שתף קטע נבחר

שריה פינה את הנגבי מימית: "מלח הארץ"

ח"כ צחי הנגבי שהתבצר בימית, רקם מערכת יחסים חמה עם מי שפינה אותו לבסוף מסיני ונרצח הלילה. "הפכנו ידידים. הוא היה גם לוחם מהולל וגם אדם חושב ורגיש, ששמר על הסגנון הציוני של פעם. זו טרגדיה גדולה מאוד"

הידיעה על רצח שריה (יאיא) עופר הלילה בביתו שבבקעת הירדן, תפסה את ח"כ צחי הנגבי במהלך סיור עבודה שערך הבוקר (יום ו') בפרלמנט בפורטוגל. לדבריו, "מדובר בטרגדיה גדולה מאוד. אם יש הגדרה למלח הארץ, שריה הוא בדיוק זה".

 

רצח בבקעה - דיווחים נוספים בחדשות ynet:

עופר נרצח 40 שנה בדיוק לאחר שאחיו נפל במלחמה

בת זוגו של הנרצח: "הפתיעו את יאיא"

 

השניים הכירו לראשונה לפני יותר מ-30 שנה בעת פינוי ימית. עופר היה בכוחות המפנים ואילו הנגבי - בין הסטודנטים המתבצרים. למרות הסיטואציה הטעונה, בין השניים נרקמה מערכת יחסים מיוחדת שנמשכה גם שנים רבות לאחר הפינוי.

20 שנה לנסיגה: עופר והנגבי משחזרים את פינוי ימית, 2002 (צילום: ארכיון ידיעות אחרונות) (צילום: ארכיון ידיעות אחרונות)
20 שנה לנסיגה: עופר והנגבי משחזרים את פינוי ימית, 2002(צילום: ארכיון ידיעות אחרונות)
  

הנגבי סיפר ל-ynet: "שריה ואני הכרנו לראשונה ב-1982 בעת פינוי ימית. יחד עם 16 סטודנטים התבצרנו על האנדרטה לזכר חללי אוגדת השריון שכבשה את סיני, והחל מ-1 באפריל אותה שנה היינו שם למשך 23 ימים. שריה, שאנחנו קראנו לו יאיא, היה מפקד סיירת שקד. אריק שרון, שהיה אז שר הביטחון, הטיל על הסיירת את פינוי האנדרטה וזו לא הייתה משימה פשוטה בין היתר מטעמים לוגיסטיים. מדובר היה במגדל של 32 מטר. יאיא למעשה חבר אליי באותם ימים כדי לראות איך אפשר לבצע את הפינוי ללא שפיכות דמים וללא פגיעה בחיילים או במתבצרים".  

 

לדברי הנגבי, "היה לנו קשר מאוד מיוחד. מצד אחד הייתה לו משימה והוא היה נחוש לבצע אותה, ומצד שני הוא היה מספיק חכם ורגיש להבין את סערת הנפש שאנחנו היינו מצויים בה בימים ההם".

  

במסגרת ההידברות ביניהם, הציבו המתבצרים מספר דרישות בפני עופר, והוא מעבר לסבלנות שגילה הסדיר את דרישותיהם מול מפקד הפינוי. "היו לנו כמה דברים שרצינו שיהיו חלק מהתהליך והוא עשה זאת. מאז הימים הקשים של 1982 הפכנו ידידים והיינו נפגשים לאורך השנים. הוא היה גם לוחם מהולל וגם אדם חושב ורגיש. הוא גם היה חלוץ בבקעת הירדן ושמר על הסגנון הציוני של פעם. זו אבידה. טרגדיה גדולה מאוד".  

 

חברי הכנסת השוהים עם הנגבי בפורטוגל התעדכנו בפרטים רק מאמצעי התקשורת: "אני בטוח שהוא נאבק עם הרוצחים עד השנייה האחרונה" אמר הנגבי. "יכול להיות שזה גם מה שהציל את אשתו".

 

הקשר החברי בין השניים נשמר בשמחות ואירועים מיוחדים כמו גם בחגים: "היינו בקשר, לא הדוק מאוד אבל בקשר של הערכה מאוד גדולה וידידות טובה. היו בעיקר שיחות לפני חגים והייתי בחתונה שלו עם אשתו השנייה. לא מזמן הוא התקשר לברך לראש השנה ודיברנו קצת". הנגבי העיד: "ראיתי תמיד את האופטימיות שלו, את החזון והתוכניות לעתיד. הוא תמיד היה נלהב לספר על מה שהוא עושה, אף פעם לא במובן האישי של קריירה וכסף אלא במובן של ציונות". 

 

הנגבי לא שותף לקריאות המגיעות מהימין להפסיק את המו"מ עם הפלסטינים, ואומר: "אם הטרור מרים ראש צריך להוריד לו את הראש, אבל העניין הפוליטי לא חשוב עכשיו. אנחנו מנהלים מו"מ מול מי שהטרור הוא האויב שלו לפחות כמו שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוראל כהן
שריה עופר. נרצח בביתו
צילום: אוראל כהן
צילום: גור דותן
כוחות צה"ל בבקעה
צילום: גור דותן
מומלצים