שתף קטע נבחר

עולים לגובה: נתניה שיאנית בבניית מגדלים

לפי הלמ"ס, בישראל נבנות כ-13 אלף דירות במגדלים עם 16 קומות ומעלה. בנתניה נבנות כ-1,800 דירות, אחריה ת"א עם כ-1,700 דירות ופ"ת במקום השלישי עם בנייה של כ-1,500 דירות במגדלים. ואיפה העיר שלכם ברשימה?

הביקושים לדיור במרכז הארץ, לצד מצוקת הקרקעות ברשויות המקומיות, יצרו בשנים האחרונות את הצורך בבנייה מסיבית של מגדלי מגורים. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), בישראל נבנות בימים אלה כ-13,120 יחידות דיור במגדלים בגובה 16 קומות ומעלה.

 

 

בחינת הדירות הנמצאות בבנייה פעילה במגדלי המגורים, שבוצעה על ידי כלכלני התאחדות בוני הארץ, מעלה כי העיר נתניה נמצאת במקום הראשון, עם בנייה פעילה של 1,858 יחידות דיור בבניינים בגובה 16 קומות ומעלה. העיר תל-אביב דורגה במקום השני עם בנייה פעילה של 1,670 יחידות דיור, ולמקום השלישי הגיעה פתח תקווה עם בנייה פעילה של 1,505 יחידות דיור בבניינים בגובה 16 קומות ומעלה.

 

לדברי יעקב בריגה, בעלים ומנכ"ל חברת בריגה הבונה את מגדל דוד ומגדל YAM בנתניה, "חלק גדול מהמבנים בנתניה נבנים לגובה, ובכך מאפשרים יותר שטחים ירוקים על הקרקע. המגדלים מאפשרים לרוכשי הדירות ליהנות מפסיליטיז שלא מתאפשרים בבניינים נמוכים, בשל העלויות הגבוהות של הקמתן ביחס לדיירי הבניין, כדוגמת בריכת שחייה, ספא, מגרשי טניס, מועדוני ילדים וכדומה - ובכך מעלה את רמת החיים של התושבים בעיר'".

 

אחרי נתניה, תל-אביב ופתח תקווה מופיעות ברשימה הערים הוד השרון במקום הרביעי, רמת גן במקום החמישי, אשדוד במקום השישי, ראשון לציון במקום השביעי, חולון במקום השמיני, ירושלים במקום התשיעי וחיפה במקום העשירי. המגדלים בבנייה פעילה כיום מאופיינים, רובם ככולם, במפרט דירות יוקרתי - מה שמשפיע על המחיר. לכן הרוב המוחלט של הדירות נרכש על ידי משקיעים ותושבי חוץ.

 

שדרת המגדלים בחולון. "יותר שטחים ירוקים על הקרקע" ()
שדרת המגדלים בחולון. "יותר שטחים ירוקים על הקרקע"

 

"בנייה לגובה - פתרון למצוקת הדיור במרכז"

"מתחם עלית ברמת גן הולך לשנות את מפת הבנייה לגובה בישראל ואת קו הרקיע של גוש דן", מסביר שוקי דוידוביץ', מנכ"ל חברת מצלאוי הבונה את מגדלי עלית בעיר, את הגעתה למקום החמישי ברשימה. המתחם צפוי לעבור מתיחת פנים וייבנו בו לא מעט מגדלים חדשים. למרות שהמחירים במגדלים נחשבים גבוהים, דוידוביץ' טוען כי מחירי דירות היוקרה במגדל שהוא בונה יהיו נמוכים יותר מאשר בתל-אביב. "בנייה לגובה היא הפתרון היחיד למצוקת הדיור במרכז, ומאפשרת טיפוח ריאות ירוקות בין המגדלים ובמרכזי הערים הצפופות", הוא אומר.

 

מי שהקפיץ את חולון למקום השמיני בדירוג היא שכונת שדרת המגדלים החדשה בעיר, שבה עתידות להיבנות כ-1,600 יחידות דיור במגדלי מגורים בלבד. לדברי אבי ביתן, סמנכ"ל השיווק בחברת מנרב הבונה את מגדל מנרב בשכונה, "גובה מתקשר אסוציאטיבית למשהו חיובי ואיכותי. שדרת ניהול בחברות תמיד תמוקם בקומות הגבוהות, וכך גם בבנייני מגורים - ככל שעולים במניין הקומות, משלמים יותר אך גם מקבלים נוף מרשים יותר".

 

מבהדיקה עולה עוד כי העיר בת ים מדורגת במקום ה-17, עם 162 יחידות דיור בבנייה פעילה במגדלים בגובה 16 קומות ומעלה. עו"ד ארז פודמסקי שקד, מנכ"ל עיריית בת ים, אומר כי "מיקומה של העיר בדירוג עתיד להשתנות ולעלות, כשם שהעיר עתידה לעלות לגובה".

 

לדבריו, "לבת ים אין קרקעות פנויות לבנייה להתרחב אליהן, שכן העיר גובלת ביפו ובראשון לציון, בנתיבי איילון במזרח ובחוף הים ממערב. לאור כך הוחלט בעירייה על צמחייה פנימה, ציפוף העיר ובניית נדל"ן למגורים לגובה בתצורה של מגדלי מגורים. כל שטח העיר עומד על 8,000 מ"ר, מתוכם 800 מ"ר בית העלמין בת ים-חולון".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרויקט מגדל דוד של חברת בריגה בנתניה. "פסיליטיז שלא מתאפשרים בבניינים נמוכים"
מומלצים