שתף קטע נבחר

"מנהרות הכרמל נסגרו עקב מתקפת האקרים"

מומחים אמרו ל-AP כי סוס טרויאני הוחדר למערכת המצלמות של המנהרות בתחילת ספטמבר, וגרם לשיבושים קשים למשך יומיים. הערכה: איראן אינה אחראית. החברה שאחראית על מנהרות הכרמל: זו תקלה בתקשורת

במשך שעות שותק אחד הצירים המרכזיים באזור הצפון, ועכשיו - חודש אחרי - טוען מומחה כי האקרים מתוחכמים הם אלו שאחראים לכך. מומחים אמרו לסוכנות הידיעות AP כי התקלות שהתרחשו בחודש שעבר במנהרות הכרמל בחיפה נבעו ממתקפת האקרים.

השבתה במנהרות הכרמל, בחודש שעבר (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
השבתה במנהרות הכרמל, בחודש שעבר(צילום: אבישג שאר-ישוב)

על פי אחד המומחים, סוס טרויאני הוחדר למערכת המצלמות של המנהרות ב-8 בספטמבר וגרם לשיבושים קשים למשך יומיים, שבין היתר הביאו לסגירת המנהרות, לעומסים כבדים בעיר התחתית בחיפה ולנזק כספי שנאמד במאות אלפי דולרים. "מתקפת הסייבר", לפי המומחה, הובילה לסגירת המנהרות ל-20 דקות ב-8 בספטמבר. ביום שלאחר מכן המנהרות נסגרו מעט אחרי השעה 7 בבוקר, ונשארו סגורות במשך שמונה שעות.

 

בחשיפת סוכנות הידיעות נאמר כי החוקרים טרם יודעים מיהם אותם "האקרים מתוחכמים" שביצעו את המתקפה, שדומה לזו של ההאקרים שתקפו את מערכת המים בחיפה באפריל האחרון. עם זאת, הם העריכו כי הפעולה אינה מתוחכמת דיה כדי להיות עבודה של ממשלה זרה כאיראן.

מדמים פריצות למערך של חברת החשמל (צילום: AP) (צילום: AP)
מדמים פריצות למערך של חברת החשמל(צילום: AP)

"מתכוננים לרגע האמת". המשנה למנכ"ל חאין (צילום: AP) (צילום: AP)
"מתכוננים לרגע האמת". המשנה למנכ"ל חאין(צילום: AP)

האדומים ב"סייבר ג'ים" (צילום: AP) (צילום: AP)
האדומים ב"סייבר ג'ים"(צילום: AP)

המומחה אמר כי רשות הסייבר הלאומית, גוף שמדווח לראש הממשלה, מודעת למקרה. מהרשות לא נמסרה תגובה ל-AP, ואילו בחברת "כרמלטון" המפעילה את מנהרות הכרמל שללו את הטענה כי מדובר במתקפת האקרים: "האירוע המדובר נבע מתקלה במערכת הבקרה שתוקנה בזמן הקצר ביותר על מנת להשיב את התנועה לסדרה", נמסר מהחברה. "מדובר בתקלה ברכיב פנימי שאינו מקושר למערכות חיצוניות ועל כן אין מדובר במתקפת האקרים".

 

בהנהלה אמרו כי "מאחר שלא מדובר בכביש פתוח, לא ניתן להפעיל את המנהרות ללא מערכת הבקרה". מעיריית חיפה נמסר כי היא לא קיבלה דיווח על אירוע חריג שגרם לתקלה או על מתקפת האקרים: "הטיפול במנהרות הוא באחריות החברה המפעילה בלבד. העיר חיפה ערוכה לכל תרחיש, אך טוב תעשה הממשלה אם תשלים את ההיערכות במנהרות וההכרה בהן כמפעל חיוני".

 

בחברת החשמל סיפרו ל-AP כי השרתים של החברה רושמים 6,000 מתקפות ייחודיות מדי שנייה. "ארגונים גדולים ואפילו מדינות מתכוננות לרגע האמת", אמר יעקב (יאשה) חאין, המשנה למנכ"ל חברת החשמל. "החלטנו להכין את עצמנו כדי להיות ראשונים בתור".

 

חברת החשמל פועלת למגר התקפות סייבר יחד עם חברת סייבר קונטרול. השתיים הקימו יחד את ה"סייבר ג'ים" – זירת אימונים להגנה מפני תקיפות סייבר. בקמפוס מטופח באזור חדרה מחולקים הנוכחים במקום לקבוצות. הצוותים השונים מקיימים משחקי תפקידים בהשתתפות "האקרים" ו"מהנדסי תחנת כוח".

 

ה"האקרים" – שם קוד של הקבוצה האדומה – יושבים בחדר אפלולי ובחדר אחר יושבים ה"מתחרים". בשני הצדדים מנסים לזהות תקיפות סייבר ולראות אם מערכות המחשב יצליחו למנוע רישום של ה"תקיפה". בחברת החשמל הביעו ביטחון שהקמפוס יכשיר בעתיד אלפי עובדים.

  

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישג שאר-ישוב
סגירת מנהרות הכרמל, בתחילת ספטמבר
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים