שתף קטע נבחר

גל הפיטורים: ההסתדרות תקיים דיון מיוחד

ההסתדרות הודיעה כי היו"ר עופר עיני יקיים מחר דיון היערכות מיוחד בעקבות הודעותיהן של הנהלות טבע ובז"ן על כוונתן לפטר מאות עובדים, אליו יוזמנו גם נציגי העובדים. ביום חמישי הודיעה טבע כי בכוונתה לפטר כ-700-800 עובדים בארץ, ואמש הודיעה בז"ן על כוונתה לפטר כ-240 עובדים

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, הודיע כי יקיים מחר (ג') דיון מיוחד בהנהגת ההסתדרות בתל-אביב, בעקבות הודעותיהן של הנהלות טבע ובז"ן על פיטורי מאות עובדים. לדיון יוזמנו ראשי ועדי העובדים של החברות. 

 

 

אמש פורסם כי חברת בז"ן (בתי זיקוק נפט) תפטר כ-240 עובדים. מאות העובדים יישלחו הביתה על רקע הפסדים גבוהים שהצטברו במאזני החברה בשנים האחרונות. טרם גובשה רשימה שמית של מפוטרים ועוד לא ברור את מי היא תכלול. המפעל, המצוי בשליטת החברה לישראל של משפחת עופר וחברת פטרוכימיים, מעסיק סך הכל כ-1,500 עובדים.

 

בתי זיקוק נפט נקלעה למצב קשה לאחרונה לאחר שהפסידה 167 מיליון דולר בשנת 2012 ו-87 מיליון שקל ב-2011. עיקר ההפסדים נגרמו בשל העיכוב של שלוש שנים בהגעת הגז הטבעי מהקידוחים הישראליים במי הים התיכון, שהכביד על החברה בצורה משמעותית. מתחילת החודש איבדה החברה כרבע משוויה בבורסה של תל-אביב, ולאור ביצועיה ודיווחים אחרונים שהעבירה, נראה כי לא תעמוד בדרישות החברי החוב שלה.

 

יו"ר ועד עובדי בתי הזיקוק, ראובן שוורצברג, אמר אמש ל-ynet כי העובדים כלל לא קיבלו כל הודעה רשמית על פיטורים. "ייתכן שבהנהלה מדברים על זה או רומזים על כך, אבל אין מו"מ ואין מספרים של עובדים. ההנהלה הודיעה שיש מצב כלכלי לא פשוט ושיש משבר אשראי בחברה, אבל אין מו"מ פורמלי ולא ידוע לנו כלום. לא יעלה על הדעת שניכנס למו"מ עם הנהלת החברה אחרי שעשינו תוכנית התייעלות בשנת 2013 ובלי שיהיה פתרון אור בקצה המנהרה. אנחנו עוד לא נמצאים שם בכלל".

 

הפיטורים הגדולים בתולדות טבע  

כמעט במקביל, בסוף השבוע שעבר הודיעה חברת טבע, מהמעסיקות הגדולות במשק, כי תצמצם בכ-10% את כוח האדם שלה בעולם במהלך 2014, שמשמעותם פיטורים של כ-5,000 עובדים. בישראל צפויה החברה לפטר על פי ההערכות כ-800-700 עובדים.

 

הפיטורים בטבע, הגדולים בתולדותיה, הם חלק מתוכנית התייעלות שעליה הכריזה החברה לפני כשנה כיעד ל-2017 ושנועדה לחסוך לחברה 2-1.5 מיליארד דולר. ביום חמישי הקרוב ייפגשו ועדי העובדים בחברה עם אבי ניסנקורן, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, על מנת לתאם עמדות.

 

יו"ר ועד העובדים בשלוחת טבע בכפר סבא, אלירן קוזליק, אמר כי העובדים מתכוונים להגיע להבנה עם ההנהלה, אך אם לא יצליחו הם ישתמשו בכל הכלים שעומדים לרשותם, לרבות השבתה.

 

ביום רביעי הקרוב, יקיים יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) דיון מיוחד בפיטורים הצפויים בטבע. "שמעתי על הפיטורים בהפתעה", אמר סלומינסקי. "חברת טבע קיבלה במהלך השנים האחרונות הטבות מס מפליגות אשר מחייבת אותה בערבות הדדית לעובדיה אזרחי המדינה". אמש שב שר האוצר מנסיעת עבודה לוושינגטון, וממשרדו נמסר כי הוא מתכוון לבוא בדברים בהקדם עם מנכ"ל טבע על מנת לקבל ממנו הבהרות בנוגע לפיטורי העובדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גיל יוחנן
עופר עיני יו"ר ההסתדרות
גיל יוחנן
מומלצים