שתף קטע נבחר

ירושלים שיאנית במכירת דירות חדשות

האם זה הזמן לרוץ לקנות דירות? מניתוח של נתוני משרד השיכון עולה כי מלאי הדירות החדשות בישראל יאזל תוך 10 חודשים, אם לא יהיו עוד התחלות בנייה. בתל-אביב המלאי מספיק רק ל-9 חודשים ואילו בירושלים המצב טוב יותר: למרות שהיא מובילה במכירת דירות, המלאי מספיק לכשנה וחצי

כדאי למהר לקנות? נראה שהישראלים קונים דירות חדשות בקצב מסחרר: מלאי הדירות החדשות במחצית הראשונה של 2013 עמד על 21 אלף דירות, כאשר קצב המכירות עומד על 2,040 דירות בכל חודש. המשמעות: מלאי הדירות החדשות צפוי להסתיים תוך כ-10 חודשים, אם לא ייצאו לדרך התחלות בנייה חדשות. כך עולה מניתוח של נתוני משרד הבינוי והשיכון.

 

כתבות נוספות על מכירת דירות בערוץ הנדל"ן :

 

על פי הנתונים, העיר ירושלים מככבת במקום הראשון בדירוג הערים שבהן נמכרות הכי הרבה דירות חדשות בממוצע חודשי. מדי חודש נמכרות 153 דירות חדשות בבירה, כך שמלאי הדירות החדשות בעיר מספיק לכ-17 חודשים - גם אם לא יהיו בה התחלות בנייה נוספות.

 

במקום השני ממוקמת העיר תל-אביב, שבה נמכרות 137 דירות חדשות מדי חודש. בניגוד לירושלים, בתל-אביב קיים מחסור בדירות חדשות, ונכון לסוף המחצית הראשונה של השנה - המלאי יספיק רק ל-8.8 חודשים נוספים.

 

"תל-אביב סובלת מאותה תסמונת שסובלת כל עיר מרכזית וחשובה בעולם", מסביר רן בן אברהם, סמנכ"ל השיווק של חברת הבנייה צמח המרמן. לדבריו, "אין מלאי קרקעות שזמין לבנייה מיידית. האזור המבוקש ביותר הוא מרכז העיר, שם אין כלל קרקעות לבנייה. כאשר הביקושים כה גבוהים ואין היצע, מטבע הדברים המחירים עולים - ועוד יעלו".

 

נתניה: בקרוב לא יישארו דירות יוקרה

במקום השלישי נמצאת העיר פתח תקווה עם מכירות חודשיות של 118 יחידות דיור בממוצע. יבנה, כוכבת הנדל"ן של השנתיים האחרונות, ממוקמת במקום הרביעי עם מכירות חודשיות של 90 דירות חדשות בממוצע, אך המלאי בעיר אוזל אף הוא - וייסתיים עוד כ-6.9 חודשים.

 

מלבד ירושלים, אחת הערים היחידות שאינה סובלת ממצוקת דירות חדשות היא נתניה. מדי חודש נמכרות בנתניה 76 דירות חדשות, אולם למרות זאת מלאי הדירות בעיר יספיק לשנה וחצי. עם זאת, יש לציין כי מלאי דירות היוקרה בקו ראשון לים הולך ואוזל.

 

לדברי יקי בריגה, מנכ"ל ובעלים של חברת הבנייה בריגה, "נתניה פורצת גבולות בכל הקשור לנדל"ן למגורים. למרות מחירי הדיור היקרים שלה, היא מצליחה להתברג בעשירייה הראשונה במספר הדירות הנמכרות בממוצע חודשי לצד תל-אביב. העובדה שמצד אחד הביקושים עולים ומצד שני היצע הדירות בפרויקטים הממוקמים על קו החוף פוחת, הופכת את הדירות למבוקשות מאוד".

 

את העשירייה הראשונה סוגרות חיפה עם מכירות חודשיות של 74 דירות חדשות חודשי; ובית שמש עם מכירות חודשיות של 51 דירות חדשות בממוצע. מלאי הדירות החדשות בבית שמש יספיק ל-4.7 חודשים בלבד.

 

דירוג היישובים בהם ממוצע מכירת דירות חדשות הוא הגבוה ביותר

 (נתונים: משרד השיכון) (נתונים: משרד השיכון)
(נתונים: משרד השיכון)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
ירושלים. שיאנית במכירת דירות
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים