שתף קטע נבחר

רבני אירופה: צרפת שורפת שלדים של יהודים

מאות שלדים של יהודים המאופסנים במחסני הרשויות בצרפת, נמצאים בסכנת שריפה, בעקבות תיקון לחוק המאפשר רכישת חלקת קבר לתקופה של עד מאה שנים. רבני אירופה קוראים למשפחות שיקיריהן קבורים בצרפת, להביא את עצמותיהם לקבורה מחודשת, רגע לפני שיהיה מאוחר מדי

חשש לחילול חמור של כבוד המת היהודי באירופה: רבנים ביבשת מעריכים כי מאות שלדי יהודים מאופסנים במחסני הרשויות המקומיות בצרפת, ומתריעים מפני שריפתם – כפי שמתיר חוק שאושר באחרונה במדינה. כעת קוראת ועידת רבני אירופה לשלטונות להתאמץ לאיתור צאצאי אותם נפטרים, על מנת שיביאו את יקיריהם לקבורה.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >> 

 

 

החוק הצרפתי מאפשר רכישת חלקת קבר לזמן מוגבל בלבד - בין חמש למאה שנים, ולאחריהן, אם בני משפחת המת לא רכשו את החלקה מחדש, רשאית העירייה להוציאו מקברו. במקרה שסביבת הקבר עזובה ואיש אינו פוקד את המקום, ניתן לפנות את הנפטר כבר לאחר שלוש שנים.

 

בתום מאבק, בני משפחת טעדעסקא נקברו

על פי הערכת הרבנים בצרפת, במחסני העיריות כיום מצויות עצמות של כעשרת-אלפים בני אדם שמתו

מאמצע המאה ה-20, ובהם כמה מאות יהודים. לאחרונה, בעקבות תיקון לחוקה במדינה, מתאפשר לרשויות לשרוף אותן – ורבני אירופה חרדים לכבוד הנפטרים.

 

בימים האחרונים הובאו בישראל לקבורה חוזרת גופותיהם של בני משפחת טעדעסקא, מנכבדי יהודי צרפת במאה ה-19, לאחר מאבק משפטי ארוך שניהלו צאצאיהם לשחרור העצמות ממחסני עיריית פריז - שם היו מוטלות בשנים האחרונות.

 

נשיא ועידת רבני אירופה, הרב פנחס גולדשמידט, השתתף בהלוויה, וקרא ממנה לשלטונות צרפת להבטיח את כבוד המת היהודי בשטחה: "שחרור משפחת טעדעסקא לקבורה חשוב, אולם דרישתנו היא חד-משמעית: למצוא פתרון חוקי לקבורת יהודים בצרפת", אמר.

 

הלוויית טעדעסקא, מנכבדי יהודי צרפת במאה ה-19, לאחר מאבק משפטי ארוך שניהלו צאצאיהם לשחרור העצמות ממחסני עיריית פריז (צילום: משה פרידמן) (צילום: משה פרידמן)
הלוויית טעדעסקא, מנכבדי יהודי צרפת במאה ה-19, לאחר מאבק משפטי ארוך שניהלו צאצאיהם לשחרור העצמות ממחסני עיריית פריז(צילום: משה פרידמן)

 

הרב גולדשמידט ייוועד בקרוב עם שר הפנים הצרפתי בעניין, והוא דורש פיתרון ביניים: לאפשר למשפחות יהודיות

לקבור מחדש את שלדי יקיריהן, או להעלות את עצמותיהם לקבורה בישראל. הוא אף קרא ליהודים במדינה לפקוד קברי אבות ולדאוג לתחזוקתם, וכן לעדכן את הרשויות על הקשר המשפחתי לנפטרים. מהרשויות עצמן הוא מצפה כי יקדישו מיוזמתן מאמצים גדולים לאיתור הקרובים שלא פונים אליהן.

 

נשיא ועידת רבני אירופה הגדיר את המצב הקיים "אבסורד נוראי" ו"סכנה איומה", ואמר כי הרבנים "מודאגים ונחרדים לנוכח גורלם של אלפי קברי יהודיים בצרפת, ומאות רבות של עצמות שכבר הוצאו מהם ומונחות בביזיון... כעת הם יכולים גם לשרוף, חלילה, את השלדים!"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב פנחס גולדשמידט
צילום: AFP
מחפשים את קרובי הנפטרים
צילום: AFP
מומלצים