שתף קטע נבחר

ראש הכת הסדיסטית נידון ל-26 שנה בכלא

ד', שהורשע בעבירות מין, אלימות, כליאה בתנאי עבדות והתעללות ב-6 נשים ובעשרות קטינים. עוזרו נידון ל-6 שנות מאסר. הפרקליטות מאוכזבת ותשקול לערער. נשותיו של ראש הכת: "זה משפט שקר, אנחנו אוהבות אותו"

26 שנים בכלא. זהו העונש שגזר הבוקר (ה') בית המשפט המחוזי בירושלים על ד', ראש "הכת הסדיסטית" באזור ירושלים. הוא ייאלץ גם לשלם 100 אלף שקל לקורבנותיו. על עוזרו, שהורשע יחד עמו בבית המשפט, נגזרו 6 שנות מאסר. בחודש שעבר הורשעו ראש הכת ועוזרו ב-18 אישומים שכללו עבירות מין, אלימות, כליאה בתנאי עבדות והתעללות בנשים ובעשרות קטינים, חלקם ילדיו הביולוגיים. בצאתו מהאולם סירב ראש הכת להתייחס עניינית לעונש, ולקול תרועה של נשותיו אמר רק: "מצווה גדולה להיות בשמחה תמיד, נ נח נחמן מאומן".

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

נמשה מאגם חלק ממטאוריט שנחת ברוסיה

במקום טקסים: מדברים על רצח רבין

 

השופטים קבעו שהנאשם כי "חלק מהעבירות נעשו תוך השפלה וביזוי, חלק תוך תקיפה אכזרית ומכות ברוטאליות. הנאשם ניצל מעמדו, יצר תחושה של קנאה הדדית, רגשות אשם עצמי בין נשותיו. תחושת ההתבטלות לפני הנאשם והתיעוב העצמי שיצר אצל הנשים שסגדו לו, בשילוב תחושות הפחד מפניו... העמיקו את השפעת הנאשם לרמה קיצונית.

 

"השנים האחרונות בחיי המשפחה הפכו לסיוט מתמשך של כליאה, מכות, דינים ועונשים שונים ומשונים, אשר בעינינו החמורים הם לא רק העונשים הפיזיים, אלא בעיקר עונשי ההשפלה הכרוכים בעינייני צואה ועירום". על הפער בין דרישת התביעה ל-65 שנות מאסר לבין גזר העונש כתבו השופטים: "העבירות כה רבות עד שניתן למנות מאות שנות מאסר. אלא שיש לתת את הדעת גם לענישה הנוהגת, אף אם מעטה היא... לא ניתן, לשיטתנו, להפליג יתר על המידה בענישה".

 

הבן שהעיד נגד ראש המשפחה. "להפסיק את הסבל" (צילום: אבי פרץ) (צילום: אבי פרץ)
הבן שהעיד נגד ראש המשפחה. "להפסיק את הסבל"(צילום: אבי פרץ)

בפרקליטות לא הסתירו את האכזבה מהעונש ותישקל האפשרות לערער. התובע, שגיא אופיר שדרש להטיל על ראש הכת 65 שנות מאסר ועל עוזרו 20 שנה, אמר לאחר הדיון: "הוטל עליהם עונש לא פשוט כלל, אבל סברנו שהענישה במקרה כזה צריכה להיות ברף גבוה עוד יותר. הענישה אמורה להעביר מסר לנפגעות ולקטינים שאזרו אומץ והתלוננו".

 

נשותיו של ראש הכת: "אוהבות אותו"

לגזר הדין הגיע באופן מפתיע אחד הקטינים ששימש עד מרכזי נגד אביו החורג. אמו היא עד היום אחת מעמודי התווך של הכת ואחיו הקטנים גם הם עדיין חיים בה. "הדבר הכי טוב שיכל לקרות הוא שהאדם הזה יהיה מאחורי סורג ובריח", אמר. "אני מאוד מקווה שאמא שלי והאחים שלי ייצאו סוף סוף מהמקום הנוראי הזה. הוא התעלל במשפחה באופן נורא. גם מתוך הכלא הוא שלח איומים כדי שלא יעידו נגדו. התנתקתי מאמא רק בשביל להפסיק את הסבל הזה ולהציל את אחותי, שלא אשכח את מה שהוא עולל לה".

 

אמו, שהגיעה גם היא לבית המשפט, לא החליפה מילה עם בנה. היא טענה שהוא אוים ונסחט על ידי המשטרה, והולעט בכדורים פסיכיאטריים כדי שיעיד נגד ראש המשפחה.

 

מנגד, המשיכו נשותיו של ראש הכת לטעון שנעשה לו עוול: "כל המשפט הזה שקר. הכול הוצא מהעדים באיומים. העדה המרכזית היא רמאית ושקרנית. בית המשפט לא שמע את קולנו. אנחנו אומרות בפה מלא: אנחנו אוהבות את האיש הזה והיה לנו טוב איתו".

 

הפרשה: חיי גיהנום ואלימות מחרידה

על פי הכרעת הדין, "המשפחה" כללה שש נשים ועשרות ילדים. האב שכנע את הנשים להצטרף אליו בדרכי נועם, אך משהצטרפו הפכו חייהם לגהינום שכלל אלימות מחרידה, פיזית, מינית ונפשית, כלפיהן וכלפי ילדיהן. אך כמה מנשותיו המשיכו לשמור לו אמונים והכחישו בבית המשפט את שנטען כלפיו. "רק אהבה הייתה בבית", טענו לאחר ההרשעה, "הכול שקר".

 

אבי ה"משפחה" בעת ההרשעה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אבי ה"משפחה" בעת ההרשעה(צילום: גיל יוחנן)
 
 
במסגרת הפרשה נאסר לפרסום כתב האישום המלא, אך נמסרה גרסה מתומצתת במטרה למנוע זיהוי של מי מעשרות הילדים הצעירים ואמותיהן.

 

על פי כתב האישום וההרשעה, ראה עצמו ד' כיורש של דמות מוכרת מהחסידות שעמה נמנה, וכמי שיועד להפיץ את משנתו עלי אדמות. תוך שכנוע ב"כוחותיו" צירף לכת שהקים עוד ועוד נשים, בתחילה בדרכי נועם, אך לאחר שאלה נפלו ברשתו עבר לאלימות קשה, השפלות וביזוי שעברו גם לדור הבא - ילדיו הרכים.

 

הוא עמד בראש "משפחה" שבה חי עם שש נשים ועשרות ילדים ששוכנו בדירות בירושלים, בתל אביב ובטבריה, חלקם ילדיו הביולוגיים, ונהג בהם באכזריות ובאלימות "ככל העולה על רוחו". הוא הואשם כי שלט שליטה מוחלטת בחיי הנשים והילדים, שאותם שלח לעבוד בקיבוץ נדבות ובהפצת משנתו הדתית מבוקר עד לילה, והשית עליהם משטר אכזרי של ענישה על פי גחמותיו הלא צפויות, מוחק את אישיותם ומעוות את מחשבותיהם.

 

מעשי הענישה, שכונו "דינים", לטענת הפרקליטות, בוצעו באכזריות יוצאת דופן תוך שימוש באלימות קשה, כליאה, הרעבה, מעשי התעללות פיזית ונפשית ומעשי השפלה וביזוי שכללו ביצוע עבירות מין ואלימות קשות, והרחקת אמהות מילדיהן. הפרקליטות טוענת כי שיטות הענישה, שאותן לעתים הוציאו לפועל בהוראת ד' בני המשפחה עצמם, ננקטו גם כלפי ילדי "המשפחה".

 

ד' הורשע בביצוע עבירות מין חמורות גם כלפי בנותיו החורגות וילדיו האחרים, וכך גם עוזרו. בין השאר נישא ד' לגרושתו של עוזרו, וגם עליה לא חסו השניים. המשטר שהתנהל בבית "המשפחה" והכפיפות המוחלטת של הנשים והילדים ל-ד' נבעו, לטענת הפרקליטות, מאישיותו הכריזמטית והסגולות הרוחניות שיוחסו לו.

 

אותו עוזר התגורר בבית "המשפחה" ונטל חלק פעיל בעבירות אלימות ומין רבות לאורך שנים, החזקה בתנאי עבדות, התעללות בקטינים, כליאת שווא ועבירות מין ואלימות חמורות. הנאשם האחר נטל חלק בביצוע עבירות אלימות ומין באירוע בודד.

 

בין הממצאים שסייעו רבות לחוקרי המשטרה היו יומני הנשים והילדים. אלה העידו על זוועות הפרשה, שנחשפה באוגוסט 2011 על ידי אחת הנשים שפנתה לרשויות. בחיפוש בבתי העצורים נמצאו אז שוקרים חשמליים, כבלים ומוטות עץ. בנוסף נמצאו מסמכים רפואיים מבתי חולים שונים ברחבי הארץ, המעידים על חבלות גופניות שנגרמו לילדים מהמכות שקיבלו.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ראש הכת ועוזרו בבית המשפט לפני כחודש
צילום: גיל יוחנן
מומלצים