שתף קטע נבחר

הפלסטינים לעולם: להחרים גם את בנק לאומי

קמפיין דיפלומטי חדש קורא ל-50 מדינות להפסיק פעילות של 504 חברות שעושות עסקים מעבר לקו הירוק, בהן בנק לאומי ובנק הפועלים

הרשות הפלסטינית פתחה בקמפיין דיפלומטי הקורא למדינות לאסור על חברות פרטיות שנמצאות בתחומן לקיים פעילות מסחרית בהתנחלויות ובמזרח ירושלים. גם חברות ישראליות הפועלות גם בחו"ל וקשורות לפעילות עסקית בהתנחלויות - כמו בנק הפועלים ובנק לאומי - הן מטרה במסגרת הדרישות, שעולות במקביל למשא ומתן עם ישראל.

 

עוד דיווחי חדשות ב-ynet:

ארה"ב: יכולות הריגול אדירות, מגבילים אותן

אני, סבתא והדודים: צילומי הנסיך הקטן ג'ורג'

 

על הקמפיין אחראי משרד החוץ הפלסטיני, והנימוק שעצם קיומן של ההתנחלויות הוא הפרה של החוק הבינלאומי. בכיר פתח וחבר צוות המו"מ הפלסטיני, מוחמד שתייה, אמר לעיתון ''פייננשל טיימס'' כי שר החוץ ריאד אל-מאלכי שלח בחודש שעבר מכתבים ל-50 מדינות אשר בשטחן פועלות 504 חברות בעלות קשרים עסקיים עם התנחלויות, וביקש מהן להקפיא או להפסיק את עסקיהן איתן.

אזור תעשייה ברקן בשטחים. סוף לשת"פ האירופי? (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
אזור תעשייה ברקן בשטחים. סוף לשת"פ האירופי?(צילום: שאול גולן)

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)
 

המדינות שאליהן נשלחו המכתבים נמצאות באירופה, דרום אמריקה, אסיה ואוסטרליה וכן בדרום אפריקה. שתייה ציין כי ישנם כמה משקיעים ערביים בעלי קשרים עם התנחלויות, אך סירב לפרט מי הם.

 

"התפקיד של הממשלות הוא להסביר למגזר העסקי הפרטי שייתכן שהוא אינו מודע לכך שהוא משקיע במשהו שאינו חוקי", הסביר שתייה. פעילים פרו פלסטינים עוקבים זה זמן רב אחר החברות הבינלאומיות והישראליות אשר פועלות גם בגדה המערבית, דוגמת קבוצת ''וואוליה'' הצרפתית וחברת "G4S". הרשות הפלסטינית השתמשה במידע שסיפקו לה אותם פעילים כדי להכין רשימה של אותן חברות.

 

שיאו של הקמפיין נרשם במסע הדילוגים שערך השבוע הנשיא הפלסטיני אבו מאזן במדינות אירופה. אחת ממטרותיו המרכזיות הייתה למנף את הלחץ ואת הקריאות לחרם. ביקורתו הפומבית של אבו מאזן נגד הפעילות העסקית בהתנחלויות אינה חדשה. בכל הזדמנות, וגם בפגישות עם גורמים ישראלים, הוא שב ואמר כי נקודת המוצא שלו היא שההתנחלויות אינן חוקיות וכי הוא עושה הפרדה בין מאבקו הדיפלומטי בהן לבין המו"מ והחתירה לשלום עם ישראל.

 

סגן השר אלקין: "תאבדו אומת סטארט-אפ"

סגן שר החוץ זאב אלקין אמר כי על ישראל והאיחוד האירופי לפתור בהקדם את המחלוקות בעניין ההתנחלויות, כדי למנוע פגיעה בקשרי המסחר והמחקר ביניהן: "אם הבעיה לא תיפתר, זה ייצור פירוד בינינו".

 

בריאיון לרויטרס אמר שישראל עלולה להפסיד מימון נדיב למדעניה כשיושלם מיזם "אופק 2020", הוא "הורייזון 2020", בסוף נובמבר. הוא הוסיף: "אנחנו אומת סטארט-אפ. אירופה תטעה אם תאבד את יחסיה עמנו".

 

השיחות לצירוף ישראל לתוכנית המחקר והפיתוח האירופית לשנים 2014-2020 - הורייזון 2020, החלו בקיץ האחרון. אך באיחוד הודיעו כי בהתקשרויות עם האיחוד האירופי תידרש ישראל לחתום על מסמך המחריג את השטחים מעבר לקו הירוק מההסכם.

 

נציג של האיחוד האירופי אשר ביקר בארץ השבוע הסביר כי מדינות האיחוד מעונינות להדק את הקשרים עם ישראל נוכח הפיתוח המואץ בתחום ההיי-טק, אך כל המאמצים שנעשו עד כה במטרה לגשר על הפערים בנושא התעשייה בשטחים - כשלו.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אבו מאזן. מסע באירופה
צילום: רויטרס
מומלצים