שתף קטע נבחר

10 השיטות המנצחות לניקוי פנים יסודי

פילינג, מברשת לניקוי פנים או חומצה אלפא הידרוקסית. מהן השיטות לניקוי עור הפנים, מהם ההבדלים בין סוגי העור השונים, מאיזה טיפולים כדאי להיזהר ומתי כדאי להתחיל לטפל? מדריך

מדי בוקר אנחנו מסתכלים במראה על הפנים שלנו ורוצים לאהוב את מה שאנחנו רואים. חשוב לזכור כי עור הפנים, בדומה לרקמת העור בשאר חלקי גופנו, נהנה מהתחדשות מתמדת.

 

ההתחדשות הזו מתאפשרת בזכות חלוקתם המהירה של תאי העור ברקמת הדרמיס - שכבת העור העמוקה, והחלפתם של תאי עור "זקנים" הנושרים באופן טבעי משטח הפנים החיצוני של העור- האפידרמיס.

 

את אפליקציית הבריאות לסמארטפון כבר הורדת? הורידו לאייפון או לאנדרואיד

 

עם זאת, עור הפנים שונה מעור הגוף במספר דרכים חשובות המשפיעות על אופן הטיפול המתבקש בו על מנת לאפשר את בריאותו ומראהו האופטימליים.

 

עוד מדריכי איכות חיים

10 סיבות להזדקנות מוקדמת של עור הפנים

התחלה טובה: 10 המלצות בריאות לשנה החדשה

10 סימנים שמעידים: אתה סובל מדיכאון סמוי

סוף לעצב: 10 עצות לשמירה על מצב רוח טוב

10 עצות להפחתת הסיכון ללקות בהתקף לב

 תזונה מרפאה: 10 דיאטות ל-10 בעיות בריאות

יש אלוהים: 10 סיבות בריאות להאמין באל

 

הנזקים האפשריים

עור הפנים, דק ועשיר יותר בבלוטות חלב, הוא גם נחשף מדי יום לתנאי סביבה לא ידידותיים, לרבות אלרגנים באוויר ובתכשירי האיפור והטיפוח. מעבר לכך, בעור הפנים קיים ריבוי בכלי דם שטחיים ונימים זעירים הקרובים מאוד לשטח פני העור החיצוניים.

 

בעור הפנים קיימת גם רשת מסועפת וצפופה של עצבים סנסוריים ומוטוריים רבים - עובדה הבאה לידי ביטוי גם ברגישות רבה לכאב או לתחושות של יובש ומתיחה, אולם גם בהשפעתו הנראית של דחק רגשי ממושך על רקמת עור הפנים והגוון האופייני לו, וכן על הופעת גירויי עור שונים.

 

כיום מוכרים מספר טיפולי מירוק וקילוף חלקי או מלא של עור הפנים והצוואר המניבים כל אחד מהם תוצאות נראות לעין. מרביתם אינם כרוכים בהחלמה כלל וחלקם ניתנים אפילו לביצוע בבית.

 

עם זאת בחירה במוצר, תכשיר או פרוצדורה רפואית המיועדים למירוק העור (פילינג) אשר אינו מתאים לכם, עלולה לגרום לתופעות לוואי שבחלקן בלתי הפיכות.

 

השיטות הטובות ביותר

להלן עשר דרכים להחלקה שטחית, בינונית ועד לעמוקה ויסודית בעור הפנים המעניקות כולן תוצאות נראות לעין במרקם עור הפנים מבלי לסכן את בריאותו :

 

 

1. תכשירי פילינג גרגרים קוסמטיים לעור יבש ומבוגר

תכשירי קרצוף המאפשרים הסרה מואצת של תאי העור משכבת הקרן העליונה יעילים מאוד בעור קשיש ומבוגר, ומועילים בשימוש ממושך גם בהחלקתם של סולר קראטוזות- נזקי שמש הבולטים מעל לפני העור. עם זאת יש חשיבות רבה לגודלם של הגרגרים וכן החומרים מהם מורכבים.

 

למשל, שימוש בתכשיר ניקוי המכיל גרגרים גדולים ושאינם מסיסים, עלול לגרום לשריטות חוזרות ונשנות בעור המבוגר ולגרום לדלקת כרונית העלולה להסתיים בפיגמנטציה (התכהות של העור) וכן להחמרת הופעת קופרוזיס, פקעיות כלי דם בסמוך לפני העור הנראות ככתמים אדומים ומחייבים טיפול רפואי לשם העלמתם.

 

גם למדיום הניקוי - התכשיר בו מורחפים הגרגרים, חשיבות רבה להתאמת התכשיר לעור המשתמש.

 

תכשירים המבוססים על מדיום סבוני כגון סודיום סולפט אינם מתאימים לשימוש בעור בוגר מאחר וגורמים ליובש קיצוני ופגיעה בשכבת השומן הטבעית של העור- עובדה המביאה להגדלת הסיכון לגירוי ותגובות דלקתיות של העור, לרבות עלייה ברגישותו לאלרגנים חיצוניים.

 

מבין תכשירי הפילינג לשימוש ביתי המתאימים לטיפול בעור המבוגר, יש להעדיף את אלה המבוססים על מדיום שומני למחצה כגון גליצרין ואו עשיר במיוחד בשמנים צמחיים והמכיל גרגרים עדינים ומסיסים, כמו למשל גרגרי ויטמין E או חומצה היאלורונית הנמסים עם העיסוי.

 

ככלל, על מנת לזהות האם מדובר בתכשיר המתאים לעור בוגר או יבש מאוד - שימו לב כי הם מיועדים בדרך כלל לשימוש על עור יבש דווקא וניתנים להסרה גם על ידי ניגוב עדין וללא שטיפה.

 

2. תכשירי פילינג גרגרים קוסמטיים לעור רגיל ומעורב

עור מעורב - שמן במרכז הפנים ויבש בשוליים, או עור רגיל- השומני בקיץ ונוטה ליובש בחורף, יכולים ליהנות ממגוון רב של תכשירי ניקוי מבוססי גרגרים. עם זאת, גם כאן חשובה בחירת מוצר אשר לא יותיר את העור יבש יתר על המידה או מגורה לאחר השימוש בו.

 

ייבוש יתר או גרימת גירוי מכני נמרץ וממושך של רקמת העור, עלול להתבטא בעלייה בלתי מבוקרת בייצור הסבום - השומן המיוצר על ידי בלוטות החלב בעור - כתגובת נגד לייבוש הקיצוני והגירוי של שכבות העור העליונות ותהליכי דלקת. אלה עלולים להתפתח לכתם פיגמנטציה כהה או תהליך יבלתי בו העור הופך לגס ועבה.

 

כך שגם בשימוש בתכשירי ניקוי גרגרים בעור רגיל ובריא יש לשים לב להוראות היצרנים ולהקפיד על אופן השימוש ומידת התכיפות המומלצת לטיפולי הניקוי והסרת התאים.

 

ככלל, רצוי לבצע את פעולת הרחיצה והקרצוף של עור פנים רגיל, מעורב או שמן, בעדינות ובמהלכה של המקלחת - כך שכבת הקרן העליונה לחה וחמה וניתקת ביתר קלות משכבת התאים העמוקה והצעירה יותר ללא שריטות ופגיעה בשכבת התאים החדשה.

 

3. תכשירי פילינג גרגרים קוסמטיים לעור שמן

עור שמן הוא עור אשר חייב להיות מטופל בעדינות מיוחדת מאחר והוא מועד יותר להופעת קומדונים וחסימות של תעלות החלב, אולם גם השרת התאים מפני השטח שלו היא איטית יותר - עובדה המעלה את הופעתם של גבשושיות ופגיעה במרקמו החלק וכמובן מעלה את הסיכון שבהופעת פצעי אקנה.

