שתף קטע נבחר

"200 מיליון תרנגולים נשחטים בשביל השניצל"

תחקיר כלבוטק בערוץ 10 חשף ממצאים קשים על הובלת תרנגולים לשחיטה במפעל "זוגלובק" בצפון. בעקבותיו הורה השר להגנת הסביבה לחקור את המעורבים בפרשה. "היה חשוב לחשוף קמצוץ קטן מתוך הסבל בתעשייה הזו", מספר ל-ynet רונן בר, תחקירן כלבוטק ופעיל בעמותת "אנונימוס". מנכ"ל זוגלובק: "האירועים לא נעשו במזיד"

 

אטילה שומפלבי מאולפן ynet בראיון עם רונן בר, כתב כלבוטק ופעיל עמותת "אנונימוס". צילום: באדיבות כלבוטק. הפקה: גלעד הדר וארז ארליכמן

 

 

רונן בר, עיתונאי, תחקירן כלבוטק ופעיל בעמותת אנונימוס, מי שחשף את פרשת "אדום אדום" במפעל השחיטה של "תנובה" אשתקד, מספר ל-ynet מדוע בחר הפעם להתמקד דווקא בנושא התרנגולים.

 

"זו התעשייה הכי מתעללת וגדולה שיש לנו. מעל 200 מיליון תרנגולים נשחטים בשביל השניצלים שלנו, למעלה מ-10 מיליון לא מגיעים בכלל אל השחיטה כי הם לא שורדים בלולים, מהתנאים המזעזעים מהצפיפות ומהעיוות הגנטי", הוא מסביר. "זו התעשיה הכי גדולה ולצערי הכי פחות מדוברת ולכן היה חשוב לחשוף קמצוץ קטן מתוך הסבל בתעשייה הזו - היום האחרון בחיים שלהם - השחיטה".

 

כיצד התבצע התחקיר בפועל? "צילמנו מבחוץ וגם עבדתי בתוך המפעל במשך שבועות ארוכים, תיעדנו את שגרת העבודה פעם אחר פעם".

 

בעמותת אנונימוס קוראים לרשויות החוק לחקור את המעורבים בפרשת ההתעללות לכאורה ומציינים כי "תעשיית הבשר היא אכזרית וגם אם שומרים על כל התקנות והחוקים, עדיין, האכזריות היא עצומה. חוק צער בעלי חיים בא לצמצם חלקים קטנים מתוך הסבל ורואים שגם זה לא מתבצע, הפרות שיטתיות חוזרות ונישנות ברמת התשתית, מעבר להתנהגות של העובדים. גורמי האכיפה יצטרכו לעשות עבודתם בנושא זה". בעמותה מתכוונים הבוקר להגיש תלונה במשטרה בעקבות הממצאים שתועדו ולפעול במישור המשפטי. הלילה אף הוגשה דרישה יחד עם עמותת "תנו לחיות לחיות" למשרד החקלאות בבקשה לסגור את המפעל לאלתר.

 

השר להגנת הסביבה: כשל חוקי ומוסרי

גם התגובות בעקבות התחקיר מקרב שרים בממשלה וחברי כנסת לא איחרו לבוא. השר להגנת הסביבה, ח״כ עמיר פרץ אמר כי ״אסור להישאר אדישים מול התמונות הקשות. יש פה כשל חוקי, מוסרי והתופעות האלה בסופו של דבר רק יפגעו כלכלית בכל העבריינים שאינם מקיימים את ההוראות כנדרש״, אמר השר אתמול (ג') לאחר התחקיר ששודר בערוץ 10 וציין כי הורה לפתוח בחקירה מיידית של גורמי האכיפה.

 

לדבריו הוא פועל מול שר החקלאות ועם הגורמים המשפטיים במשרד המשפטים על מנת להשלים את ההליכים להעברת סמכויות צער בעלי חיים למשרד להגנת הסביבה. "כך נוכל לטפל גם בהתראה וגם בבדיקות מוקדמות שימנעו התעללות בעתיד. המהלך מתקיים בגיבוי ראש הממשלה ושרת המשפטים".

 

השר גלעד ארדן התייחס לאחר השידור של התחקיר ואמר כי בכוונתו לפנות למשטרה וליועץ המשפטי לממשלה "בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד מנהלי זוגלובק על ההתעללות בבעלי חיים"

 

ח"כ איתן כבל, יו"ר שדולת בעלי החיים בכנסת פנה לשר החקלאות ודרש להציב מצלמות קבועות במשחטת זוגלובק כדי לאפשר פיקוח בזמן על הנעשה במשחטה. "התמונות הקשות שעלו מהתחקיר צריכות להדיר שינה מעיניו של כל אדם בעל ערכי מוסר בסיסיים. ההתעללות בבעלי חיים בחצרות האחוריים של חברות שונות הפכה לתופעה ויש לגדוע אותה באמצעות פיקוח אדוק ובלתי מתפשר".

 

ח"כ הרב דב ליפמן (יש עתיד) הבהיר והוסיף כי "המשחטה אינה מקום נעים, אבל האבסורד כאן שדווקא השחיטה עצמה הינה החלק הטוב ביותר – כאן סופסוף גואלים את העוף המסכן מייסוריו. תחקיר זה מוכיח שוב שאין מנוס, וחובתנו לפעול בצורה נחרצת על מנת להעביר את סמכויות האכיפה ממשרד החקלאות שדואג לחקלאים למשרד להגנת הסביבה שדואג לחי, ויפה שעה אחת קודם. אין זה מפתיע כלל, אבל החתול לא מצליח לשמור על השמנת גם הפעם". ליפמן שלח מכתב למנכ"ל חברת "זוגלובק" והצהיר כי הוא מחרים את מוצרי החברה. "התביישו לכם חברת זוגלובק. אני לא יכול לקחת חלק בעבירות על חוקי המדינה וערכי התורה – עד שלא תעמדו בכל חוקים והתקנות. אני לא קונה יותר את מוצרי זוגלובק!".

 

יו"ר ועדת החינוך: דורש ממשרד החקלאות לבדוק הנושא

בעקבות תחקיר כלבוטק בערוץ 10, יו"ר ועדת החינוך והתרבות בכנסת, ח"כ עמרם מצנע אמר הבוקר בדיון בוועדה כי "לכולם ברור שהתרנגולות מגיעות לשחיטה, אבל החברה לא מוכנה לעבור לסדר היום רק בגלל העובדה שהן נשחטות . הדבר המתמיה שלמרות שנחשפות כתבות ולמרות שהציבור מגיב באמת בכעס גדול, עדיין לא מוצאים לעצמם מי שאחראים, לקחת אחריות לבדוק את עצמם פנימה לפני שזה נחשף . רק אחרי שזה נחשף, נוקטים בפעולות ובצעדים הנדרשים. כל עוד לא יעמדו לדין פלילי, אז גם תוצאות החשיפה לא עזרו ".

 

מצנע הורה לנציגי משרד החקלאות כי ידרוש ממשרד החקלאות את ממצאי הבדיקה במטרה לקיים דיון על תחקיר כלבוטק בשבוע הבא בוועדה.

 

במשרד החקלאות מציינים כי היו בביקורות במפעל זוגלובק השבוע ופועלים לבדיקת הנושא מול הנהלת המפעל, תוך בחינת הנושא במישור המשפטי. "זו פרשה שנחשפה אתמול לציבור אתמול בערב ונפעל בהקדם כדי למצות את הבירורים וההליכים", אמרה היועצת המשפטית של משרד החקלאות, עו"ד אפרת אביאני.

 

קבוצת פעילים למען בעלי חיים כבר הכריזו כי בכוונתם לקיים הפגנה ביום שישי הקרוב בתל-אביב נגד חברת "זוגלובק" בדרישה לסגור את החברה בעקבות ממצאי התחקיר. 

 

זוגלובק: "רואים את המקרה בחומרה רבה"

פיני קמרי, מנכ"ל חברת "זוגלובק" מסר בתגובה לתחקיר כלבוטק כי "אנו מביעים צער ומתנצלים על הדברים שנראו בכלבוטק, אשר אינם משקפים את רוח חברת זוגלובק ומדיניותה. הארועים שהוצגו בתחקיר לא נעשו במזיד או מתוך כוונה רעה. אנחנו רואים את המקרה בחומרה רבה ולכן טיפלנו במיידית".

 

"מייד עם היוודע המקרה החלפנו במיידית את המתקן במשחטה. למרות שהמתקן במשחטה עמד בתקנים ובסטנדרטים בארץ ובעולם החלטנו להפסיק מיידית את עבודתו ולהחליפו בתהליך בעל סטנדרטים מחמירים ביותר. אנו ננקוט בכל האמצעים על מנת שמקרה כזה לא יחזור בשנית. חשוב לנו להדגיש שהארוע אינו קשור לאיכות מוצרי החברה. המוצרים איכותיים ובטוחים כתמיד"

 

עוד כתבות בערוץ בעלי חיים ב-ynet

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים