שתף קטע נבחר

גפסו חשוד בעוד שוחד: פרשת אולם האירועים

שמעון גפסו, שנבחר מחדש לראשות העירייה בנצרת עילית למרות כתב אישום, עוכב לחקירה בחשד כי מנע סגירה של אולם אירועים בתמורה להטבות - ושוחרר בערבות. הוא אף חיתן במקום את בנו. "מלחמת התשה נגדי", טוען ראש העיר. גם פרשת העימות עם חנין זועבי התעוררה

חשדות נוספים נגד ראש עיריית נצרת עילית: בצהריים (יום ג') הותר לפרסום כי שמעון גפסו, אשר עומד ותלוי נגדו כתב אישום, עוכב ונחקר בחשד לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון, פגיעה בפרטיות וחדירה למחשב. יחד עמו עוכב לחקירה גם איש עסקים מקומי אשר שוחרר בהמשך. גפסו הגיב למעצר באומרו: "מתנהלת נגדי מלחמת התשה אך אני חף מפשע, ואוכיח זאת כאשר תינתן לי האפשרות".

 

גפסו שוחרר בערבות, והשופטת קבעה כי גפסו לא יורחק מהעירייה לחודש, כפי שביקשה המשטרה, אולם ישהה ארבעה ימים במעצר בית. התנאים הנוספים: איסור על יצירת קשר עם החשודים, המעורבים והעדים; המשטרה תיתן לגפסו רשימה של אנשים שאיתם אסור לו ליצור קשר במשך חודש; והוצא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ למשך חודש, והוא הפקיד ערבות עצמית של 50 אלף שקל.

 

ראש העיר בכותרות:

היועמ"ש: מן הראוי שלחיאני וגפסו ישעו עצמם

גפסו: זוכה לתמיכה גדולה בגלל כתב האישום

 

על פי החשד, גפסו מנע סגירה של אולם אירועים בבעלותו של איש העסקים ואיפשר את הפעלתו שלא בכפוף להיתרים הנדרשים, בתמורה לכספים שחלקם הועברו בהסוואה. בנוסף, חשוד גפסו בפגיעה בפרטיותם של כמה אנשים באמצעות פרסום פרטים אישיים הנוגעים להם והוצאת חומרים ממחשב של גורם אחר בעירייה.

 

"אני חף מפשע". גפסו ופרקליטתו, עו"ד פנינת ינאי (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
"אני חף מפשע". גפסו ופרקליטתו, עו"ד פנינת ינאי(צילום: אבישג שאר-ישוב)

האולם הוקם באזור התעשייה בעיר לפני כארבע שנים, על שטח שהוגדר אזור תעשייה, בשכונת הר יונה. בתמיכתו של גפסו ניתנו לאולם היתרים זמניים להפעלתו, בעוד הבקשה לשינוי ייעוד נדונה בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה, אך האישור המיוחל טרם ניתן. עם זאת הוועדה התירה את הבנייה עוד לפני שינוי הייעוד.

 

על רקע זה התנהלה "מלחמת עולם" בין גפסו לבין היועצת המשפטית של העירייה, אולגה גורדון, שלבקשתה קיבלה במהלך התקופה צו הגנה זמני ממבקר המדינה. כיום היא מבקשת צו קבוע, ועל רקע זה התנהל בשבוע שעבר הדיון בוועדת הפנים של הכנסת.

 

נושא הרישוי לאולם נמצא בדיונים הן בוועדות התכנון והבנייה המקומית והמחוזית והן בבית המשפט, שקבע בשבוע שעבר כי מדובר בעסק חוקי שרישיון העסק שלו תקף. בית המשפט המחוזי לעניינים מנהליים קבע כי הרישיון הזמני יוארך בחצי שנה, בכפוף להצגת אישורים מהגורמים השונים - כיבוי האש, משרד הבריאות ועוד.

 

נציגי היחידה ביקשו להרחיק את גפסו מהעירייה למשך 30 יום וכן לחייבו בתשלום ערבות ולמנוע את יציאתו מהארץ לתקופה זהה. נציגת המשטרה אמרה כי "ההרחקה נועדה למנוע שיבוש הליכי חקירה. יש עוד הרבה פעולות, ועדים נוספים שצריך לחקור, רובם עובדי עירייה".

 

עורכת הדין פנינת ינאי, המייצגת את גפסו אמרה בדיון כי הרקע לחקירה היא "תלונה של חורשי רעה", שנמסרה כבר ב-2012. "אנחנו בסוף 2013. התזמון מדבר בעד עצמו". היא הוסיפה כי לבקשה להרחיק את ראש העיר ל-30 יום, אין מטרה: "מלבד פגיעה בערכים דמוקרטיים. התנאים האלה אבסורדיים. רוצים לתפוס מסמכים - אפשר היה להוציא צו חיפוש ולהגיע בהפתעה, כמו שעשו הבוקר.אם רוצים לתפוס מחשב, זה ניתן לעשות ב-5 דקות. אני מבקשת מבית המשפט לא לתת לזה יד".

 

"שומר קבלות מהאירוע"

גפסו עצמו חיתן באולם בשנה שעברה את בנו ואף אמר אז כי הוא שומר את כל הקבלות מהאירוע שכן הוא משוכנע כי בסופו של דבר ייחקר בעניין. בחתונה נכחו שבעה משרי הממשלה. באותו אולם נערך כנס הבחירות המרכזי של ראש הממשלה בנצרת עילית במערכת הבחירות האחרונה.

 

מעיריית נצרת עילית נמסר בתגובה כי העירייה רוחשת כבוד רב לרשויות החוק במדינת ישראל. כל מסמכי העירייה פתוחים וגלויים בפני נציגי החוק ומתקיים שיתוף פעולה מלא.

 

גורמים המקורבים לגפסו אמרו בציניות כי לא הופתעו מהפשיטה "הדיסקרטית" של המשטרה על העירייה. לדבריהם, "המשטרה אף ניצלה את פרק הזמן לפני שנכנס לתפקידו באופן רשמי, כדי לקיים את החקירה בלי צורך באישור של היועץ המשפטי לממשלה". הם טענו כי החקירה נגדו היא חלק ממסע רדיפה "חסר תקדים ומתוזמן תקשורתית, שמאחוריו עומדים אנשים פסולים המונעים ממניעים פסולים". לדבריהם, הציבור בנצרת עילית אמר את דברו בקלפי באופן דמוקרטי, אך יש מי שמסרב להשלים עם הדמוקרטיה, ו"חקירתו של ראש העיר בין היתר בעניין חנין זועבי מעידה על כך כאלף עדים". 

 

בכך התייחסו המקורבים לתלונה שהגישה ח"כ חנין זועבי נגד ראש העירייה, על כך שתקף אותה כשנקלע להפגנה בעיר בחודש יולי האחרון. גפסו התלונן נגדית על תקיפה.

 

זועבי טענה כי גפסו הסית נגדה: "גפסו שלח מכתב לשר הפנים וביקש לתאר את נצרת כעיר עוינת, ואת זועבי כאישה טרוריסטית", אמרה. בהתייחס למעצרו הוסיפה: "טוב שלפחות לגבי חלק מהחשדות נגדו מתנהלת חקירה רצינית, והוא נעצר. אני מקווה שהוא יקבל את העונש שמגיע לו. אלו הן עוולות של גזענות והסתה וטיפוח שיח של שנאה, שהן סוג יותר מסוכן של שחיתות. באמצעותן אתה משחית עם ותרבות אנושית".

 

גפסו טוען כי מדובר בעלילה שרקמו אנשים שאינם מעוניינים לראות אותו על כיסא ראש העיר. "הם לא הצליחו לעשות את זה בדרכים דמוקרטיות אז הם מנסים בדרך הזו, של העלאת פרשיות מהעבר. מדובר באירועים שהתחוללו ב-2010-2009, פתאום העלו איזו תקיפה לכאורה נגד חנין זועבי. זה לא רציני". הוא הוסיף: "אני אדם חזק ודברים כאלה לא שוברים אותי. אני חף מפשע ואתם תראו את זה בסופו של דבר. הציבור בנצרת עילית אמר את דברו, וב-12 בחודש אני מזמין את כולם ללשכת ראש העיר לראות אותי נשבע".

 

בהכנת הידיעה השתתף חסן שעלאן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישג שאר-ישוב
גפסו בבית המשפט, היום
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים