שתף קטע נבחר

אנטי-טבע: הצעת חוק תמנע פיטורים המוניים

הצעת חוק חדשה מציעה לחייב מפעלים שקיבלו מענק, הלוואה או הטבת מס - להחזירם למדינה בתוך 30 ימים אם יפטרו עובדים. "עסקים שקיבלו מענקים או הטבות מצמצמים באופן ניכר את מצבת העובדים שלהם בארץ, בניגוד למטרת ההקלות"

צעדי מניעה נגד פיטורים המוניים כמו אלה שהכריזו טבע ובז"ן : הצעת חוק חדשה שהונחה היום (ב') על שולחן הכנסת מציעה כי מפעלים לא יוכלו לפטר עובדים תושבי ישראל אם קיבלו מהמדינה מענק, הלוואה או הקלה במס.

 

 

לפי ההצעה, אם יבצע המעסיק את פיטורי העובדים, הוא יחויב להחזיר את המענק, ההלוואה או הטבת המס שקיבל למדינה בתוך 30 ימים ממועד הפיטורים בתוספת הצמדה למדד. מדובר על פיטורים שייערכו במהלך שנת העסקים הראשונה מיום קבלת המענק, ההלוואה או הקלת המס.

 

יוזם החוק ח"כ דב חנין (חד"ש), החתים עליה עשרות ח"כים. לפי הצעתו החוק לא יחול על מעסיק שהחליף עובדים תושבי ישראל בעובדים אחרים שגם הם תושבי המדינה. עם זאת הוא מבקש להסמיך את שר האוצר, באישור ועדות הכספים והעבודה לפטור מפעל מחובת השבת הכספים, בנסיבות שייקבעו בתקנות.

 

ח"כ חנין אומר בדברי ההסבר להצעתו כי "המטרה המוצהרת של המענקים וההטבות של המדינה היא עידוד מתן תעסוקה לתושבי ישראל. לאחרונה מסתבר שעסקים כאלה, למרות שקיבלו הטבות ניכרות מהמדינה, מפטרים עובדים תושבי ישראל ומצמצמים באופן ניכר את מצבת העובדים שלהם בארץ. בכך מסוכלות מטרותיהן הכלכליות והחברתיות של ההטבות האמורות. החוק מוצע כדי למנוע מצב זה".

 

ח"כ חנין מחתים ח"כים גם על מכתב המיועד לבעלים של חברת טבע כדי להפעיל עליהם לחץ פרלמנטרי בו הם נקראים לסגת מתוכניתם לצמצם את מצבת העובדים נוכח המענקים והטבות המס שניתנו להם בהיקף של 12 מיליארד שקל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים