שתף קטע נבחר

הרב לאו הכריע: לא תישלל הכשרות מזוגלובק

בעקבות פרשת ההתעללות ב"זוגלובק" כינס הרב הראשי דיון דחוף בלשכתו, שבסופו הודיע כי השתכנע שאין חשש לבעיית כשרות במוצרי החברה, אך קרא למנוע צער מבעלי החיים: "אעלה בישיבת מועצת הרבנות הראשית את הנושא. הרבנות לא תאפשר מתן כשרות למפעלים שיזלזלו בנהלי כשרות"

הרב הראשי לישראל דוד לאו, הודיע כי לא תישלל תעודת הכשרות של מפעל "זוגלובק", על אף פרשת ההתעללות בעופות שהתגלתה במשחטת החברה. בתום דיון רחב שכינס היום בלשכתו, בהשתתפות ראשי זוגלובק ורבניה ובכירים ברבנות - השתכנע הרב הראשי כי אין חשש לבעיית כשרות במוצריה. עם זאת, קרא לאו להקפדה יתירה על "צער בעלי חיים", ובכוונתו לדון בנושא בישיבת מועצת הרבנות שתכונס בשבוע הבא.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >> 

 

 

בבירור השתתפו, בין היתר, רב העיר נהריה ישעיהו מייטלס, החתום על תעודות הכשרות של המפעל, עמי זוגלובק - מבעלי החברה, ראש אגף הכשרות הארצי הרב יעקב סבג, מנכ"ל הרבנות הראשית עודד וינר, וגורמי כשרות נוספים מהרבנות נהריה והרבנות הראשית. העדויות והממצאים שהציגו הוכיחו כי בין אם הייתה פגיעה בעופות ובין אם לאו - היא לא השפיעה על כשרותם.

 

הרב מייטליס סקר בהרחבה את הליך השחיטה במקום, וציין כי יש בו הקפדה על כל נהלי הרבנות. גם מנכ"ל המפעל טען כי הוא עומד בתקנים המחמירים ביותר מבחינה וטרינרית והלכתית, אך הודיע כי בכל מקרה הוחלט להפסיק את הפעילות בו. זוגלובק עצמו הוסיף: "צוואת הוריי הייתה לדאוג לכך שהמפעל יהיה כשר, וכי השחיטה בו תהיה כשרה. מעולם לא הייתה כל טענה כנגדנו בנושא זה".

 

המפעל ימשיך להיות כשר

על פי החוק אין לרב הראשי סמכות לשלול תעודת כשרות ממשחטה בגלל עבירות דתיות – חמורות ככל שיהיו – המתבצעות במסגרת פעילותה, אם אין לכך השפעה ישירה על כשרות המזון לאכילה. בעקבות עדויות הרבנים, הכריע כי המפעל ימשיך להיות מוכר ככשר, אך קרא למנוע צער מבעלי החיים במהלך השחיטה ובכל השלבים לפניה.

 

"אעלה בישיבת מועצת הרבנות הראשית את הנושא, על מנת לחדד את הדרישה הזו שלנו כרבנות הראשית,

מכל בעלי המפעלים בכל רחבי הארץ", אמר ל-ynet. "הרבנות לא תאפשר מתן כשרות למפעלים שיזלזלו בנהלי הכשרות".

 

אתמול (יום ד') הודיע הרב הראשי לישראל, דוד לאו, כי יכנס את מועצת הרבנות הראשית במטרה לדון בסנקציות עד לפסילת הכשרות, נגד מפעלים שתימצא בהם התעללות בבעלי חיים. הסיבה היא שמומים בעופות ובבהמות עלולים לפסול אותם לאכילה מבחינת הכשרות.

 

הרב לאו סיפר ל-ynet כי הזדעזע מהתמונות שעלו מתחקיר "כלבוטק", והצהיר כי "נשתמש בכל הכלים שברשותנו כדי שהמפעלים לא יחששו רק ממשרד הבריאות וארגוני זכויות בעלי החיים, אלא גם מהרבנות הראשית, שתפעל ביד תקיפה. אנחנו נקבע כללים להטלת סנקציות על חברות שכאלו, ויינקטו צעדים שיובילו גם לשלילת תעודות הכשרות, וברור לכולם מה זה אומר מבחינת אותם מפעלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
ההתעללות לא השפיעה על הכשרות. הרב דוד לאו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים