שתף קטע נבחר

פרס רה"מ לחדשנות באנרגיה ל'כלכלת מתנול'

ראש הממשלה נתניהו יעניק פרס בסך של כמיליון דולר לשני חוקרים מאוניברסיטת דרום קליפורניה על פיתוח מגוון טכנולוגיות מתנול לשימוש כתחליפי דלק. הפרס יוענק בחודש הבא במסגרת הוועידה הבינלאומית לדלקים חלופיים שתתקיים לראשונה בישראל

ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז היום (ג') על הזוכים בפרס ראש הממשלה לחדשנות עולמית בתחום תחליפי הנפט. הפרס, בסך כמיליון דולר, יוענק בחודש הבא במסגרת הוועידה הבינלאומית הראשונה לדלקים חלופיים שתתקיים בישראל. לפי משרד ראש הממשלה, מדובר בפרס הגדול ביותר בעולם בתחום תחליפי הדלקים. הוא יוענק לפרופ' ג'ורג' אולה ופרופ' סוריה פרקש מאוניברסיטת דרום קליפורניה על פיתוח מגוון טכנולוגיות מתנול לשימוש כתחליפי דלק.

 

 

אולה ופרקש פיתחו יחד את הרעיון של "כלכלת מתנול", חברי ועדת הפרס קבעו שלרעיון זה פוטנציאל לתרומה משמעותית לפתרון בעיית התחבורה המבוססת על דלקים מבוססי נפט, ההולכים ואוזלים ואשר מחיריהם מוכתבים על ידי מונופול הנפט.

 

במחקרם, הציעו שני הזוכים דרכים להפיק מתנול ממקורות שונים כך שיוכל לשמש מקור אנרגיה לתחבורה ויקטין את התלות בדיזל ובנזין, בהם נעשה שימוש כיום לתחבורה. הפתרון שלהם כולל קליטת פחמן דו-חמצני הנפלט בשריפת דלקים, מחזורו והמרתו למתנול. פתרון זה יתרום גם להקטנת כמות הפחמן הדו-חמצני באוויר, ולהקטנת "אפקט החממה", שכן פחמן דו-חמצני מהווה את אחד מהגזים הגורמים להתחממות כדור הארץ.

 

על בסיס מחקרם זה פרסמו החוקרים ספר נרחב בנושא ופיתחו מגוון טכנולוגיות שחלקן נמצאות בבחינת היתכנות כלכלית. על בסיס פתרון זה, הוקם באיסלנד לפני שנה מתקן להפקת מתנול על בסיס פחמן דו-חמצני, שאם יוכח כמוצלח יוכל להביא להרחבת היישום והפיתוח של הטכנולוגיה.

 

כמו כן, החוקרים פיתחו תהליכים לעיבוד גז טבעי, מתאן, מסוג הגז שנמצא במאגרי איתמר ולוויתן בישראל, למתנול נוזלי בהרכב אופטימלי וביעילות גבוהה, שבו יהיה ניתן להשתמש גם כדלק לתחבורה. תהליך נוסף עליו הם עובדים הוא חמצון ישיר של מתנול בתאי דלק לייצור חשמל.

 

פרופ' ג'ורג' אולה (George Olah), יליד 1927, חתן פרס נובל לכימיה לשנת 1994, הוא פרופסור לכימיה ולהנדסה באוניברסיטת דרום קליפורניה. פרופ' סוריה פרקש (Prakash Surya), יליד הודו 1953, הוא פרופ' לכימיה באוניברסיטת דרום קליפורניה בארה"ב ומנהל יחד עם פרופ' אולה את מכון Loker Hydrocarbon Research Institute.

 

הפרס מוענק בשיתוף משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל וקרן היסוד. את הפרס תרמו אריק ושילה סמפסון, אזרחי ישראל התורמים לקרן היסוד. הזוכים נבחרו מתוך מועמדים שהומלצו לפרס על ידי נשיאי אוניברסיטאות מישראל ומהעולם. בראש חבר הנאמנים שבחר את הפרס עומד פרופ' יצחק אפלויג וחברים בו פרופ' יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה; פרופ' אודי גזית, המדען הראשי במשרד המדע; מודי זנדברג, יו"ר קרן היסוד; זוכה פרס נובל, פרופ' אהרון צ'חנובר ופרופסורים נוספים.

 

הפרס יוענק בחודש הבא במסגרת הוועידה הבינלאומית לדלקים חלופיים, אליה צפויים להגיע גורמי ממשל זרים, מומחים בינלאומיים ומשקיעים בכירים, ומטרתה לקיים פורום ראשון מסוגו לגיבוש מדיניות בינלאומית בתחום תחליפי דלקים תוך מיצוב מדינת ישראל כמרכז תעשייה וידע מוביל. הוועידה תתקיים בין התאריכים 12-13 בנובמבר, בתל-אביב. את הוועידה מארגנת מנהלת תחליפי הנפט במשרד ראש הממשלה, בראשותו של אייל רוזנר, שהוקמה בשנת 2011 ביוזמתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מחפשים תחליף לדלקי הנפט
צילום: רויטרס
מומלצים