שתף קטע נבחר

"אין בסמכותנו לשלול כשרות מ'אדום אדום"

לאחר שבחנה את שלילת הכשרות מבית המטבחיים "אדום אדום" - החליטה הרבנות שלא תשלול את התעודה. עם זאת, תקבע מועצת הרבנות נהלים שימנעו את ההתעללות, ויקבעו כי כל בהמה שתהיה קורבן למעשים אלה - תיחשב ל"טריפה"

הרבנות הראשית לישראל הודיעה כי לא תשלול את תעודת הכשרות מבית המטבחיים "אדום אדום", אך תפרסם נהלים חדשים בדבר איסור "צער בעלי חיים" במשחטות. מועצת הרבנות התכנסה השבוע לדון בממצאי תחקיר "כלבוטק" שחשף התעללות בבהמות המיודעות לשחיטה, אך הסיקה כי אין בסמכותה להסיר את ההשגחה במפעל.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - בפייסבוק של ynet, וכל מה שיהודי - כאן

 

 

בישיבה שאותה יזם נשיא המועצה, הרב הראשי יונה מצגר, השתתפו גם העיתונאי רונן בר, שהציג את ממצאי התחקיר שפרסם, ורב חברת "תנובה" (בעלת המשחטה) זאב ויטמן. מצגר ביקש לדון בשלילת הכשרות, שכן בהמה מוכה חשודה כבעלת מום פנימי שאוסר אותה לאכילה, אך ב"אדום אדום" הבהירו כי בשרן של אלה שנפגעו שווק בכל מקרה כ"טרף".

 

"מוציאים שם רע לשחיטה היהודית כולה"

במצב שנוצר, העילה היחידה להסרת הפיקוח היא בשל "צער בעלי חיים" הנגרם בבית המטבחיים, מבלי שישפיע על כשרות הבשר, אך את זאת אין בסמכות הרבנות לעשות. ההחלטה היחידה שהתקבלה היא להורות לרבני המשחטה לקבוע בה נהלים ברורים, שימנעו התעללות מצד העובדים ויקבעו כי כל בהמה שתהיה קורבן למעשים אלה - תיחשב מיד ל"טריפה".

 

ברבנות קראו לרשויות לפעול למיגור התופעה, וציינו כי ההתנהגות שנחשפה ב"אדום אדום" עלולה להוציא שם

רע לשחיטה היהודית כולה. הרב הראשי מצגר הבהיר: "צער בעלי-חיים אסור מהתורה, ולו הייתה בידי הרבנות הראשית סמכות חוקית לכך - הייתי מסיר את הכשרות".

 

חגי כהן מעמותת "אנונימוס" לזכויות בעלי חיים, אמר: "אין ספק שהכאת עגל במוט וחשמולו באמצעות שוקרים בכל חלקי גופו, מנוגדים לרוח היהדות ומהווים צער בעלי-חיים. אנו מברכים על נכונותה של הרבנות לפעול לחידוד הנהלים בנושא, אולם הכוח האמיתי לעצור את ההתעללות מצוי בידי הצרכן. כל אחד מאיתנו יכול לבחור בעצמו האם לתת הכשר להתעללות, או לנהוג בחמלה ורחמים כלפי בעלי החיים ולהפסיק לצרוך את בשרם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נהלים שיגנו על בעלי החיים
צילום: רועי עידן
"בהמה שנופלת קורבן להתעללות תיחשב 'טריפה".
צילום: דובר צה"ל
מומלצים