר מנהיגה הרוחני של ש"ס בבית החולים. הלילה חלה הידרדרות משמעותית במצבו, ובשעה 13:24 הודיעו בבית החולים על מותו

הרב עובדיה יוסף הלך לעולמו בגיל 93. הלילה חלה החמרה נוספת במצבו של הרב עובדיה יוסף, שמאושפז כבר שלושה שבועות בבית החולים הדסה עין כרם, ובמהלך הבוקר אירעה עוד הידרדרות משמעותית במצבו. היום (ב'), מעט אחרי השעה 11 בבוקר, נמסר מבית החולים הדסה כי מצבו של הרב קריטי מאוד. "ההידרדרות קיצונית, המצב כל כך קשה, מצבו קריטי ביותר", עדכן בצהריים רופאו של הרב, הקרדיולוג פרופ' דן גילון. בשעה 13:24 נמסר בהדסה כי הרב הלך לעולמו. 

 

הבוקר נמסר כי הרב עובדיה נמצא בקריסת מערכות כללית ובסכנת חיים מיידית וצוות הרופאים נלחם על חייו. מוקדם יותר הוגדר לראשונה מצבו של הרב בן ה-93 קריטי ולא יציב. בני משפחתו של הרב נקראו לבית החולים. גם הרב הראשי לשעבר שלמה עמאר הגיע לבית החולים.

 

דוברת בית החולים הירושלמי מסרה מוקדם יותר כי צוות הרופאים המטפל במנהיגה הרוחני של ש"ס נאלץ במהלך הלילה להוסיף תרופות תומכות במערכות הגוף השונות. התפילות להחלמתו של מרן נמשכו כל העת. לקראת הצהריים הגיע הנשיא שמעון פרס לבקר את הרב והשתתף בתפילות סמוך למיטתו. פרופ' דן גילון, הקרדיולוג המטפל ברב עובדיה יוסף, הודה הבוקר כי "הסכנה לחייו של הרב אמיתית ויותר ברורה וקיצונית. הסכנה לחייו יותר גדולה ממה שהייתה קודם - כולל במצבים הקשים ביותר שהיו בשבועיים האחרונים. השעות האחרונות הן דינמיות לרעה".
  
 (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 
רב המרכזים הרפואיים הדסה, משה קליין, הודיע כי בשל מצבו של הרב יוסף בוטלה חגיגת "הכנסת ספר תורה" שתוכננה להתקיים היום בבית הכנסת של בית החולים בעין כרם - כך החליטה ההנהלה, בהסכמתם של בני משפחת הרב, ושל תורם הספר, פרופ' שאול ענתבי.
 
רבה של מגדל העמק, יצחק דוד גרוסמן, כינס בבית החולים מסיבת עיתונאים שבה אמר כי "הייתי אצל מרן, נישקתי לו את היד, יד חמה של אדם חי, יש למרן חיים כרגע. אף על פי שלפי הרפואה המצב הכי קריטי, אנחנו מאמינים. חכמינו אומרים שאפילו חרב חדה מונחת על צווארו של אדם אל יתייאש, אם הקדוש ברוך הוא יכול להחיות מתים, אז הוא יכול להחיות חיים שצריכים אותו ברגע האחרון, שכל אחד ששומע אותי ייקח ספר תהילים ויגיד פרקי תהילים".
 
אתמול עדכנה הדוברת רחלי גולדבלט כי הוחלט שוב להנשים ולהרדים את הרב עובדיה, שמאושפז במחלקה לטפול נמרץ פנימי בבית החולים הדסה עין כרם, לנוכח קושי נשימתי מתגבר. פרופ' גילון עדכן אז כי חלה החמרה קלה במצבו ונבלמה מגמת השיפור שחלה בימים האחרונים - אך אתמול הוא עוד אמר כי מצבו של הרב יציב.


בני משפחתו של הרב בבית החולים, הבוקר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בני משפחתו של הרב בבית החולים, הבוקר(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

בנו של הרב, הרב דוד יוסף, אמר אתמול כי במהלך הימים האחרונים אביו "סבל מכאבים נוראים והתייסר בצורה שאין לתאר". לדבריו, הטיפולים הרפואיים לא הועילו לו בעניין זה:

"לא רק שההתקדמות שהייתה נעצרה, אלא יש גם נסיגה".

 

ההידרדרות האחרונה במצבו של מנהיגה הרוחני של ש"ס חלה לאחר שביום רביעי שעבר שב הרב להכרה מלאה. פרופסור גילון הדגיש אז כי עדיין נשקפת סכנה לחייו, אבל היא פחתה. "הוא אמנם ישן הרבה אבל בהכרה מלאה", אמר בשבוע שעבר פרופ' גילון. "הוא עדיין מונשם, אבל גם העזרה הנשימתית פחות גדולה. בנוסף גם התמיכה בתרופות בלחץ הדם שלו כבר כמעט לא קיימת".

 

הרב היה מאושפז בבית החולים שלושה שבועות, מאז אושפז ביחידה לטיפול נמרץ ועבר ניתוח להשתלת קוצב לב.

 

בהכנת הכתבה השתתף עומרי אפרים


פורסם לראשונה 07/10/2013 06:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הרב עובדיה. גברה הסכנה לחייו
צילום: AFP
צילום: גיל יוחנן
הנשיא פרס מגיע לבית החולים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים