שתף קטע נבחר

בעקבות כלבוטק: האם הופסקה שחיטת התרנגולים בזוגלובק?

משרד החקלאות דחה את בקשת עמותות "אנונימוס" ו"תנו לחיות לחיות" לבטל את היתר השחיטה של מפעל "זוגלובק". היועצת המשפטית במשרד טענה כי השחיטה במפעל הופסקה מיום חמישי עקב הוראת רופאה וטרינרית להחליף כלובי עופות פגומים. "זוגלובק" ל-ynet: "העבודה במשחטה נמשכת כרגיל". בתוך כך, הפגינו היום מאות פעילי בע"ח בת"א נגד החברה

במשרד החקלאות דחו את פניית עמותות "תנו לחיות לחיות" ו"אנונימוס" שדרשו לבטל את היתר השחיטה של מפעל זוגלובק בעקבות הממצאים הקשים שתועדו בתחקיר כלבוטק ששודר השבוע וציינו כי לא יבוטל היתר המשחטה עד למיצוי בדיקת העובדות הרלוונטיות.

 

עו"ד אפרת אביאני, סגנית בכירה ליועץ המשפטי במשרד החקלאות ציינה במכתבה היום (שישי) לעו"ד יוסי וולפסון, כי "בהוראת מנהל השירותים הווטרינריים בוצעו, עוד קודם לפרסום הכתבה (בכלבוטק. א.א), מספר פעולות פיקוח בבית השחיטה, לרבות ביקור במקום של המפקחים הייעודיים לתחום, יחד עם הממונה לפי חוק צער בעלי חיים. במסגרת פעולות אלה נמסר לשירותים הווטרינריים כי השימוש במכונה בה מוטים הכלובים לצורך שפיכת העופות מתוכם הופסק לחלוטין", כתבה אביאני.

 

"בנוסף, הורתה הרופאה הווטרינרית המרחבית מטעם השירותים הווטרינריים לבית השחיטה להימנע לחלוטין משימוש בכלובי עופות פגומים בהם נעשה שימוש עד כה, ולהחליפם בכלובים מתאימים לפי הוראות תקנות צער בעלי חיים. כפועל יוצא מהוראה זו, לא התקיימה אתמול (ה') שחיטה בבית השחיטה. עוד נמסר לי, כי גם היום (שישי) לא אמורה להתקיים שחיטה במקום".

 

הפגנה בת"א נגד חברת "זוגלובק" (מרינה גרודינסקי, אנונימוס) (מרינה גרודינסקי, אנונימוס)
הפגנה בת"א נגד חברת "זוגלובק"(מרינה גרודינסקי, אנונימוס)

 

במכתבה ציינה אביאני כי משטרת ישראל החלה בבירור הנושא ואיסוף העובדות. בנוסף, במשרד החקלאות מציינים כי מנהל החברה המפעילה את בית השחיטה זומן לבירור אצל מנהל השרותים הווטרינרים למתן הבהרות.

 

"התליית אישור ההפעלה של בית שחיטה אינה צעד שכיח ובוודאי שלא ראוי לנקוט בו בטרם מוצה בירור העובדות ובטרם ניתנה למפעיל בית השחיטה ההזדמנות להשמיע טענות בנושא. לפיכך, אין זה ראוי לנקוט בשלב זה בצעדים מידיים להתליית האישור".

 

זוגלובק: "העבודה במשחטה נמשכת כרגיל"

בחברת "זוגלובק" דחו בתוקף את טענות משרד החקלאות ומסרו בתגובה לפניית ynet כי המכתב של משרד החקלאות לא הגיע לידי חברת זוגלובק. "החברה מתואמת עם השירותים הווטרינריים והעבודה במשחטה נמשכת כרגיל".

 

על רקע דברים אלה, התקיימו משעות הבוקר המאוחרות שתי הפגנות בנושא זכויות בעלי חיים.

 

פעילים של עמותת "תנו לחיות לחיות" השתתפו במיצג מחאה בתל אביב לציון יום הטבעונות העולמי. המפגינים נשאו בידיהם אפרוחים מתים ועל חולצותיהם התנוסס הכיתוב "החיים שלהם בידיים שלנו".

 

"מאות מליוני אפרוחים מעונים ונרצחים כל שנה בישראל על ידי זוגלובק ודומיה, רק כדי להשביע את תאוות הדמים של החברה הישראלית לאכילת חלקי גופותיהם. הרצח העצום והבלתי נתפס הזה מתרחש הרחק מעיני הציבור בישראל", מסרה העמותה. "מאחורי חומות מפעלים מסוגרים, וסבלם של בעלי החיים כמעט ולא נוכח במרחב הציבורי".

 

בתום מיצג המחאה, החלה הפגנה נוספת ביוזמת עמותת "אנונימוס", בה מחו כ-300 פעילים נגד ההתעללות לכאורה בבעלי הכנף שנחשפה בתוכנית כלבוטק, כשהם נשאו שלטי מחאה עם כיתובים כדוגמת ""זוגלובק – עושים לחיות את המוות" וקראו "המציאות יצאה לאור, את זוגלובק צריך לסגור!".

 

 (צילום: יונתן שפיגל, תנו לחיות לחיות) (צילום: יונתן שפיגל, תנו לחיות לחיות)
(צילום: יונתן שפיגל, תנו לחיות לחיות)

 

ארגוני בע"ח: נעתור לבג"ץ לסגירת המשחטה

באנונימוס הגיבו להחלטת השרותים הווטרינרים ואמרו כי "המשחטה הזאת צריכה להיסגר, ומיד. אנו קוראים לצרכנים לא לתמוך בפגיעה בבעלי-חיים חסרי ישע, ולהוציא את ההתעללות מהצלחת".

 

חגי כהן, עמותת "אנונימוס": "לא נעבור לסדר היום על הזוועות שנחשפו. המשחטה אינה עומדת אפילו בסטנדרטים המינימליים שמתחייבים על-פי חוק. 'זוגלובק' צריכה לתת את הדין, ולא ייתכן שפקחי משרד החקלאות לא ראו ולא שמעו. ההתעללות שתועדה היא לא מקרה חריג כתוצאה מהתנהגות סאדיסטית של עובד זה או אחר, אלא התעללות שיטתית. המשחטה הזאת צריכה להיסגר, ומיד. אם משרד החקלאות לא יפעל בעניין, נעתור לבג"ץ. אנו קוראים לצרכנים לא לתמוך בפגיעה בבעלי-חיים חסרי ישע, ולהוציא את ההתעללות מהצלחת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרינה גרודינסקי, אנונימוס
מרינה גרודינסקי, אנונימוס
מומלצים