 

ככלל, בעור שמן הסובל גם מפצעי אקנה פעילים, רצוי להימנע מכל תכשיר לניקוי וקרצוף העור המבוסס על גרגרים!

 

למרות המחשבה כי בהאצת השלת התאים המתים אנו מאפשרים ניקוז טוב יותר של בלוטות החלב, למעשה פעולת הניקוי והשיוף המכאני של העור האקנתי המתרחש בהשפעתם של תכשירי ניקוי גרגרים גורמים להעברתם של חיידקים מזהמים בין הנגעים השונים.

 

חמור מכך, שפעולה זו עלולה לגרום לפקיעתם של הראשים הלבנים המובילה להזדהמותם והפיכתם לפצע אקנתי נוסף.

 

בקרב מרבית הגברים וכן בנשים בעלות עור שמן, ללא פצעי אקנה, ניתן בהחלט להשתמש בתכשירי פילינג גרגרים המאפשרים שיפור בולט לעין במראה נקבוביות העור המורחבות וכן מיתון ורגולציה בייצור הסבום על ידי בלוטות החלב בעור.

 

בגברים, רצוי לבצע טיפולי ניקוי הגרגרים בטרם הגילוח בכך מושג גילוח קרוב הרבה יותר.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

4. שימוש במברשת לניקוי הפנים

טכניקת מירוק וקרצוף העור המסורתית בתרבות היפנית הפכה יום לנגישה גם לקהל מערבי. יתרונות השימוש במברשת לניקוי הפנים, מבוססים בין היתר על חופש המשתמשים לבחור את תכשיר הניקוי ולהתאימו לעור הפנים הפרטי שלהם.

 

גם מברשת פנים יש לבחור בקפידה רבה מאחר וקרצוף על ידי סיבים נוקשים מדי עלול לגרום לגירוי מתמיד של האפידרמיס ודווקא להופעתה של אדמומית ונקבוביות מורחבות אשר פוגמים דווקא במרקם העור לעיתים אפילו הפיכת העור לרגיש לכל תכשיר או טיפול חיצוני אחר.

 

כך שגם בעת השימוש במברשת פנים, חשוב לשמור בכל עת הניקוי מפני קרצוף יתר של העור וכן לשים לב להופעת אודם מקומי העלול להופיע בעת הניקוי ולהתמיד גם לאחר מכן.

 

גירוי קבוע של העור מזיק לעיתים באופן בלתי הפיך במנגנון של פגיעה במעטפת הליפופילית הטבעית של העור המגנה עליו מפני חדירת מחוללי דלקת ואלרגיה מבחוץ.

  

5. חומצה רטינואית

חומצה רטינואית - חומצת ויטמין A היא אחד מהחומרים הנפוצים ביותר המשמשים ברפואת העור על מנת להשיג האצה בהשלת התאים המתים מפני העור העליונים.

 

אמנם, לחומצה הרטינואית הניתנת רק במרשם רפואי, יש גם השפעה וקולטנים ספציפיים בדרמיס - שכבת העור העמוקה, אולם השפעתה הראשונה והמיידית היא על קצב השלת התאים מפני העור ושיפור מהיר של טקסטורת העור החיצונית.

 

עם זאת, תכשירים רפואיים לשימוש חיצוני המבוססים על חומצה רטינואית מכילים פעמים רבות גם הידרוקורטיזון על מנת להקל על הסתגלות העור לתכשיר. שימוש ממושך בתכשירים המכילים הידרוקורטיזון עלול לגרום לאטרופיה - ניוון של רקמת העור והפיכתו לדק ופגיע והופעת ריבוי כלי דם תת עוריים.

 

אפשר להשיג הסתגלות הדרגתית של עור הפנים לחומצה רטינואית גם ללא שימוש במרכיב הקורטיזון על ידי הקפדה על עלייה הדרגתית בריכוזי החומר הפעיל בתכשיר ושימוש לסירוגין עד להתרגלות העור ושימוש קבוע בתכשיר גם בריכוזים מקסימאליים.

 

6. חומצות מסוג אלפא הידרוקסיות

שימוש קבוע תכשירים חיצוניים המבוססים על חומצה גליקולית- חומצה מסוג אלפא הידרוקסית, מאיץ את התחדשות תאי העור ומביא למירוק ניכר של עור הפנים.

 

החומצה הגליקולית (שכונתה בעבר חומצת פירות מאחר והופקה מקנה סוכר) מביאה לשחרור הדבק הבין תאי של תאי הקרן העליונים של העור ובכך מאיצה את השלתם.

 

אולם, חומצה גליקולית אשר השימוש בה נפוץ מאוד, עשויה מחלקיקים קטנים (לעומת החומצות מסוג הביטא) העלולים להעלות את רמת הרגישות של העור בגלל חדירותן העמוקה יותר.

 

כך שגם בעת השימוש בתכשירים המבוססים על חומצה גליקולית רצוי להקפיד על עלייה הדרגתית בריכוזי החומר הפעיל וכן להימנע ככל הניתן מחשיפה אור השמש.

 

החומצה הגליקולית מעלה את רגישות העור לשמש- ועלולה לגרום לכתמים בלתי הפיכים ונזק רב לעור הפנים בעת השיזוף במהלך השימוש בה.

 

7. חומצות מסוג ביתא

מבין החומצות מסוג חומצות ביטא הידרוקסיות מקובל לציין בעיקר את החומצה הסליצילית. יתרונותיהן של חומצות אלה לעומת יתרונות החומצות מסוג האלפא הידרוקסיות כגון הגליקולית, מתבססים בין היתר על כך שהן בעלות מבנה מולקולארי גדול יותר ומסיסות בשומן, כך שנחשבות לגורמות פחות לרגישות העור ומתאימות גם לעור שמן ואקנתי.

 

גם חומצות אלה נפוצות כיום בריכוזים שונים ובתכשירים רבים לרבות קרמים קוסמטיים, מסכות ביתיות ואפילו תחליבי ניקוי. שימוש בריכוזים גבוהים מחייב מרשם רפואי ומשמש למגוון של אינדיקציות שונות ונוספות, לרבות הסרת יבלות ועור קשה ויבש.

 

ככלל, גם בשימוש בחומצות מסוג סליצילית המיועד למירוקו של עור הפנים ושיפור המרקם החיצוני שלו רצוי לבצע הסתגלות הדרגתית לריכוז התכשירים הפעילים עד למקסימום.

 

מעבר לכך, גם במהלך השימוש בהן, אם כתכשיר לחות או קרם לילה או אפילו כחלק מתחליב ניקוי יומי, יש להימנע מחשיפה לאור השמש לפחות ל- 14 ימים לאחר תום השימוש בתכשיר.

  

8. חומצות פולי הידרוקסיות

במהלך השנים האחרונות פותחו מספר תכשירים אשר מחקים את פעילותה של החומצה הגליקולית בהסרת הדבק הבין תאי וזירוז נשירת התאים משכבת העור החיצונית.

 

אחת מהדוגמאות הבולטות לתכשיר מסוג חומצה פולי הידרוקסית הנפוץ כבר כיום בשימוש במגוון מוצרי קוסמטיקה הוא הגלוקונולקטון. הגלוקונולקטון הוא חלבון סוכרי הפועל בדומה לפעילותה של החומצה הגליקולית אולם עושה זאת עם פחות גירוי מקומי וביעילות דומה למדי.

 

גם כאן החידוש שבמולקולות הפולי הידרוקסיות טמון בגודלן המונע את חדירתן לעומק האפידרמיס ובכך גורמות לפחות רגישות מבעבר לתכשירי קילוף אחרים לצד יעילות דומה למדי.

 

9.פילינג כימי עמוק - פנול

פילינג כימי עמוק מתבצע בדרך כלל באמצעות פנול- תרכובת כימית חומצית מאוד המביאה לכוויה והסרה מלאה של שכבת האפידרמיס. טיפולים אלה מיועדים להחלקת קמטים עמוקים, העלמת כתמי גיל ופיגמנטציה וצלקות אקנה קשות במיוחד.

 

הם כרוכים בהחלמה ממושכת לעיתים אפילו בת מספר חודשים, ובמספר מגבלות ואזהרות אליהן יש להתייחס בטרם ביצוע הטיפול.

 

טיפולי הפילינג הכימי בפנול עלולים לגרום להפרעה בקצב הלב כך שאינם מתאימים לחולי לב והם גם אינם מתאימים לכהי עור מאחר ועלולים לגרום להופעת כתמי פיגמנטציה הכרוכים בהחלמתו של העור מהטיפול.

 

תהליך ייצורו של העור החדש לאחר ביצוע פילינג כימי עמוק כרוך באופן טבעי במידה מסוימת של הצטלקות-כך שפילינג כימי בפנול אסור גם בקרב הנוטים לפתח צלקות קלואידיות או נטייה לייצר צלקות היפרטרופיות בעבר.

 

מעבר לכך, אין לבצע טיפולי פילינג כימי עמוק בצוואר או בכל איזור אחר למעט הפנים, כך שיש להיערך להבדלי צבע קבועים בין הפנים לצוואר והמחשוף- אותם ניתן כמובן לטשטש על ידי איפור.

 

לפני ביצוע טיפולי פילינג כימי עמוק יש ליטול אנטיביוטיקה ותרופות אנטי ווירליות להקטנת הסיכון להופעת זיהום חיידקי או הרפס באזור המטופל. במקרים בהם העור נותר לבן לגמרי יש להשתמש במסנני קרינה לצמיתות.

 

10. פילינג לייזר

פילינג בלייזר מבוסס על שיוף, הסרה ואידוי מבוקר של העור. הוא מתאים בדומה לפילינג הכימי לטיפול בקמטים עמוקים וצלקות, אולם בשונה ממנו הוא אינו פוגע ביכולתו של העור לשוב ולייצר מלנין ובכך מאפשר לעור לשוב בהדרגה לגוון הטבעי שלו.

 

טיפולי פילינג בטכנולוגיית לייזר מאפשרים גם בקרה ושליטה מלאה על עוצמת הקרניים ועומק חדירתן, כך שאפשריים לביצוע גם בקרב כהי עור.  פילינג הלייזר מאפשר גם ביצוע טיפולי פילינג עמוקים בצוואר ללא הסכנה שבהיווצרות קונטרקטורות (רקמת צלקת המגבילה התנועה) שבעטיה אין לבצע טיפולי פילינג כימי עמוקים באזור הצוואר.

 

למרות כי אחוזי הסיבוכים בפילינג באמצעות קרני הלייזר קטנים יחסית בהרבה מאלה של הפילינג הכימי, בכל זאת מומלץ ליטול בטרם הטיפול תכשיר אנטי ווירלי בקרב אלה הנוטים לזיהומי הרפס בשפתיים אולם אין צורך באנטיביוטיקה או כל טיפול מקדים אחר.

 

ההחלמה מטיפולי פילינג הלייזר נמשכת בדרך כלל כארבעה ימים שלאחריהם ניתן לשוב לעבודה ולשגרת חיים רגילה, אם כי רצוי להמשיך והלמיד בשימוש במסנני קרינה בעת החשיפה לשמש למשך מספר חודשים לאחר התהליך.

 

פילינג בלייזר אפשרי לביצוע גם בקרב חולי לב, כליות או כבד ואינו כרוך בהרדמה או טשטוש למעט אלחוש מקומי.

 

הכותב הוא רופא כללי, יועץ מומחה לתוספי תזונה ורפואה אסתטית

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
תאי העור נושרים - ומתחלפים בתאי עור חדשים
צילום: shutterstock
צילום: איליה מלניקוב
ד"ר אודי בר. השיטה הכי טובה לנקות את עור הפנים
צילום: איליה מלניקוב
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים