שתף קטע נבחר

סין: 'התאונה בעיר האסורה - פיגוע התאבדות'

5 בני אדם נהרגו כשמכונית דוהרת פגעה בהולכי רגל ואז עלתה באש בכיכר טיאננמן. הרשויות חושדות כי מדובר בפיגוע התאבדות שתוכנן מראש ערב כינוס הוועדה המרכזית של המפלגה הקומוניסטית ועורכות מצוד אחר שני חשודים, ככל הנראה אויגורים, בני המיעוט הטורקי מוסלמי

ממשלת סין חושדת שהתאונה אתמול (יום ב') שבה רכב דהר לעבר הולכי רגל בבייג'ינג הייתה פיגוע התאבדות. באירוע אתמול בכיכר טיאננמן נהרגו חמישה בני אדם, בהם נוסעי המכונית, ונפצעו 38. כך אמרו מקורות יודעי דבר לסוכנות הידיעות רויטרס. המשטרה ממשיכה לחקור את האירוע ומחפשת אחר חשודים.

 

עוד חדשות בעולם :

שופט בטקסס: הגבלות על הפלות אינן חוקיות

ידע על הציתותים? אובמה מתחמק: זה סודי

סופה עזה הכתה בצפון אירופה: 13 נהרגו

בדרך לאירופה: 35 מהגרים מתו מצמא בסהרה

 

הפיגוע לכאורה אירע קרוב לכניסה הראשית ל"עיר האסורה" בבייג'ינג, שם מוצב דיוקנו של מייסד סין הקומוניסטית, מאו דזה דונג, המשקיף על כיכר טיאננמן. הכיכר היא אחד האתרים המפורסמים והמתוירים ביותר בבייג'ינג וזכורה כזירת ההפגנות בעד הדמוקרטיה ב-1989, שדוכאו במרחץ דמים. מאז התקרית לא מסרו הרשויות אם מדובר בתאונה או בפיגוע.

 

אזור ה"תאונה", בסמוך לדיוקנו של מאו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אזור ה"תאונה", בסמוך לדיוקנו של מאו(צילום: רויטרס)

הרשויות בסין חושדות שעיתוי התאונה איננו מקרי - ערב כינוס הוועדה המרכזית של המפלגה הקומוניסטית שבה חברים 205 אנשים. המקור ששוחח עם סוכנות הידיעות רויטרס סיפר שבוועדה צפויים להכריז על שורה של רפורמות כלכליות. "זה נראה כמו פיגוע התאבדות מתוכנן מראש", אמר המקור.

 

מחפשים אחר אורחים חשודים בבתי מלון

זהותם של השלושה שנסעו במכונית הדוהרת עדיין נחקרת, אולם משטרת בייג'ינג מסרה כי היא מחפשת אחר שני חשודים מחבל שינג'יאנג המרוחק שבמערב המדינה בקשר ל"תקרית גדולה". מקורות סיפרו כי השניים חשודים בהצתת חומר דליק בתוך כלי הרכב. "זו לא הייתה תאונה. הג'יפ הפיל את המחסומים והפיל הולכי רגל. לשלושת הגברים לא היו תוכניות להימלט מהמקום", אמר אחד המקורות שמקורב מאוד להנהגת המדינה הקומוניסטית. כתב של סוכנות הידיעות רויטרס שהיה בכיכר טיאננמן בזמן האירוע סיפר כי לא שמע כל יריות במקום.

 

אתמול בלילה, שעות לאחר הצתת הרכב, פרסמה משטרת בייג'ינג הודעה שבה ביקשה מבתי מלון למסור לה מידע על אורחים חשודים שנרשמו אליהם מאז 1 באוקטובר. בהודעה צוינו שמות שני החשודים מחבל שינג'יאנג. ארבעה בתי מלון מסרו לרויטרס שהם קיבלו את ההודעה מהמשטרה. אם לשפוט על פי השמות שלהם, נראה שהחשודים הם אויגורים, בני המיעוט הטורקי מוסלמי.

 

עשן מיתמר מעל אזור ה"תאונה" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עשן מיתמר מעל אזור ה"תאונה"(צילום: רויטרס)

תיירים רבים פוקדים את כיכר טיאננמן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תיירים רבים פוקדים את כיכר טיאננמן(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מעצר אישה שהשליכה עלונים בכניסה ל"עיר העתיקה" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מעצר אישה שהשליכה עלונים בכניסה ל"עיר העתיקה"(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

"כדי למנוע מהאנשים וכלי הרכב החשודים לבצע פשעים נוספים, אנא הודיעו לרשויות לאכיפת החוק על כל רמז בקשר לחשודים ולכלי הרכב האלה", נכתב בהודעת המשטרה שבה צוינו גם מספרי רישוי של ארבעה כלי רכב משינג'יאנג.

 

מחוז שינג'יאנג הוא אזור רחב ידיים שגובל במרכז אסיה ומשמש בית למיליוני אויגורים שטוענים לקיפוח ולדיכוי אכזרי מצד השלטונות בבייג'ינג בעוד בני האן, הרוב המדינה, נהנים מזכויות יתר. בעבר נרשמו במחוז התנגשויות אלימות חוזרות ונשנות בין האויגורים לבין הרשויות ובני ההאן.

 

בעימותים שנערכו בבירת שינג'יאנג אורומצ'י בשנת 2009 בין אויגורים לבין בני האן נהרגו כ-200 בני אדם. מאז נרשמו מקרי אלימות ספורדיים שדוכאו במהירות ובכוח רב על ידי יחידות צבא.

 

כיכר טיאננמן נמצאת דרך קבע תחת אבטחה כבדה בשל קרבתה למקום מושבה של ההנהגה המרכזית של סין ולהיכל הגדול של העם, שם מתכנס הפרלמנט הסיני. ב-1989 כבשו את הכיכר אלפי סטודנטים שדרשו להביא את הדמוקרטיה לארצם, ולערוך בה רפורמות. הייתה זו קריאת תגר נדירה על המשטר הקומוניסטי, ולפי הערכות של גורמים בינלאומיים בדיכוי האכזרי של המחאה נהרגו יותר מ-2,500 בני אדם וכעשרת אלפים איש נפצעו.

 

מהאירועים זכורה במיוחד תמונתו של גבר סיני שניצב מול שיירת טנקים בכיכר, ומנע מהם לעבור במשך דקות ארוכות. זהותו וגורלו לא נודעו עד היום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אירוע חריג ביותר ב"עיר האסורה". בייג'ינג
צילום: רויטרס
מומלצים